Architektura MuratorProjektyHala Stulecia... w Krakowie

Hala Stulecia... w Krakowie

Kraków pozazdrościł Wrocławiowi słynnej hali widowiskowo-sportowej. Wkrótce będzie miał swoją. Obiekt powstanie według koncepcji Biura Projektów Lewicki Łatak.

Hala Stulecia... w Krakowie
Hala Stulecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych w Krakowie, il. dzięki uprzejmości Biura Projektów Lewicki Łatak

Krakowska Hala Stulecia upamiętniać będzie jubileusz klubu sportowego Cracovia, który obchodzono hucznie w 2006 roku. Wtedy to wśród sympatyków klubu pojawił się pomysł wybudowania z tej okazji wyjątkowego obiektu sportowego. W 2008 roku władze miasta we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zorganizowały konkurs na jego projekt. W siedmioosobowym jury znaleźli się architekci Stanisław Deńko, Przemysław Gawor, Marek Kozień, Janusz Sepioł, Mariusz Twardowski i Andrzej Wyżykowski, a także Janusz Winnicki, wiceprezes KS Cracovia i Janina Pokrywa, zastępczyni dyrektora Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta. Uczestnicy mieli zaproponować budynek mieszczący m.in. wielofunkcyjne boisko sportowe dla takich dyscyplin jak koszykówka, siatkówka, piłka nożna czy ręczna, przystosowane również do przeprowadzania zawodów dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zwyciężyło Biuro Projektów Lewicki Łatak. Z powodu braku środków, inwestycja długo nie mogła się jednak rozpocząć. Ostatecznie umowę o dofinansowaniu realizacji z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej udało się podpisać dopiero w sierpniu ubiegłego roku. Budowa Hali Stulecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych ruszyła w grudniu 2015 roku i ma potrwać dwa lata. Hala powstaje przy alei Focha w dzielnicy Zwierzyniec, tradycyjnie kojarzonej z Cracovią z uwagi na lokalizację stadionu piłkarskiego.

Hala Stulecia... w Krakowie
Hala Stulecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych w Krakowie, il. dzięki uprzejmości Biura Projektów Lewicki Łatak

Jury doceniło złożoną przez nas koncepcję, w której staraliśmy się poświęcić tyle uwagi oczekiwaniom funkcjonalnym przyszłych użytkowników, co specyfice wymagającej lokalizacji i sąsiedztwa niezwykle cennych elementów w krajobrazie, zarówno fizycznym, jak i kulturowym. Widok z alei Focha na wzgórze i kościół Najświętszego Salwatora podpowiadał nam sposób, w jaki ukształtować północną fasadę. Z kolei bliska panorama alei Waszyngtona z Kopcem Kościuszki widoczna będzie z wnętrza przez elewację zachodnią – tłumaczą architekci. Wierzchnia warstwa ziemi z terenu inwestycji ma być wykorzystana do wykonania ochronnych, krajobrazowych nasypów. Te ujęte zostaną w ramy ze stali cortenowskiej w postaci perforowanej lub pełnej blachy o grubości zależnej od tego, czy zastosowana będzie jako element ściany oporowej kotwionej w skarpie, czy jako wierzchnia warstwa ściany osłonowej. Sam obiekt ma być posadowiony na stropie warstw niższych – piasków i żwirów, ponad poziomem wód gruntowych.

Hala Stulecia... w Krakowie
Hala Stulecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych w Krakowie, il. dzięki uprzejmości Biura Projektów Lewicki Łatak

Główną, jednokondygnacyjną część budynku zajmie sala sportowa o wymiarach 44 x 26 metrów, która umożliwiać będzie rozgrywanie meczów większości dyscyplin halowych. Wokół znajdą się trybuny na 819 miejsc siedzących, w tym 669 stałych oraz 150 składanych (te ostatnie przewidziano w pierwszych rzędach, na poziomie posadzki, by po złożeniu stworzyć miejsce na przykład dla widzów poruszających się na wózkach). We wschodniej części obiektu zlokali­zowano pomieszczenia zaplecza (szatnie i umywalnie, pokój udzielania pierwszej pomocy), w północno-zachodnim narożniku salę wielofunkcyjną, przed którą znajdzie się przestronne foyer, a w części południowej kawiarnię z tarasem na zewnątrz. Trzykondygnacyjne skrzydło pomieści zaplecze rehabilitacyjno-sanitarne z 17 pokojami gościnnymi, salą konferencyjną i niewielką galeria, z której roztaczać się będzie widok na salę sportową. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie blisko 5 tys. metrów kwadratowych.

Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.
Hala Cracovia wśród pięciu najlepszych realizacji świata Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski przyznał nagrody dla najbardziej wyróżniających się obiektów sportowych. Wśród pięciu docenionych w ten sposób realizacji znalazła się hala Cracovia projektu Biura Lewicki Łatak
Przebudowa dawnego hotelu Cracovia – projekt dyplomowy Prezentujemy projekt dyplomowy Alicji Nowak, który wykonała pod kierunkiem profesora Krzysztofa Ingardena na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Projekt zagospodarowania terenu po byłym hotelu Cracovia Spółka Echo Investment przedstawiła nowy pomysł zagospodarowania terenu po byłym hotelu Cracovia. Projekt budynku biurowego, który powstanie w miejscu dawnego hotelu zaprezentował Marek Dunikowski z pracowni architektonicznej DDJM.
Kontrowersje wokół architektury współczesnej. Batalia o hotel Cracovia. Kto ma rację? Czy na miejscu modernistycznego budynku powstanie centrum handlowe? Inwestor proponuje współczesną architekturę, miasto obawia się galerii handlowej. Spółka Echo Investment występuje do Trybunału Konstytucyjnego ze skargą dotyczącą wpisania do ewidencji zabytków budynku hotelu Cracovia –  przypominamy historię projektu
Współczesna architektura Krakowa. Hotel Cracovia według DDJM Projekt przebudowy krakowskiego hotelu Cracovia przedstawi Marek Dunikowski, założyciel pracowni architektonicznej DDJM, laureat Honorowej Nagrody SARP 2004.