Architektura MuratorProjektyFrida Escobedo zaprojektuje pawilon galerii Serpentine w Londynie

Frida Escobedo zaprojektuje pawilon galerii Serpentine w Londynie

Co roku londyńska Serpentine Gallery zleca innemu wybitnemu architektowi zaprojektowanie tymczasowego pawilonu w Hyde Parku. Tym razem wybór padł na meksykańską architektkę, która będzie najmłodszą w historii projektantką podejmującą się tego zadania.

Frida Escobedo zaprojektuje pawilon galerii Serpentine w Londynie
Serpentine Pavilion 2018 Projekt: Frida Escobedo, Taller de Arquitectura. Wizualizacja, widok wnętrza © Frida Escobedo, Taller de Arquitectura, wizualizacje: Atmósfera

Pawilon przed Serpentine Gallery to cykliczna inicjatywa architektoniczna. Co roku londyńska galeria sztuki zleca innemu projektantowi stworzenie tymczasowego obiektu, który za dnia ma służyć za miejsce do spotkań, natomiast wieczorem za tło różnych wydarzeń. Każdy pawilon stawiany jest na trawniku przed galerią latem na okres 4 miesięcy; w poprzednich latach swoją wizję tej przestrzeni przedstawili tacy architekci jak Zaha Hadid, Jean Nouvel i Peter Zumthor.

Struktura projektu Fridy Escobedo nawiązuje do tradycyjnej architektury meksykańskiej, wykorzystując materiały wyprodukowane w Wielkiej Brytanii - będzie miała formę zamkniętego podwórza, składającego się z dwóch prostopadłościennych brył ustawionych pod kątem. Forma podwórza nawiązuje do rodzaju zabudowy często wykorzystywanego w meksykańskich domach, natomiast jego główna oś będzie wskazywała kierunek południka zerowego w Greenwich.

Wykorzystane w projekcie materiały zostały wybrane ze względu na ich teksturę i ciemną barwę. Ażurowe ściany, powszechnie stosowane w meksykańskiej architekturze, będą filtrować widok na otaczający park; zostaną wykonane z cementowych dachówek. Zakrzywione sklepienie pawilonu będzie pokryte lustrzanymi panelami, natomiast w podłogę zostanie wpuszczony trójkątny zbiornik wodny, który będzie odbijać światło słoneczne. Wszystkie te elementy w ciągu dnia będą nadawać bardziej wyrazisty charakter letniemu światłu.

Frida Escobedo zaprojektuje pawilon galerii Serpentine w Londynie
Serpentine Pavilion 2018 Projekt: Frida Escobedo, Taller de Arquitectura. Wizualizacja, widok wnętrza © Frida Escobedo, Taller de Arquitectura, wizualizacje: Atmósfera

Frida Escobedo jest najmłodszym w historii architektem projektującym pawilon dla galerii Serpentine. Od 2006 prowadzi własną pracownię w Mexico City, gdzie pracowała nad znaczącymi w skali kraju realizacjami, w tym biblioteką Librería del Fondo Octavio Paz oraz rozbudową galerii La Tallera Siqueiros. Jej prace pojawiły się na Biennale Architektury w Wenecji (2012, 2014) oraz Triennale Architektury w Lizbonie (2013).

Kosmiczny dom Charlesa Jencksa Jak mieszkał najsłynniejszy krytyk architektury XX wieku? We wrześniu zostanie udostępniony publiczności dom piewcy architektury postmodernistycznej Charlesa Jencksa, a my już dziś podglądamy niezwykłe wnętrza, które w pełni zasługują na to, by określać je mianem Cosmic House.
Coal Drops Yard: centrum handlowo-kulturalne w Londynie System konstrukcyjny łącznika o rozpiętości ponad 33 m przekryto dwukrzywiznową formą dachu, łączącego dwie zabytkowe hale. O nowej realizacji Heatherwick Studio pisze Radosław Stach.
Rezydencja w Design Museum. Nabór zgłoszeń Tematem programu rezydencyjnego londyńskiego Design Museum na rok 2018 jest Mieszkanie. Przedsięwzięcie ma na celu promowanie młodych projektowych talentów.
Przewodnik architektoniczny po Londynie - pobierz bezpłatną aplikację! Londyńska Fundacja Architektury udostępniła bezpłatną aplikację – architektoniczny przewodnik po stolicy Wielkiej Brytanii. Teraz z telefonem w ręku można bez trudu odnaleźć i poznać ponad tysiąc najciekawszych budynków Londynu.
Dziedziniec Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie To największe przedsięwzięcie budowlane tej instytucji od czasu jej otwarcia w 1909 roku. Dzięki realizacji udało się w dosłownym sensie otworzyć muzeum na przestrzeń miasta. Bogato zdobione ogrodzenie frontowe, o formie kolumnady z wysokim, murowanym cokołem, pierwotnie zasłaniało elementy techniczne. W ramach przebudowy pełne elementy cokołu zamieniono na stalowe, perforowane panele otwierane za dnia i zamykane po godzinach pracy muzeum. Dziedziniec przed wejściem do budynku wyłożono płytkami porcelanowymi, a pod nim ulokowano całkowicie nową przestrzeń wystawiennicza. Pozbawiona podpór pośrednich sala ma wymiary 30 x 38 m i wysokość dochodzącą do 10,5 m – pisze Maciej Lewandowski.
Nowy dziedziniec Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie To realizacja, na którą mieszkańcy Londynu czekali od kilku lat. 30 czerwca zainaugurowano dziedziniec Muzeum Wiktorii i Alberta po przebudowie według projektu pracowni AL_A.