Architektura MuratorProjektyDwa projekty Domu Kultury na Żoliborzu. O wyborze zdecydują mieszkańcy

Dwa projekty Domu Kultury na Żoliborzu. O wyborze zdecydują mieszkańcy

Żoliborski architekt Radosław Guzowski opracował dwa projekty przebudowy Domu Kultury przy ul. Śmiałej. Teraz głos mają mieszkańcy. To oni zdecydują, który zostanie zrealizowany.

Dwa projekty Domu Kultury na Żoliborzu. O wyborze zdecydują mieszkańcy
Żoliborski Dom Kultury, proj. Radosław Guzowski

Na zlecenie władz dzielnicy żoliborski architekt Radosław Guzowski przygotował dwie koncepcje przebudowy obiektu przy ul. Śmiałej 21, który niedawno przejęty został od firmy Veolia. Projekt obejmuje adaptację budynku głównego o powierzchni blisko 550 m² oraz sąsiadujący z nim parterowego pawilonu o powierzchni nieco ponad 100 m².

Dom Kultury na Żoliborzu to najdłużej wyczekiwana inwestycja przez naszych mieszkańców. Chcemy więc, aby przestrzeń, w której będziemy realizowali ofertę kulturalną, dobrze służyła lokalnej społeczności i była dopasowana do jej potrzeb. Dlatego otrzymane koncepcje zamierzamy jeszcze skonsultować z mieszkańcami i finalny projekt będziemy realizować w oparciu o zgłoszone wnioski i uwagi oraz zgodnie ze standardami dostępności – mówi Paweł Michalec, burmistrz dzielnicy Żoliborz.

Dwa projekty Domu Kultury na Żoliborzu. O wyborze zdecydują mieszkańcy
Żoliborski Dom Kultury, wariant 1, proj. Radosław Guzowski

Żoliborski Dom Kultury – wariant 1

Koncepcja ta zakłada maksymalne wykorzystanie obecnej konstrukcji budynków, bez ich rozbudowy oraz minimalną ingerencję w istniejącą tkankę. W wariancie tym ściany i poziom posadowienia dwukondygnacyjnego budynku zrealizowanego dwuetapowo w latach 70. i 90. XX wieku pozostaną bez zmian. Podwyższona zostanie jedynie kondygnacja piętra, co wynika z potrzeb dostosowania jej do obowiązujących obecnie przepisów. Powierzchnia użytkowa po zmianach wyniesie 634 m².

W projekcie pierwszym na terenie Domu Kultury pozostają nadal dwa oddzielne budynki. W jednokondygnacyjnym, znajdującym się po lewej stronie od wejścia, umieszczona została pracownia „brudna” – warsztat z piecem do wypalania ceramiki oraz zapleczem. Podpiwniczony, dwukondygnacyjny budynek po prawej stronie pomieści pozostałe funkcje. W kondygnacji podziemnej zaprojektowano studio nagrań, przebieralnie wraz z sanitariatami oraz magazyny. Na parterze dotychczasowy skromny hol powiększony został o przestrzeń przed salą kinowo-teatralną. Ta służyć może też jako miejsce organizacji kameralnych koncertów, spotkań autorskich czy zajęć tańca. Po drugiej stronie holu znajduje się kawiarenka. Na piętrze zaprojektowano dwie pracownie wielofunkcyjne oraz pokoje administracji.

Dwa projekty Domu Kultury na Żoliborzu. O wyborze zdecydują mieszkańcy
Żoliborski Dom Kultury, wariant 1, proj. Radosław Guzowski

Żoliborski Dom Kultury – wariant 2

Ta propozycja zakłada ingerencję w obecną konstrukcję budynków. Obiekt dwukondygnacyjny zostanie przebudowany i połączony z parterowym. Zabudowana zostaje obecna wiata samochodowa, a w jej miejscu powstaje wejście główne do całego zespołu. Obecny budynek parterowy (po lewej stronie od wejścia) zostanie powiększony i podwyższony, aby służyć za salę teatralno-kinową i salę do zajęć ruchowych. Duże, przesuwne otwarcie na dziedziniec i centralnie zlokalizowana scena pozwalają na organizowanie również spektakli plenerowych. Na parterze, na wprost wejścia (w miejscu obecnej wiaty), znajduje się kawiarenka, a parter budynku po prawej stronie zagospodarowano na pracownie warsztatowe z magazynem.

Podobnie, jak w wariancie 1, w kondygnacji podziemnej architekci zaprojektowali studio nagrań, przebieralnie wraz z sanitariatami oraz magazyny. Na piętrze znajduje się sala wielofunkcyjna oraz pokoje administracji. Różnicą jest obszerny drewniany taras dostawiony do piętra, który został połączony dodatkowymi zewnętrznymi schodami z dziedzińcem. On także może służyć jako dodatkowa widownia sali kinowo-teatralnej. W tym przypadku powierzchnia użytkowa po zmianach wyniesie 737 m².

W obu wariantach budynek Żoliborskiego Domu Kultury wyposażono w technologie energooszczędne i proekologiczne. Na dachu niższego z obiektów rozmieszczono panele fotowoltaiczne. Na terenie objętym opracowaniem zachowane zostają wszystkie obecnie rosnące drzewa. Budynek po przebudowie będzie również w pełni dostępny  dla osób z niepełnosprawnościami. O szczegółach spotkania z mieszkańcami władze dzielnicy poinformują wkrótce.

Terminal Kultury Gocław w Warszawie Założeniem było stworzenie obiektu przejściowego, transformowalnego. Obiekt nie zwraca na siebie uwagi krzykliwą elewacją, nie epatuje detalem. O nowej realizacji biura 87a architekci pisze Sonia Prószyńska.
Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie: wyniki konkursu Ciesząca się dużą popularnością Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie będzie mieć nową siedzibę. Właśnie rozstrzygnęło konkurs na projekt obiektu.
Tagi:
W 2024 roku Warszawa zyska nowy plac – tzw. plac Centralny Stołeczny ratusz ogłosił przetarg na przebudowę środkowej części placu Defilad według projektu A-A Collective. Przed głównym wejście do Pałacu Kultury już w 2024 pojawią się drzewa i trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych!
Drucianka Campus na warszawskiej Pradze: zagospodarowanie dawnej fabryki drutu przy Kijowskiej Startują prace nad zagospodarowaniem terenu dawnej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ na warszawskiej Pradze. W ramach inwestycji pod nazwą Drucianka Campus przy ul.  przy Kijowskiej powstanie wielofunkcyjny zespół oferujący blisko 42 tys. m² powierzchni biurowej. Koncepcję kompleksu opracował zespół Juvenes Projekt.
Nowy dworzec autobusowy Warszawa Zachodnia już w 2026 roku? Projekt nowego dworca autobusowego Warszawa Zachodnia na zlecenie należącej do Skarbu Państwa spółki Polonus opracowało EMA Studio. Budowa mogłaby się rozpocząć w 2024 roku.
Jeszcze o placu Pięciu Rogów: rozmowa z Martą Sękulską-Wrońską i Michałem Kempińskim W trakcie procesu projektowego bardzo dużo rozmawialiśmy na temat zieleni z architektami krajobrazu. Zrobiliśmy wszystko, żeby drzewa wygrały! – o zmianach na placu Pięciu Rogów, który od niedawna oficjalnie nosi nazwę placu Poli Negri, rozmawiamy ze współautorami modernizacji Martą Sękulską-Wrońską z WXCA i Michałem Kempińskim.
Trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce według projektu biura Bujnowski Architekci Przy ul. Ceramicznej na warszawskiej Białołęce trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej (CAM). Budynek, w którym znajdzie się m.in. żłobek i dzienny dom pobytu dla seniorów, zaprojektowała pracownia Bujnowski Architekci. Obiekt ma być gotowy w przyszłym roku.
Warszawa przyszłości: stołeczne ulice i place w 2050 roku Place Teatralny i Konstytucji dostępne tylko dla pieszych, zielona Targowa i schowane w tunelu Jerozolimskie. Jak będzie wyglądać Warszawa przyszłości? Wizje stolicy w 2050 roku. Place Teatralny i Konstytucji dostępne tylko dla pieszych, zielona Targowa i schowane w tunelu Jerozolimskie. Jak będzie wyglądać Warszawa przyszłości? Wizje stolicy w 2050 roku.