Architektura MuratorProjektyHala na 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej

Hala na 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej

Jubileusz 100-lecia utworzenia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uczelnia uczci m.in. budową nowej hali sportowej dla swoich studentów. Koncepcję obiektu przygotowała Autorska Pracownia Projektowa ARP Manecki.

Hala na 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej
Hala sportowa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, proj. Autorska Pracownia Projektowa ARP Manecki
Wielofunkcyjna hala sportowa AGHKraków, rejon ulic: Armii Krajowej, Piastowskiej, Buszka i Tokarskiego
AutorzyAutorska Pracownia Projektowa ARP Manecki, architekci Mateusz Manecki, Lesław Manecki, Magdalena Ślebioda
Zespół projektowyarchitekci Maciej Oczkowski, Klaudia Woźniak, Dawid Piórecki
Powierzchnia terenu13623.0 m²
Powierzchnia zabudowy6074.0 m²
Powierzchnia użytkowa7124.0 m²
Powierzchnia całkowita13875.0 m²
Kubatura61101.0 m³

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie została założona 8 kwietnia 1919 roku. Z okazji jubileuszu przygotowała wiele uroczystości i wydarzeń, w tym także budowę nowoczesnej hali sportowej na terenie uczelnianego kampusu w rejonie ulic Buszka, Tokarskiego i Armii Krajowej. Realizacja pięciokondygnacyjnego obiektu według projektu biura ARP Manecki właśnie się rozpoczyna. Nowy gmach, o powierzchni ponad 7000 m², od północy sąsiadować będzie z budynkiem przychodni, od wschodu z domami studenckimi, od południa z istniejącym basenem AGH, a od zachodu z budynkiem Spółdzielni Mieszkaniowej Pracowników Nauki.

Nowa hala sportowa AGH

Obiekt będzie się składał z trzech części. Pierwsza mieścić ma m.in. zaplecze biurowe, druga to duża hala z widownią na blisko 600 miejsc, a trzecia to hala treningowa z pełnowymiarowym boiskiem bez trybun. Każda z hal może być podzielona na trzy boiska treningowe. Pomyślano też o ofercie dla lokalnej społeczności. Zaprojektowaliśmy foyer z przestrzenią gastronomiczną, powstaną też dwie siłownie, dwie sale fitness, cztery bazy do gry w squasha i sauna – wyjaśnia Mateusz Manecki z Autorskiej Pracowni Projektowej ARP. Nowy obiekt będzie dostosowany także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Podział budynku na trzy części został podkreślony kolorami elewacji. Największa bryła, skrywająca halę widowiskową, jest biała, ta mieszcząca salę do treningów będzie w kolorze szarym, natomiast łącznik między nimi, gdzie znajdą się m.in. biura, siłownie i sale fitness, przewidziano w głębokiej czerni.

Na dachu hali sportowej AGH powstanie przestronny, zielony taras, którego powierzchnia przekroczy 1300 m². Wyjście na dach możliwe będzie z foyer oraz z części z biurami dla pracowników AGH. Architekci podkreślają, że jednym z największych wyzwań było zachowanie rosnących na działce kilkunastometrowych drzew. Ostatecznie wraz z inwestorem podjęli decyzję o ich przesadzeniu. Jedno znajdzie się na półotwartym patio w narożniku budynku. Koszt budowy hali sportowej AGH wyniesie 50 mln zł.

Gdzie powstanie hala 100-lecia AGH?

Tagi:
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.