fotka z /zdjecia/V_view_03_resize.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Europejskie Centrum Solidarności

2008-01-09 1:00

Projekt Przedsiębiorstwa Projektowo-Wdrożeniowego FORT Sp. z o.o został nagrodzony w międzynarodowym konkursie architektonicznym na siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Nazwa obiektuEuropejskie Centrum Solidarności
Adres obiektuTeren dawnej Stoczni Gdańskiej
AutorzyPrzedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe FORT
Powierzchnia terenu7500.0 m²
Data realizacji (koniec)2010
Koszt inwestycji240 mln PLN

Europejskie Centrum Solidarności - zwycięski projekt

Fasada głównego obiektu kompleksu Europejskiego Centrum Solidarności to lekko pochyłe, równoległe, wykonane z surowych blach ściany. Podziały i szczeliny w stalowej konstrukcji oraz przeźroczystość dolnych partii, stanowią dynamiczne tło dla pomnika poległych.

Europejskie Centrum Solidarności będzie składać się z kilku powiązanych ze sobą zespołów funkcjonalnych. W zachodniej pierzei zlokalizowano otwartą na park część ekspozycyjną o linearnym układzie. W budynku znajdą się także pomieszczenia archiwizacji i dokumentacji zbiorów, biblioteka z przestrzeniami edukacyjnymi oraz hotel.

Gmach Europejskiego Centrum Solidarności stanie na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej. Wokół północnego krańca Placu Solidarności, opartego na przestrzennej koncepcji rozchodzących sie okręgów, architekci zaplanowali zespół obiektów: budynek konferencyjny z zapleczem i małym pasażem handlowo-usługowym. Budynek o funkcjach muzealnych, wystawienniczych oraz naukowo-badawczych, będzie spełniać rolę kulturalnego centrum. To prawie 7,5 tyś. m2. Koszt budowy wyniesie 240 milionów złotych, a otwarcie planowane jest w 30. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Czytaj też: Konkurs architektoniczny na projekt wystawy w Europejskim Centrum Solidarności