Architektura MuratorProjektyEkoprojekt dla Azerbejdżanu

Ekoprojekt dla Azerbejdżanu

W Baku powstaje unikatowy projekt, który cechuje zaangażowanie w ideę zrównoważonego rozwoju. BIG Architects wraz z inżynierami z Ramboll ujawnili plany urbanistyczne "zielonego miasta".

Ekoprojekt dla Azerbejdżanu

Plan generalny zakłada budowę ekologicznego miasta na wyspie o powierzchni 1 000 000 m2 w regionie Kaukazu i Azji Środkowej. Znaczna część miasta będzie położona na skalnych terenach znajdujących się w bliskości Morza Kaspijskiego. Wyspa Zira obejmuje siedem szczytów Azerbejdżanu. Projektanci z BIG Architects i inżynierowie Ramboll opracowali wzorcowy plan zrównoważonego rozwoju dla obszarów miejskich w oparciu o naturalny krajobraz. Proponowana nowa architektura nie tylko odtwarza ikonografczny zarys siedmiu szczytów, ale co ważniejsze tworzy autonomiczny ekosystem, gdzie przepływ powietrza, wody, ciepła i energii został niezakłucony. Publiczne przestrzenie wynikają z organicznej geometrii organiczonej linią skalną, w połączeniu z naturalną topografię wyspy.

W projekcie główny nacisk został położony na zapewnienie przyjaznych środowisku rozwiązań, zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju opracowany z myślą o zwiększeniu dotychczasowej różnorodności biologicznej tych obszarów, przy jednoczesnym stworzeniu elementów krajobrazu oraz przyrody gwarantujących wysokiej jakości architekturę. Elementem, który podnosi walory środowiskowe inwestycji będą farmy wiatrowe, wytwarzające energię oraz system oczyszczania ścieków i uzdatniania wody pitnej. Dzięki źródłom energii odnawialnej, wyspa osiągnie neutralność energetyczną i obniży poziom emisji dwutlenku węgla. Budynki będą podgrzewane i chłodzone przez pompy podłączenie do otaczającego Morza Kaspijskiego. Na fasadach i dachach strategicznie umiejscowiono panele fotowoltaiczne stale pobierające energię słoneczną. Woda deszczowa magazynowana w podziemnych zbiornikach będzię wykorzystywana między innymi do ponownego nawadniania, a przetwarzone ścieki posłużą za kompostownik. Podobne projekty często budzą wątpliwości dotyczące przyszłego rozwoju sztucznie zaplanowanych miast. Wyspa Zira wydaje się spełniać swoje obietnice i jest zwiastunem bardziej ekologicznej przyszłości Azerbejdżanu. Zira Island Master Plan będzie częścią publicznej wystawy (otwarcie 21 lutego) zatytułowanej Yes is More w duńskim Centrum Architektury.

Więcej informacji www.big.dk/projects/zir/zir.html
Animacje: www.big.dk/projects/zir/zirmovie.swf lub www.big.dk/projects/zir/zirmovie.html


BIG - Bjarke Ingels Group
Kai-Uwe Bergmann
Director Intl. Business Development
tel. + 45 25 10 44 85
e-mail: kai-uwe@big.dk
www.big.dk

Ramboll
Lars Ostenfeld Riemann
Service Area Director, Buildings & design
tel. +45 4598 6897
e-mail: lor@ramboll.com
www.ramboll.com


Widok z lotu ptaka na siedem wzgórz Azerbejdżanu
Widok nocny od strony wody na miejski krajobraz wspy Zira

Autor: Mm