Dobiega końca realizacja Domu lewitującego według projektu katowickiego biura KA Architekci. Autorzy wzięli na warsztat tradycyjny obiekt ze spadzistym dachem, proponując powiększenie go o nowe skrzydło, którego część zdaje się unosić nad ziemią.
Dom lewitujący w Wojkowicach, proj. KA Architekci
Dom lewitujący
Wojkowice
AutorzyKA Architekci, architekci Małgorzata Kabat, Andrzej Kabat
Współpraca autorskaKamil Olszewski
Projekt2019-2020
Data realizacji (koniec)2021
Projekt modernizacji trzykondygnacyjnego domu w Wojkowicach na Śląsku obejmował generalny remont budynku i dostawienie do niego nowego skrzydła o bardzo współczesnym wyrazie. Architektom zależało, aby powiększyć powierzchnię użytkową, ale także by w lepszy sposób otworzyć dom na ogród i wpuścić do jego wnętrza więcej światła. Nową część zaprojektowali więc od strony ogrodu. Bryła naśladuje charakterystyczny kształt istniejącego domu, ale od zachodu jest całkowicie przeszklona. W kontraście do antracytowych, blaszanych elewacji pierwotnej kubatury została też wykończona całkowicie na biało: od tynkowanych ścian, po pokryty membraną w tym samym kolorze dach.
Wysunięty daleko w stronę ogrodu fragment daje wrażenie połączenia domu z ogrodem i zintegrowania tych dwóch przestrzeni, a wspornikowa konstrukcja nowo projektowanego obiektu pozwala uzyskać efekt bryły unoszącej się nad powierzchnią ziemi – tłumaczy Małgorzata Kabat z pracowni KA Architekci.
Dom lewitujący w Wojkowicach, proj. KA Architekci
Newsletter „Architektury-murator” co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!
W miejscu pięciu dawnych budynków gospodarczych architekci z BXBstudio zaprojektowali pięć nowych, w typologii nowoczesnej stodoły. Połączone bryły tworzą współczesne siedlisko, które poprzez pomosty i kładkę na piętrze zintegrowano z otaczającą zielenią.
Dom Graniczny z jednej strony zamyka wnętrza na hałas dobiegający z pobliskiej ulicy, z drugiej otwiera widoki na intymne patio i daleką perspektywę ogrodu. Prezentujemy najnowszą koncepcję pracowni Toprojekt.
Na szczycie góry Honaj w polskiej części Spisza stanął niewielki Honay House. Wakacyjny domek z prefabrykatów zaprojektowali architekci z polsko-chińskiego studia JANG.
W willowej okolicy na warszawskich Włochach stanął nowy dom jednorodzinny według projektu pracowni Kruszewski Architekci. Prosta, powściągliwa bryła kadruje widoki na pobliski park z zespołem malowniczych stawów.