Architektura MuratorProjektyDrewniane domy modułowe od BXB studio

Drewniane domy modułowe od BXB studio

BXB studio Bogusława Barnasia dla firmy FIBOHOME zaprojektowało system modułowych domów drewnianych. Poszczególne moduły można dowolnie konfigurować, tworząc różne typologie obiektów.

Drewniane domy modułowe od BXB studio
Dom parterowy czteromodułowy, proj. BXB studio

Domy w technologii drewnianej prefabrykowanej zyskują w Polsce na popularności. Budowa trwa znacznie krócej, a dzięki temu, że poszczególne elementy powstają w zakładzie produkcyjnym w pełni kontrolowanych warunkach, odpada większość problemów związanych z błędami wykonawczymi. Dla firmy FIBOHOME pracownia BXB studio Bogusława Barnasia opracowała ostatnio system modułowych domów z drewna. Kluczowa dla naszego projektu była możliwość dostarczania produktu wykonanego z najwyższym szacunkiem dla środowiska, tak aby pozostawić minimalny wpływ na otoczenie – mówi Bogusław Barnaś.

Poszczególne moduły autorzy zaprojektowali z użyciem drewna konstrukcyjnego KVH i drewna klejonego krzyżowo CLT. Powstały trzy rodzaje modułów: podstawowy, w kształcie sześcianu, moduł poddasza użytkowego i poddasza nieużytkowego. Wszystkie mają zbliżone wymiary, pozwalające na  transport drogowy bez specjalnych zezwoleń (od 2,5 do 3 m szerokości oraz do 12 m długości). Moduły można dowolnie konfigurować, tworząc różne obiekty architektoniczne. Do tej pory opracowaliśmy pięć wariantów, każdy w kilku opcjach kolorystycznych. W planach jest przygotowanie kolejnych – tłumaczy Barnaś.

Drewniane domy modułowe od BXB studio
System modułowych domów drewnianych, proj. BXB studio
Drewniane domy modułowe od BXB studio
System modułowych domów drewnianych, proj. BXB studio
Drewniane domy modułowe od BXB studio
System modułowych domów drewnianych, proj. BXB studio

1. Dom parterowy, dwumodułowy z przesunięciem
Dom o powierzchni zabudowy 35 m², złożony z dwóch modułów: modułu socjalnego i modułu mieszkalnego, ustawionych obok siebie z przesunięciem.

Drewniane domy modułowe od BXB studio

2. Dom parterowy dwumodułowy
Dom o powierzchni zabudowy 35 m², złożony z dwóch modułów: modułu socjalnego i modułu mieszkalnego, ustawionych obok siebie. Powierzchnia użytkowa ok. 28 m².

Drewniane domy modułowe od BXB studio

3. Dom z poddaszem użytkowym pięciomodułowy
Dom o powierzchni zabudowy 35 m², złożony z dwóch modułów parteru: modułu socjalnego i modułu mieszkalnego, ustawionych obok siebie, oraz trzech modułów piętra: otwartego nad antresolą, schodowego w części centralnej i socjalnego.

Drewniane domy modułowe od BXB studio

4. Dom parterowy czteromodułowy
Dom o powierzchni zabudowy 70 m², złożony z czterech modułów ułożonych obok siebie w większy prostokąt o proporcjach boków identycznych jak pojedynczy moduł.

Drewniane domy modułowe od BXB studio

5. Dom parterowy z poddaszem użytkowym dziesięciomodułowy
Dom o powierzchni zabudowy 70 m², złożony z czterech modułów parteru ułożonych obok siebie w większy prostokąt o proporcjach boków identycznych jak pojedynczy moduł, oraz sześciu modułów piętra, trzech pustych nad dwupoziomowym pokojem dziennym oraz trzech pełnych zawierających sypialnię główną, łazienkę i garderobę.

Drewniane domy modułowe od BXB studio

Konkurs na projekt domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych: wyniki Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło wyniki dwuetapowego konkursu na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m². Wśród laureatów m.in. pracownia KWADRAT ze  Szczecina, ARE Stiasny & Wacławek z Warszawy i PROLOG z Wrocławia
Polski dom prefabrykowany i plusenergetyczny Polski startup zaprezentował prototyp swojego pierwszego plusenergetycznego domu prefabrykowanego Solace. Realizacja obiektu zajmuje trzy dni, a jego koszt wynosi zaledwie 100 tys. złotych. Budynek można oglądać na terenie Politechniki Warszawskiej.
Drewno konstrukcyjne: zalety wykorzystania drewna konstrukcyjnego w architekturze Drewno konstrukcyjne zaskakuje wytrzymałością i możliwościami. Świetnie znosi pracę całej budowli, umiejętnie przenosząc obciążenia. Nie straszne mu zmienne warunki atmosferyczne i upływający czas. Sprawdza się w konstrukcjach dachów, stropów oraz ścian, jak również legarów pod tarasy czy podłogi. Co sprawia, że materiał ten jest tak niezwykły?
Hotel Breath-in w Łodzi Hotel Breath-In powstać ma w samym centrum w Łodzi, u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. Budynek o konstrukcji z drewna klejonego krzyżowo CLT zaprojektowała lokalna pracownia MAKAA.
Innowacyjna architektura drewniana Budownictwo drewniane to być może ekologiczna architektura przyszłości, alternatywa dla technologii żelbetowej. Dobrze przemyślana konstrukcja z tego materiału daje szansę przeprowadzenia w prosty sposób przebudowy, modernizacji lub rozbiórki. Ma też niewielki ślad węglowy. Nowe możliwości zastosowania drewna w architekturze przedstawiają architekci z warszawskiej pracowni APA Wojciechowski, którzy zaprojektowali niedawno dwa biurowce z jego wykorzystaniem.
Zalety wykorzystania drewna w architekturze [WIDEO] Publikujemy nagranie webinarium „Zalety wykorzystania drewna w architekturze”. Na przykładzie konkretnych realizacji brytyjski specjalista Neil Summers omawia walory ekologiczne i potencjał budowlany twardego drewna.
Hyttee – kompaktowy dom letniskowy made in Poland Architektka Marlena Kilian i Marek Piojda stworzyli projekt kompaktowego domu o formie inspirowanej jednocześnie skandynawskim minimalizmem i regionalną architekturą Sudetów. Prototyp stanął w Górach Bardzkich i można go wynająć.