Architektura MuratorProjektyDom Optymalny w Radostowicach

Dom Optymalny w Radostowicach

Biuro KWK Promes przygotowało projekt domu katalogowego. Prototyp powstanie w Radostowicach koło Pszczyny.

Dom Optymalny
Przestrzeń poddasza skrywa strefę dzienną i taras. Zaproponowane rozwiązania pozwolą ograniczyć zapotrzebowanie na energię cieplną nawet do 55 kwh/m2 na rok. Il. materiały prasowe

Budowa pierwszego Domu Optymalnego rozpocznie się w tym roku. Docelowo w Radostowicach stanąć ma osiedle składające się z sześciu domów przeznaczonych na sprzedaż. Jednocześnie obiekt dostępny będzie w wersji z prefabrykatów drewnianych oraz – alternatywnie – w technologii CLT, do zmontowania w dowolnym miejscu Polski. Od dawna mieliśmy marzenie, aby zaproponować polskiemu inwestorowi dobrą architekturę jednorodzinną za dostępne pieniądze. Taką, która z jednej strony odpowiadałaby jego potrzebom i przyzwyczajeniom estetycznym, a z drugiej – spełniała najwyższe europejskie standardy budowania. Do zrealizowania tego zadania zaprosiliśmy Roberta Koniecznego – wyjaśnia Tomasz Baron, pomysłodawca przedsięwzięcia.

Dom Optymalny
Rzut parteru z gabinetem. Il. materiały prasowe

Optymalny plan wnętrz Domu Optymalnego osiągnięto poprzez zaprojektowanie centralnego trzonu kominowego, dzięki czemu parter mógł zostać uwolniony od ścian działowych czy podpór. Przewidziano tu przestrzeń wspólną, która koncentrować będzie życie domowników. Część dzienna symbolicznie podzielona została ażurowymi schodami na kuchenno-jadalnianą po lewej i przestronny pokój po prawej. Piętro to strefa prywatna – zlokalizowano tu sypialnie, łazienkę z pralnią i garderobą. Każdy pokój ma wyjście na zadaszony balkon, który dodatkowo doświetlony jest oknem połaciowym. Powierzchnia budynku może wynosić 160 m2 (142 m2 + 18 m2 garaż) lub 129 m2.

Czytaj też: Arka Koniecznego |

Dom Optymalny jako projekt typowy, odpowiadający na potrzeby różnych inwestorów oraz uwarunkowania lokalne, zaplanowany został w sposób elastyczny. Może być więc skracany albo wydłużany o standardowe odcinki 1,6 metra – zależnie od potrzebnej powierzchni użytkowej. Wspomniane już oparcie konstrukcji na ścianach zewnętrznych oraz jednym trzonie technicznym daje swobodę podziału oraz możliwość modyfikacji funkcji w zależności od preferencji mieszkańców i położenia domu na działce.

Rozpoczęcie realizacji: 2016

Polska Zagroda: nowoczesne siedlisko według BXBstudio W miejscu pięciu dawnych budynków gospodarczych architekci z BXBstudio zaprojektowali pięć nowych, w typologii nowoczesnej stodoły. Połączone bryły tworzą współczesne siedlisko, które poprzez pomosty i kładkę na piętrze zintegrowano z otaczającą zielenią.
Dom Graniczny w Rybniku według pracowni Toprojekt Dom Graniczny z jednej strony zamyka wnętrza na hałas dobiegający z pobliskiej ulicy, z drugiej otwiera widoki na intymne patio i daleką perspektywę ogrodu. Prezentujemy najnowszą koncepcję pracowni Toprojekt.
Honay House w Dursztynie koło Nowego Targu Na szczycie góry Honaj w polskiej części Spisza stanął niewielki Honay House. Wakacyjny domek z prefabrykatów zaprojektowali architekci z polsko-chińskiego studia JANG.
Dom w parku Cietrzewia w Warszawie W willowej okolicy na warszawskich Włochach stanął nowy dom jednorodzinny według projektu pracowni Kruszewski Architekci. Prosta, powściągliwa bryła kadruje widoki na pobliski park z zespołem malowniczych stawów.
Dom podążający za słońcem. Nowa realizacja biura Inter-Arch Dom w podwarszawskim Józefosławiu miał być pełen światła i pomieścić czteroosobową rodzinę. By zapewnić optymalne nasłonecznienie wnętrz, architekci skomponowali budynek z dwóch brył o nieco odmiennych rzutach.
Dom jednorodzinny The Sunny w Konstancinie The Sunny to kolejny po Kamiennej Rezydencji Steinhaus i Dworku w Lesie + dom jednorodzinny, który Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz realizuje w ścisłym centrum Konstancina.