Architektura MuratorProjektyDom Optymalny w Radostowicach

Dom Optymalny w Radostowicach

Biuro KWK Promes przygotowało projekt domu katalogowego. Prototyp powstanie w Radostowicach koło Pszczyny.

Dom Optymalny
Przestrzeń poddasza skrywa strefę dzienną i taras. Zaproponowane rozwiązania pozwolą ograniczyć zapotrzebowanie na energię cieplną nawet do 55 kwh/m2 na rok. Il. materiały prasowe

Budowa pierwszego Domu Optymalnego rozpocznie się w tym roku. Docelowo w Radostowicach stanąć ma osiedle składające się z sześciu domów przeznaczonych na sprzedaż. Jednocześnie obiekt dostępny będzie w wersji z prefabrykatów drewnianych oraz – alternatywnie – w technologii CLT, do zmontowania w dowolnym miejscu Polski. Od dawna mieliśmy marzenie, aby zaproponować polskiemu inwestorowi dobrą architekturę jednorodzinną za dostępne pieniądze. Taką, która z jednej strony odpowiadałaby jego potrzebom i przyzwyczajeniom estetycznym, a z drugiej – spełniała najwyższe europejskie standardy budowania. Do zrealizowania tego zadania zaprosiliśmy Roberta Koniecznego – wyjaśnia Tomasz Baron, pomysłodawca przedsięwzięcia.

Dom Optymalny
Rzut parteru z gabinetem. Il. materiały prasowe

Optymalny plan wnętrz Domu Optymalnego osiągnięto poprzez zaprojektowanie centralnego trzonu kominowego, dzięki czemu parter mógł zostać uwolniony od ścian działowych czy podpór. Przewidziano tu przestrzeń wspólną, która koncentrować będzie życie domowników. Część dzienna symbolicznie podzielona została ażurowymi schodami na kuchenno-jadalnianą po lewej i przestronny pokój po prawej. Piętro to strefa prywatna – zlokalizowano tu sypialnie, łazienkę z pralnią i garderobą. Każdy pokój ma wyjście na zadaszony balkon, który dodatkowo doświetlony jest oknem połaciowym. Powierzchnia budynku może wynosić 160 m2 (142 m2 + 18 m2 garaż) lub 129 m2.

Czytaj też: Arka Koniecznego |

Dom Optymalny jako projekt typowy, odpowiadający na potrzeby różnych inwestorów oraz uwarunkowania lokalne, zaplanowany został w sposób elastyczny. Może być więc skracany albo wydłużany o standardowe odcinki 1,6 metra – zależnie od potrzebnej powierzchni użytkowej. Wspomniane już oparcie konstrukcji na ścianach zewnętrznych oraz jednym trzonie technicznym daje swobodę podziału oraz możliwość modyfikacji funkcji w zależności od preferencji mieszkańców i położenia domu na działce.

Rozpoczęcie realizacji: 2016

Z archiwum „Architektury”: typowe domki jednorodzinne Przypominamy publikację z numeru 6/1957 poświęconą konkursowi powszechnemu SARP na typowe domki jednorodzinne. O komentarz poprosiliśmy Przema Łukasika z bytomskiego biura medusa group.
Cichosza: zespół całorocznych domków w Szydłowie projektu Modernstudio W malowniczej okolicy Borów Niemodlińskich koło Szydłowa stanęły dwa pierwsze domy zespołu Cichosza autorstwa opolskiego biura Modernstudio. Obłożone modrzewiem pawilony stanowią autorską trawestację myśliwskiej ambony.
Cut House od KUMstudio: gra świateł na bryle W willowej dzielnicy Krakowa stanął dwupiętrowy dom projektu młodej pracowni KUMstudio. Corbusierowską grę brył w świetle architekci zinterpretowali tu w przewrotny sposób, proponując grę świateł na bryle.
Architektura i Krajobraz. Geneza Czarnej Skały Dom powiązany z krajobrazem i nawiązujący do widocznych na horyzoncie gór. Ta myśl stała się kluczem do projektu i podstawową klamrą spinającą planowaną kompozycję przestrzeni – o koncepcji domu Czarna Skała piszą Adam Zwierzyński, Anna Porębska z MUS Architects.
Dom w Istebnej projektu holenderskiego biura Blueroom Nawiązując do tradycyjnej architektury Śląskiego Cieszyńskiego, holenderscy architekci zaprojektowali niewielki dom wypoczynkowy, który może służyć zarówno właścicielom, jak i turystom. Veranda Villa, jak wskazuje nazwa, dysponuje rozległym tarasem, którego powierzchnia przekracza powierzchnię budynku.
Dom w Lesie projektu 081 architekci W malowniczych Klementowicach nieopodal Puław stanął niewielki dom dla trzyosobowej rodziny. Projektanci z lubelskiej pracowni 081 architekci wkomponowali obiekt między rosnące na działce drzewa, co pozwoliło zapewnić mieszkańcom intymność i zrezygnować z budowy trwałych i wysokich ogrodzeń.