Architektura MuratorProjektyDom lewitujący projektu KA Architekci

Dom lewitujący projektu KA Architekci

Dobiega końca realizacja Domu lewitującego według projektu katowickiego biura KA Architekci. Autorzy wzięli na warsztat tradycyjny obiekt ze spadzistym dachem, proponując powiększenie go o nowe skrzydło, którego część zdaje się unosić nad ziemią.

Dom lewitujący projektu KA Architekci
Dom lewitujący w Wojkowicach, proj. KA Architekci
Dom lewitujący Wojkowice
AutorzyKA Architekci, architekci Małgorzata Kabat, Andrzej Kabat
Współpraca autorskaKamil Olszewski
Projekt2019-2020
Data realizacji (koniec)2021

Projekt modernizacji trzykondygnacyjnego domu w Wojkowicach na Śląsku obejmował generalny remont budynku i dostawienie do niego nowego skrzydła o bardzo współczesnym wyrazie. Architektom zależało, aby powiększyć powierzchnię użytkową, ale także by w lepszy sposób otworzyć dom na ogród i wpuścić do jego wnętrza więcej światła. Nową część zaprojektowali więc od strony ogrodu. Bryła naśladuje charakterystyczny kształt istniejącego domu, ale od zachodu jest całkowicie przeszklona. W kontraście do antracytowych, blaszanych elewacji pierwotnej kubatury została też wykończona całkowicie na biało: od tynkowanych ścian, po pokryty membraną w tym samym kolorze dach.

Wysunięty daleko w stronę ogrodu fragment daje wrażenie połączenia domu z ogrodem i zintegrowania tych dwóch przestrzeni, a wspornikowa konstrukcja nowo projektowanego obiektu pozwala uzyskać efekt bryły unoszącej się nad powierzchnią ziemi – tłumaczy Małgorzata Kabat z pracowni KA Architekci.

Dom lewitujący projektu KA Architekci
Dom lewitujący w Wojkowicach, proj. KA Architekci
V4 Family Houses 2022: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej Poznaliśmy wyniki krajowych eliminacji na międzynarodową wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Reprezentować będą nas realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.
Dom Wiatrak koło Lubartowa Pozornie sentymentalny pomysł, by zamieszkać w wiatraku, skłania do przemyśleń dotyczących problemów niezwykle współczesnych  – o projekcie Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego pisze Tomasz Michalak.
Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy Dom własny architekta to zwykle manifest postawy twórczej i laboratorium pomysłów projektowych. Taki właśnie jest dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, zaprojektowany dla Adama Kozłowskiego z pracowni AKKT.
Dom Robak w Zabłociu To prototyp, który powstał w wyniku przemyślanego procesu twórczego. Jego elewacja, niczym skóra, chroni mikrokosmos przestrzeni wewnętrznej –  o projekcie Piotra Kuczi pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Willa w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT Willa w Żółwinie to energooszczędny, parterowy dom zbudowany w technologii CLT. Konstrukcja powstała w zaledwie dwa tygodnie, a cały dom w nieco ponad pół roku. Za projekt obiektu odpowiada polski oddział duńskiego biura Bjerg Arkitektur.
Dom z Grafitu na warszawskich Włochach Dom z Grafitu stanął w heterogenicznej zabudowie Starych Włoch. Rozrzeźbioną bryłą i czarną klinkierową elewacją wyraźnie wyróżnia się na tle sąsiedztwa. Budynek zaprojektowała pracownia Paweł Lis Architekci.