Hala na 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej

i

Autor: Archiwum Architektury Hala sportowa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, proj. Autorska Pracownia Projektowa ARP Manecki

Hala na 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej

2020-11-02 17:53

Jubileusz 100-lecia utworzenia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uczelnia uczci m.in. budową nowej hali sportowej dla swoich studentów. Koncepcję obiektu przygotowała Autorska Pracownia Projektowa ARP Manecki.

Nazwa obiektuWielofunkcyjna hala sportowa AGH
Adres obiektuKraków, rejon ulic: Armii Krajowej, Piastowskiej, Buszka i Tokarskiego
AutorzyAutorska Pracownia Projektowa ARP Manecki, architekci Mateusz Manecki, Lesław Manecki, Magdalena Ślebioda
Zespół projektowyarchitekci Maciej Oczkowski, Klaudia Woźniak, Dawid Piórecki
Powierzchnia terenu13623.0 m²
Powierzchnia zabudowy6074.0 m²
Powierzchnia użytkowa7124.0 m²
Powierzchnia całkowita13875.0 m²
Kubatura61101.0 m³

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie została założona 8 kwietnia 1919 roku. Z okazji jubileuszu przygotowała wiele uroczystości i wydarzeń, w tym także budowę nowoczesnej hali sportowej na terenie uczelnianego kampusu w rejonie ulic Buszka, Tokarskiego i Armii Krajowej. Realizacja pięciokondygnacyjnego obiektu według projektu biura ARP Manecki właśnie się rozpoczyna. Nowy gmach, o powierzchni ponad 7000 m², od północy sąsiadować będzie z budynkiem przychodni, od wschodu z domami studenckimi, od południa z istniejącym basenem AGH, a od zachodu z budynkiem Spółdzielni Mieszkaniowej Pracowników Nauki.

Nowa hala sportowa AGH

Obiekt będzie się składał z trzech części. Pierwsza mieścić ma m.in. zaplecze biurowe, druga to duża hala z widownią na blisko 600 miejsc, a trzecia to hala treningowa z pełnowymiarowym boiskiem bez trybun. Każda z hal może być podzielona na trzy boiska treningowe. Pomyślano też o ofercie dla lokalnej społeczności. Zaprojektowaliśmy foyer z przestrzenią gastronomiczną, powstaną też dwie siłownie, dwie sale fitness, cztery bazy do gry w squasha i sauna – wyjaśnia Mateusz Manecki z Autorskiej Pracowni Projektowej ARP. Nowy obiekt będzie dostosowany także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.Podział budynku na trzy części został podkreślony kolorami elewacji. Największa bryła, skrywająca halę widowiskową, jest biała, ta mieszcząca salę do treningów będzie w kolorze szarym, natomiast łącznik między nimi, gdzie znajdą się m.in. biura, siłownie i sale fitness, przewidziano w głębokiej czerni.Na dachu hali sportowej AGH powstanie przestronny, zielony taras, którego powierzchnia przekroczy 1300 m². Wyjście na dach możliwe będzie z foyer oraz z części z biurami dla pracowników AGH. Architekci podkreślają, że jednym z największych wyzwań było zachowanie rosnących na działce kilkunastometrowych drzew. Ostatecznie wraz z inwestorem podjęli decyzję o ich przesadzeniu. Jedno znajdzie się na półotwartym patio w narożniku budynku. Koszt budowy hali sportowej AGH wyniesie 50 mln zł.

Gdzie powstanie hala 100-lecia AGH?