Architektura MuratorProjektyDom lewitujący projektu KA Architekci

Dom lewitujący projektu KA Architekci

Dobiega końca realizacja Domu lewitującego według projektu katowickiego biura KA Architekci. Autorzy wzięli na warsztat tradycyjny obiekt ze spadzistym dachem, proponując powiększenie go o nowe skrzydło, którego część zdaje się unosić nad ziemią.

Dom lewitujący projektu KA Architekci
Dom lewitujący w Wojkowicach, proj. KA Architekci
Dom lewitujący Wojkowice
AutorzyKA Architekci, architekci Małgorzata Kabat, Andrzej Kabat
Współpraca autorskaKamil Olszewski
Projekt2019-2020
Data realizacji (koniec)2021

Projekt modernizacji trzykondygnacyjnego domu w Wojkowicach na Śląsku obejmował generalny remont budynku i dostawienie do niego nowego skrzydła o bardzo współczesnym wyrazie. Architektom zależało, aby powiększyć powierzchnię użytkową, ale także by w lepszy sposób otworzyć dom na ogród i wpuścić do jego wnętrza więcej światła. Nową część zaprojektowali więc od strony ogrodu. Bryła naśladuje charakterystyczny kształt istniejącego domu, ale od zachodu jest całkowicie przeszklona. W kontraście do antracytowych, blaszanych elewacji pierwotnej kubatury została też wykończona całkowicie na biało: od tynkowanych ścian, po pokryty membraną w tym samym kolorze dach.

Wysunięty daleko w stronę ogrodu fragment daje wrażenie połączenia domu z ogrodem i zintegrowania tych dwóch przestrzeni, a wspornikowa konstrukcja nowo projektowanego obiektu pozwala uzyskać efekt bryły unoszącej się nad powierzchnią ziemi – tłumaczy Małgorzata Kabat z pracowni KA Architekci.

Dom lewitujący projektu KA Architekci
Dom lewitujący w Wojkowicach, proj. KA Architekci
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!
Dom (nie)powtarzalny na Śląsku W malowniczym otoczeniu jednej ze śląskich wsi stanął Dom (nie)powtarzalny. To najnowsza realizacja Archistudia Studniarek + Pilinkiewicz.
Polska Zagroda: nowoczesne siedlisko według BXBstudio W miejscu pięciu dawnych budynków gospodarczych architekci z BXBstudio zaprojektowali pięć nowych, w typologii nowoczesnej stodoły. Połączone bryły tworzą współczesne siedlisko, które poprzez pomosty i kładkę na piętrze zintegrowano z otaczającą zielenią.
Dom Graniczny w Rybniku według pracowni Toprojekt Dom Graniczny z jednej strony zamyka wnętrza na hałas dobiegający z pobliskiej ulicy, z drugiej otwiera widoki na intymne patio i daleką perspektywę ogrodu. Prezentujemy najnowszą koncepcję pracowni Toprojekt.
Honay House w Dursztynie koło Nowego Targu Na szczycie góry Honaj w polskiej części Spisza stanął niewielki Honay House. Wakacyjny domek z prefabrykatów zaprojektowali architekci z polsko-chińskiego studia JANG.
Dom w parku Cietrzewia w Warszawie W willowej okolicy na warszawskich Włochach stanął nowy dom jednorodzinny według projektu pracowni Kruszewski Architekci. Prosta, powściągliwa bryła kadruje widoki na pobliski park z zespołem malowniczych stawów.