Architektura MuratorProjektyDom Optymalny w Radostowicach

Dom Optymalny w Radostowicach

Biuro KWK Promes przygotowało projekt domu katalogowego. Prototyp powstanie w Radostowicach koło Pszczyny.

Dom Optymalny
Przestrzeń poddasza skrywa strefę dzienną i taras. Zaproponowane rozwiązania pozwolą ograniczyć zapotrzebowanie na energię cieplną nawet do 55 kwh/m2 na rok. Il. materiały prasowe

Budowa pierwszego Domu Optymalnego rozpocznie się w tym roku. Docelowo w Radostowicach stanąć ma osiedle składające się z sześciu domów przeznaczonych na sprzedaż. Jednocześnie obiekt dostępny będzie w wersji z prefabrykatów drewnianych oraz – alternatywnie – w technologii CLT, do zmontowania w dowolnym miejscu Polski. Od dawna mieliśmy marzenie, aby zaproponować polskiemu inwestorowi dobrą architekturę jednorodzinną za dostępne pieniądze. Taką, która z jednej strony odpowiadałaby jego potrzebom i przyzwyczajeniom estetycznym, a z drugiej – spełniała najwyższe europejskie standardy budowania. Do zrealizowania tego zadania zaprosiliśmy Roberta Koniecznego – wyjaśnia Tomasz Baron, pomysłodawca przedsięwzięcia.

Dom Optymalny
Rzut parteru z gabinetem. Il. materiały prasowe

Optymalny plan wnętrz Domu Optymalnego osiągnięto poprzez zaprojektowanie centralnego trzonu kominowego, dzięki czemu parter mógł zostać uwolniony od ścian działowych czy podpór. Przewidziano tu przestrzeń wspólną, która koncentrować będzie życie domowników. Część dzienna symbolicznie podzielona została ażurowymi schodami na kuchenno-jadalnianą po lewej i przestronny pokój po prawej. Piętro to strefa prywatna – zlokalizowano tu sypialnie, łazienkę z pralnią i garderobą. Każdy pokój ma wyjście na zadaszony balkon, który dodatkowo doświetlony jest oknem połaciowym. Powierzchnia budynku może wynosić 160 m2 (142 m2 + 18 m2 garaż) lub 129 m2.

Czytaj też: Arka Koniecznego |

Dom Optymalny jako projekt typowy, odpowiadający na potrzeby różnych inwestorów oraz uwarunkowania lokalne, zaplanowany został w sposób elastyczny. Może być więc skracany albo wydłużany o standardowe odcinki 1,6 metra – zależnie od potrzebnej powierzchni użytkowej. Wspomniane już oparcie konstrukcji na ścianach zewnętrznych oraz jednym trzonie technicznym daje swobodę podziału oraz możliwość modyfikacji funkcji w zależności od preferencji mieszkańców i położenia domu na działce.

Rozpoczęcie realizacji: 2016

V4 Family Houses 2022: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej Poznaliśmy wyniki krajowych eliminacji na międzynarodową wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Reprezentować będą nas realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.
Dom Wiatrak koło Lubartowa Pozornie sentymentalny pomysł, by zamieszkać w wiatraku, skłania do przemyśleń dotyczących problemów niezwykle współczesnych  – o projekcie Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego pisze Tomasz Michalak.
Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy Dom własny architekta to zwykle manifest postawy twórczej i laboratorium pomysłów projektowych. Taki właśnie jest dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, zaprojektowany dla Adama Kozłowskiego z pracowni AKKT.
Dom Robak w Zabłociu To prototyp, który powstał w wyniku przemyślanego procesu twórczego. Jego elewacja, niczym skóra, chroni mikrokosmos przestrzeni wewnętrznej –  o projekcie Piotra Kuczi pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Willa w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT Willa w Żółwinie to energooszczędny, parterowy dom zbudowany w technologii CLT. Konstrukcja powstała w zaledwie dwa tygodnie, a cały dom w nieco ponad pół roku. Za projekt obiektu odpowiada polski oddział duńskiego biura Bjerg Arkitektur.
Dom z Grafitu na warszawskich Włochach Dom z Grafitu stanął w heterogenicznej zabudowie Starych Włoch. Rozrzeźbioną bryłą i czarną klinkierową elewacją wyraźnie wyróżnia się na tle sąsiedztwa. Budynek zaprojektowała pracownia Paweł Lis Architekci.