Architektura MuratorProjektyDwa projekty Domu Kultury na Żoliborzu. O wyborze zdecydują mieszkańcy

Dwa projekty Domu Kultury na Żoliborzu. O wyborze zdecydują mieszkańcy

Żoliborski architekt Radosław Guzowski opracował dwa projekty przebudowy Domu Kultury przy ul. Śmiałej. Teraz głos mają mieszkańcy. To oni zdecydują, który zostanie zrealizowany.

Dwa projekty Domu Kultury na Żoliborzu. O wyborze zdecydują mieszkańcy
Żoliborski Dom Kultury, proj. Radosław Guzowski

Na zlecenie władz dzielnicy żoliborski architekt Radosław Guzowski przygotował dwie koncepcje przebudowy obiektu przy ul. Śmiałej 21, który niedawno przejęty został od firmy Veolia. Projekt obejmuje adaptację budynku głównego o powierzchni blisko 550 m² oraz sąsiadujący z nim parterowego pawilonu o powierzchni nieco ponad 100 m².

Dom Kultury na Żoliborzu to najdłużej wyczekiwana inwestycja przez naszych mieszkańców. Chcemy więc, aby przestrzeń, w której będziemy realizowali ofertę kulturalną, dobrze służyła lokalnej społeczności i była dopasowana do jej potrzeb. Dlatego otrzymane koncepcje zamierzamy jeszcze skonsultować z mieszkańcami i finalny projekt będziemy realizować w oparciu o zgłoszone wnioski i uwagi oraz zgodnie ze standardami dostępności – mówi Paweł Michalec, burmistrz dzielnicy Żoliborz.

Dwa projekty Domu Kultury na Żoliborzu. O wyborze zdecydują mieszkańcy
Żoliborski Dom Kultury, wariant 1, proj. Radosław Guzowski

Żoliborski Dom Kultury – wariant 1

Koncepcja ta zakłada maksymalne wykorzystanie obecnej konstrukcji budynków, bez ich rozbudowy oraz minimalną ingerencję w istniejącą tkankę. W wariancie tym ściany i poziom posadowienia dwukondygnacyjnego budynku zrealizowanego dwuetapowo w latach 70. i 90. XX wieku pozostaną bez zmian. Podwyższona zostanie jedynie kondygnacja piętra, co wynika z potrzeb dostosowania jej do obowiązujących obecnie przepisów. Powierzchnia użytkowa po zmianach wyniesie 634 m².

W projekcie pierwszym na terenie Domu Kultury pozostają nadal dwa oddzielne budynki. W jednokondygnacyjnym, znajdującym się po lewej stronie od wejścia, umieszczona została pracownia „brudna” – warsztat z piecem do wypalania ceramiki oraz zapleczem. Podpiwniczony, dwukondygnacyjny budynek po prawej stronie pomieści pozostałe funkcje. W kondygnacji podziemnej zaprojektowano studio nagrań, przebieralnie wraz z sanitariatami oraz magazyny. Na parterze dotychczasowy skromny hol powiększony został o przestrzeń przed salą kinowo-teatralną. Ta służyć może też jako miejsce organizacji kameralnych koncertów, spotkań autorskich czy zajęć tańca. Po drugiej stronie holu znajduje się kawiarenka. Na piętrze zaprojektowano dwie pracownie wielofunkcyjne oraz pokoje administracji.

Dwa projekty Domu Kultury na Żoliborzu. O wyborze zdecydują mieszkańcy
Żoliborski Dom Kultury, wariant 1, proj. Radosław Guzowski

Żoliborski Dom Kultury – wariant 2

Ta propozycja zakłada ingerencję w obecną konstrukcję budynków. Obiekt dwukondygnacyjny zostanie przebudowany i połączony z parterowym. Zabudowana zostaje obecna wiata samochodowa, a w jej miejscu powstaje wejście główne do całego zespołu. Obecny budynek parterowy (po lewej stronie od wejścia) zostanie powiększony i podwyższony, aby służyć za salę teatralno-kinową i salę do zajęć ruchowych. Duże, przesuwne otwarcie na dziedziniec i centralnie zlokalizowana scena pozwalają na organizowanie również spektakli plenerowych. Na parterze, na wprost wejścia (w miejscu obecnej wiaty), znajduje się kawiarenka, a parter budynku po prawej stronie zagospodarowano na pracownie warsztatowe z magazynem.

Podobnie, jak w wariancie 1, w kondygnacji podziemnej architekci zaprojektowali studio nagrań, przebieralnie wraz z sanitariatami oraz magazyny. Na piętrze znajduje się sala wielofunkcyjna oraz pokoje administracji. Różnicą jest obszerny drewniany taras dostawiony do piętra, który został połączony dodatkowymi zewnętrznymi schodami z dziedzińcem. On także może służyć jako dodatkowa widownia sali kinowo-teatralnej. W tym przypadku powierzchnia użytkowa po zmianach wyniesie 737 m².

W obu wariantach budynek Żoliborskiego Domu Kultury wyposażono w technologie energooszczędne i proekologiczne. Na dachu niższego z obiektów rozmieszczono panele fotowoltaiczne. Na terenie objętym opracowaniem zachowane zostają wszystkie obecnie rosnące drzewa. Budynek po przebudowie będzie również w pełni dostępny  dla osób z niepełnosprawnościami. O szczegółach spotkania z mieszkańcami władze dzielnicy poinformują wkrótce.

Terminal Kultury Gocław w Warszawie Założeniem było stworzenie obiektu przejściowego, transformowalnego. Obiekt nie zwraca na siebie uwagi krzykliwą elewacją, nie epatuje detalem. O nowej realizacji biura 87a architekci pisze Sonia Prószyńska.
Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie: wyniki konkursu Ciesząca się dużą popularnością Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie będzie mieć nową siedzibę. Właśnie rozstrzygnęło konkurs na projekt obiektu.
Tagi:
Studenci Uniwersytetu Kalifornijskiego testują w Warszawie projekty PPP Na zaproszenie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy do stolicy przyjechali studenci Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. We współpracy z urzędnikami, architektami i socjologami testują projekty poświęcone partnerstwom publiczno-prywatnym w obszarze mieszkalnictwa i mixed-use.
Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949. Jak naprawdę wyglądała odbudowa stolicy? Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Budynek Olbrachta 24 w Warszawie Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – o realizacji pracowni Pole Architekci pisze Krzysztof Mycielski.
O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
O zespole Varso Place Grzegorz Buczek Czy dobra jakość projektu architektonicznego wystarczy do złagodzenia ewidentnej porażki planistyczno–urbanistycznej? Rozwiązania przyziemia północnego frontu Varso Place poprawiają co prawda jakość lokalnej przestrzeni publicznej, jednak skala nowej zabudowy jest wręcz destrukcyjna dla skali ulicy, a niespójne z kontekstem skosy elewacji wprowadzają niepokój w śródmiejską lokalność.
Nowy biurowiec MSZ w alei Armii Ludowej w Warszawie Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci. Pięciokondygnacyjny budynek o przeszklonych elewacjach przesłoniętych żyletkami z piaskowanego betonu stanie w sąsiedztwie głównej siedziby resortu przy al. Szucha.