Architektura MuratorProjektyHala na 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej

Hala na 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej

Jubileusz 100-lecia utworzenia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uczelnia uczci m.in. budową nowej hali sportowej dla swoich studentów. Koncepcję obiektu przygotowała Autorska Pracownia Projektowa ARP Manecki.

Hala na 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej
Hala sportowa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, proj. Autorska Pracownia Projektowa ARP Manecki
Wielofunkcyjna hala sportowa AGHKraków, rejon ulic: Armii Krajowej, Piastowskiej, Buszka i Tokarskiego
AutorzyAutorska Pracownia Projektowa ARP Manecki, architekci Mateusz Manecki, Lesław Manecki, Magdalena Ślebioda
Zespół projektowyarchitekci Maciej Oczkowski, Klaudia Woźniak, Dawid Piórecki
Powierzchnia terenu13623.0 m²
Powierzchnia zabudowy6074.0 m²
Powierzchnia użytkowa7124.0 m²
Powierzchnia całkowita13875.0 m²
Kubatura61101.0 m³

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie została założona 8 kwietnia 1919 roku. Z okazji jubileuszu przygotowała wiele uroczystości i wydarzeń, w tym także budowę nowoczesnej hali sportowej na terenie uczelnianego kampusu w rejonie ulic Buszka, Tokarskiego i Armii Krajowej. Realizacja pięciokondygnacyjnego obiektu według projektu biura ARP Manecki właśnie się rozpoczyna. Nowy gmach, o powierzchni ponad 7000 m², od północy sąsiadować będzie z budynkiem przychodni, od wschodu z domami studenckimi, od południa z istniejącym basenem AGH, a od zachodu z budynkiem Spółdzielni Mieszkaniowej Pracowników Nauki.

Nowa hala sportowa AGH

Obiekt będzie się składał z trzech części. Pierwsza mieścić ma m.in. zaplecze biurowe, druga to duża hala z widownią na blisko 600 miejsc, a trzecia to hala treningowa z pełnowymiarowym boiskiem bez trybun. Każda z hal może być podzielona na trzy boiska treningowe. Pomyślano też o ofercie dla lokalnej społeczności. Zaprojektowaliśmy foyer z przestrzenią gastronomiczną, powstaną też dwie siłownie, dwie sale fitness, cztery bazy do gry w squasha i sauna – wyjaśnia Mateusz Manecki z Autorskiej Pracowni Projektowej ARP. Nowy obiekt będzie dostosowany także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Podział budynku na trzy części został podkreślony kolorami elewacji. Największa bryła, skrywająca halę widowiskową, jest biała, ta mieszcząca salę do treningów będzie w kolorze szarym, natomiast łącznik między nimi, gdzie znajdą się m.in. biura, siłownie i sale fitness, przewidziano w głębokiej czerni.

Na dachu hali sportowej AGH powstanie przestronny, zielony taras, którego powierzchnia przekroczy 1300 m². Wyjście na dach możliwe będzie z foyer oraz z części z biurami dla pracowników AGH. Architekci podkreślają, że jednym z największych wyzwań było zachowanie rosnących na działce kilkunastometrowych drzew. Ostatecznie wraz z inwestorem podjęli decyzję o ich przesadzeniu. Jedno znajdzie się na półotwartym patio w narożniku budynku. Koszt budowy hali sportowej AGH wyniesie 50 mln zł.

Gdzie powstanie hala 100-lecia AGH?

Tagi:
Krakowskie Centrum Muzyki: nowy konkurs na projekt głównego obiektu koncertowego Krakowa Kolejne podejście do budowy Centrum Muzyki w Krakowie. Agencja Rozwoju Miasta ogłosiła właśnie nowy konkurs na projekt obiektu, w którym siedziby znajdą między innymi Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia.
Pawilon Okocimski / Kraków Pawilon Okocimski sukcesywnie popadał w ruinę. W wyniku przetargu poddano go pracom konserwatorskim i adaptacji do nowych potrzeb Zainicjowane przez aktywistów przywrócenie pawilonu kawiarnianego do życia to przedsięwzięcie, dzięki któremu architektura odzyskała dawny blask. O realizacji pracowni F-11 pisze Marcin Brataniec.
Osiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci. Osiedle Jerozolimska w Krakowie powstanie u zbiegu Wielickiej i Jerozolimskiej na Podgórzu, w pobliżu kopca Krakusa, zalewu Bagry i rezerwatu Bonarka. Nowy zespół zaprojektowała lokalna pracownia ION Architekci.
Muzeum Czartoryskich: nowy wyraz narodowej wypowiedzi Muzeum w swojej nowej odsłonie jest realizacją wyrafinowaną i stonowaną – to warunki dla ponadczasowości, o które w architekturze zawsze chodzi najbardziej. W Polsce szukamy ciągle wyrazu dla tego, co patriotyczne i narodowe. Rzadko wyraz ten jest osiągany przez dzieła eleganckie, ustępując taniej symbolice i rozgadanej, pseudohistorycznej architekturze. Muzeum Czartoryskich w Krakowie jest wyznacznikiem nowego wyrazu narodowej wypowiedzi.
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie Z okazji 25-lecia „Architektury-murator” redakcja zaprosiła trzech wybitnych architektów, by zmierzyli się z pojęciem niemożliwości i spróbowali, poprzez symboliczną przestrzenną instalację, wyrazić istotę swoich zmagań w architekturze. Krakowski obiekt został zaprojektowany przez prof. Dariusza Kozłowskiego. Według niego „architektura to budowanie rzeczy fikcyjnych tak, by wyglądały jak prawdziwe”. Tę maksymę wykorzystał, odwołując się do opowiadania Nieśmiertelny Jorge Luisa Borgesa. Zrealizował betonowy, symboliczny tron, idealną formę której jedynym przeznaczeniem jest podziwianie. Uroczyste otwarcie Obiektu Niemożliwego odbyło się 18 października 2019 roku.
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie [GALERIA] Przed Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej stanął betonowy fotel, który odwołuje się do opowiadania Nieśmiertelny Borgesa. Autorem Obiektu Niemożliwego jest profesor Dariusz Kozłowski.