Architektura MuratorProjektyDom "żyletka" projektu 81.WAW.PL

Dom "żyletka" projektu 81.WAW.PL

Dom "żyletka" to prostopadłościenna, parterowa bryła na planie prostokąta z charakterystycznymi, wertykalnymi elementami na elewacjach. Projekt jest wynikiem połączenia oczekiwań inwestora, koncepcji architektów oraz usytułowania domu w niedużej odległości od sąsiednich działek.

Dom "żyletka" projektu 81.WAW.PL
Dom "żyletka" projektu 81.WAW.PL

Dom żyletka składa się z 3 części – garażu z zapleczem technicznym, części dziennej oraz części prywatnej. Strefę dzienną tworzy salon z otwartą kuchnią oraz jadalnia. Od zewnątrz część ta została podkreślona dużymi przeszkleniami zarówno od północnej, jak i południowej strony. Dzięki temu salon otwiera się na zewnątrz tworząc spójną całość z przestronnym ogrodem.

Strefa prywatna, tj. nocna znajduje się po prawej stronie od części dziennej. Ulokowano tu dwa pokoje dziecięce, łazienkę główną oraz tę dla gości, sypialnię wraz z garderobą oraz pokój gościnny, pełniący również rolę gabinetu. Wzdłuż północnej i południowej elewacji domu zaprojektowano żyletki, za którymi ukryto okna do części nocnej. Wertykalne elementy zapewniają więcej prywatności, dzięki nim do wnętrza można zajrzeć jedynie stając naprzeciwko okna.

Od południa natomiast żyletki zapewniają zacienienie w sypialniach dziecięcych. – Żyletki to w założeniu jedyny rzeźbiarski element bryły – podkreśla Rafał Grudziąż, współautor projektu. – Są to parametryczne, pionowe żaluzje z drewna charakteryzujące się różnym kształtem. Zmienne kształty mają swoje uzasadnienie – dzięki nim udało się uzyskać wrażenie elewacja, która faluje na wietrze – dodaje architekt. Ponadto, żyletki nadają bryle lekkiej, zwiewnej formy. Trwałość elementów zapewni zastosowanie odpornej na warunki atmosferyczne sklejki szkutniczej. Reszta elewacji zostanie wykończona tynkiem o jasnoszarej barwie.

Dom Leśny w Izabelinie projektu 81.waw.pl Kamienna elewacja Domu Leśnego w Izabelinie nawiązuje do ciemnych pni sosen, które rosną na działce. Natomiast wrażenie masywności czarnej bryły minimalizują wnęki wykończone jasnym drewnem.
Dom Czerwony – nowy projekt pracowni 81.waw.pl W willowej okolicy między Wolą a Jelonkami w Warszawie powstanie nowy dom wielorodzinny projektu pracowni 81.waw.pl.
Dom łąka Kwietna łąka porasta dach domu, który od ulicy jest prawie niewidoczny, a z drugiej strony ma duże przeszklenia otwierające widok na jezioro. Za projekt odpowiada warszawska pracownia 81.waw.pl.
Elewacja jak kora - Dom Leśny wśród sosnowych drzew Dom leśny to najnowszy projekt pracowni 81.waw.pl. Kamienna elewacja budynku nawiązuje do faktury i koloru sosnowej kory.
Dom Yenga projektu 81.waw.pl Forma niewielkiego budynku powstała w wyniku inspiracji popularną grą zręcznościową. Bryła domu wygląda tak, jakby zbudowano ją z drewnianych, prostopadłościennych klocków. Projekt powstał w pracowni 81.waw.pl.
Dom Pawilon projektu 81.waw.pl Pracownia 81.waw.pl zaprojektowała dom, który wyglądem nawiązuje do modernistycznych pawilonów. Patrząc na bryłę od strony ulicy widać, że inspiracją dla architektów były słynne realizacje Miesa van der Rohe.