Architektura MuratorProjektyDom lewitujący projektu KA Architekci

Dom lewitujący projektu KA Architekci

Dobiega końca realizacja Domu lewitującego według projektu katowickiego biura KA Architekci. Autorzy wzięli na warsztat tradycyjny obiekt ze spadzistym dachem, proponując powiększenie go o nowe skrzydło, którego część zdaje się unosić nad ziemią.

Dom lewitujący projektu KA Architekci
Dom lewitujący w Wojkowicach, proj. KA Architekci
Dom lewitujący Wojkowice
AutorzyKA Architekci, architekci Małgorzata Kabat, Andrzej Kabat
Współpraca autorskaKamil Olszewski
Projekt2019-2020
Data realizacji (koniec)2021

Projekt modernizacji trzykondygnacyjnego domu w Wojkowicach na Śląsku obejmował generalny remont budynku i dostawienie do niego nowego skrzydła o bardzo współczesnym wyrazie. Architektom zależało, aby powiększyć powierzchnię użytkową, ale także by w lepszy sposób otworzyć dom na ogród i wpuścić do jego wnętrza więcej światła. Nową część zaprojektowali więc od strony ogrodu. Bryła naśladuje charakterystyczny kształt istniejącego domu, ale od zachodu jest całkowicie przeszklona. W kontraście do antracytowych, blaszanych elewacji pierwotnej kubatury została też wykończona całkowicie na biało: od tynkowanych ścian, po pokryty membraną w tym samym kolorze dach.

Wysunięty daleko w stronę ogrodu fragment daje wrażenie połączenia domu z ogrodem i zintegrowania tych dwóch przestrzeni, a wspornikowa konstrukcja nowo projektowanego obiektu pozwala uzyskać efekt bryły unoszącej się nad powierzchnią ziemi – tłumaczy Małgorzata Kabat z pracowni KA Architekci.

Dom lewitujący projektu KA Architekci
Dom lewitujący w Wojkowicach, proj. KA Architekci
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają studentów i absolwentów wydziałów projektowych do udziału w konkursie na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego.
From the Garden House projektu KWK Promes From the Garden House, czyli najnowsza realizacja  pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego, został wkomponowany w istniejący już projekt ogrodu, stając się niejako architektura tła, która funkcjonuje w pełnej symbiozie z naturą. Budynek znalazł się wśród 100 najlepszych domów z całego świata w rankingu portalu architektonicznego Archello.
Letniskowy dom z widokiem na pastwisko: nowy projekt rmk.architektura Zadaniem projektantów z poznańskiej pracowni rmk.architektura było zaproponowanie 75-metrowego domu letniskowego, który z jednej strony charakteryzowałby się racjonalnym budżetem realizacji, z drugiej optymalnie wykorzystywał walory malowniczego otoczenia wielkopolskiej Krainy Stu Jezior.
Dom Wiatrak koło Lubartowa: nowa funkcja w starym młynie Architekci poddali przebudowie stary drewniany wiatrak. Największym wyzwaniem było pogodzenie stosunkowo niewielkich wymiarów młyna z funkcją mieszkalną, która miała spełniać wymagania rodziny z dwójką dzieci – tłumaczą.
Biały dom w Łomiankach projektu moomoo architects W podwarszawskich Łomiankach stanął niewielki dom według projektu łódzkiego biura moomoo architects. Śnieżnobiała bryła o wielospadowym dachu kryje nie tylko przestrzeń mieszkalną, ale również garaż i kameralne atrium wyłożone naturalnym drewnem.
Dom na jednym poziomie projektu pracowni RS+ Robert Skitek Zgodnie z życzeniem inwestorów, architekci z biura RS+ Robert Skitek zaprojektowali 300-metrowy dom, w którym wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie.  W budynku, mimo niewielkiego spadku działki, nie ma żadnych progów i stopni, a główna jego część otwiera się na obszerny ogród.