Domy wakacyjne

Dom letniskowy nad Jeziorem Chrzypskim. Z dala od miejskiego zgiełku

Rozpoczęła się budowa 75-metrowego domu letniskowego według projektu poznańskiej pracowni rmk.architektura. Wykończony ciemną blachą trapezową obiekt stanie w jednej z malowniczych miejscowości wielkopolskiej Krainy Stu Jezior.

Nazwa obiektu Dom z widokiem na pastwisko
Adres obiektu Łężeczki
Autorzy rmk.architektura
Powierzchnia użytkowa 75 m²
Projekt 2021

Obiekt zaplanowano pośród malowniczych łąk wielkopolskich Łężeczek nad Jeziorem Chrzypskim. Naszym zadaniem  było zaprojektowanie domu o racjonalnym budżecie, służącego inwestorom jako miejsce rekreacji, optymalnie wykorzystujące walory otoczenia – mówi Roderyk Milik, prowadzący poznańskie biuro rmk.a. Działka, na której przewidziano budynek ma szerokie otwarcia widokowe, a topografia charakteryzuje się znacznym pofałdowaniem, co znalazło odwzorowanie w bryle obiektu. Parter znajduje się na dwóch wysokościach, tak aby poziomy domu dopasować do przyległego terenu.

Od strony wschodniej budynek graniczy z rozległymi pastwiskami, które stały się inspiracją dla organizacji wnętrza. Pokój dzienny i główna sypialnia zostały wyposażone w największe okna, tak aby w maksymalnym stopniu powiązać je z otoczeniem. Specyficzna bryła domu jest wynikiem połączenia kubatury efektywnego wnętrza parteru i antresoli znajdującej się na piętrze, z której rozpościera się widok na pasące się nieopodal owce. Poranne słońce, naturalny pejzaż, życie na zwolnionych obrotach – to wszystko oferuje wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku – zwraca uwagę architekt.

Letniskowy dom z widokiem na pastwisko: nowy projekt rmk.architektura

i

Autor: Archiwum Architektury Dom z widokiem na pastwisko, proj. rmk.architektura

W bryle domu znalazło się również miejsce dla schowków na sprzęt ogrodniczy, rowery itp. Jeden z nich ma wysokość, która umożliwia przechowywanie desek SUP, dzięki którym można korzystać z uroków pobliskich jezior. Duże przeszklenia znajdują się w narożniku, z ekspozycją na przydomowy ogród, który podziwiać można także z tarasu wykończonego naturalnym deskowaniem. Konstrukcję obiektu zaprojektowano w technologii lekkiego szkieletu drewnianego, a całość wykończono blachą trapezową w ciemnym kolorze. Dla kontrastu we wnętrzach dominować ma sklejka z drzew liściastych, odbijająca naturalne światło, którym wypełniony będzie dom.

Letniskowy dom z widokiem na pastwisko: nowy projekt rmk.architektura

i

Autor: Archiwum Architektury Dom z widokiem na pastwisko, proj. rmk.architektura