Architektura MuratorProjektyHiszpanie projektują na placu Garncarskim w Rzeszowie

Hiszpanie projektują na placu Garncarskim w Rzeszowie

Rozstrzygnięto konkurs na zabudowę Placu Garncarskego w Rzeszowe. W dwuetapowym konkursie zorganizowanym przez rzeszowski oddział SARP zwyciężyła koncepcja, której autorami są Joanna Jędruś-Cabrera, Juan Jose Baena Martinez, Marta Gomez Martinez oraz biuro Bakpak Architects S.C. Poprzez odwołanie do kształtu pieca garncarskiego oraz ceramiczne detale, autorom udało się nawiązać do kontekstu miejsca.

Plac Garncarski w Rzeszowie
Zabudowa Placu Garncarskiego w Rzeszowie, projekt: Eovastudio + Bakpak Architects, wizualizacje: Brick Visual, Imagina2

Efektem pracy hiszpańskich architektów jest odważna jak na rzeszowskie realia propozycja, zakładająca wyburzenie istniejącej kamienicy i zwypełnienie kwartału nowym budynkiem. Nowoczesna bryła o nieregularnym kształcie górować ma nad otaczającą zabudową, odróżniając się od niej nie tylko gabarytami, formą, ale i użytymi materiałami. Nawiązanie do kontekstu miejsca następuje poprzez odwołanie do kształtu pieca garncarskiego i wykończenie elewacji. Na zewnątrz mają to być ceramiczne płytki, od strony wewnętrznego dziedzińca zaś, tworzące niezwykle ciekawy i oryginalny efekt wizualny, ceramiczne żaluzje. Otwory okienne na niższych kondygnacjach rozmieszczone są w sposób dość stonowany, by na piętrach wyższych ulec powiększeniu i, z uwagi na skos ścian, znaleźć się we wpuszczonych do wewnątrz loggiach. Wspomniane pochylenie ścian wynikające z poszukiwania kształtu pieca powinno wpłynąć na optyczne zmniejszenie budynku, który dzięki temu zabiegowi nie będzie formą zbytnio agresywną i dominującą w stosunku do sąsiedniej zabudowy. Do zalet projektu zaliczyć należy również śmiałe i zapraszające otwarcie parteru na Plac Garncarski oraz samą koncepcję zagospodarowana placu-elegancką, spokojną i jednocześnie nowoczesną.

Górne piętra budynku mają mieścić hotel, ponadto znajdą się w nim lokale usługowe, sklepy, kawiarnie i klub muzyczny. Położenie w bliskiej odległości od rzeszowskiego rynku daje szanse na przyciągnięcie wielu osób, dzięki czemu realizacja ma szansę stać się katalizatorem pozytywnych zmian urbanistycznych i społecznych.

Rzeszów postawił na nowoczesną architekturę. Można dyskutować o kontekście architektoniczno-urbanistycznym, formie proponowanego budynku czy zasadności rozbiórki, jednak liczne przykłady innych miast, które postawiły na odważne inwestycje potwierdzają tezę, że tego typu działania ożywiają przestrzeń miejską, stając się lokalnym centrum życia społecznego. Bez wątpienia może to być również doskonała promocja Rzeszowa jako nowoczesnego i dynamicznie rozwijającego się miasta oraz przykład uczący dobrej architektury.

Tagi:
Janusz Sepioł architektem miejskim Rzeszowa Rzeszów doczekał się w końcu architekta miasta. Funkcje tę od początku listopada pełni Janusz Sepioł, architekt, historyk sztuki, urbanista, były marszałek Małopolski. Misją naczelnego architekta w takim mieście jak Rzeszów nie jest ani generowanie jeszcze większego rozwoju, ani koncentracja na zabiegach rewitalizacyjnych, ale zadbanie o lepszą jakość przestrzeni – mówi „A-m”.
Zespół Resovia Residence w Rzeszowie: miejski kwartał na miarę XXI wieku? Przy stadionie miejskim w Rzeszowie pracownia MWM Architekci zaprojektowała zespół zabudowy mieszkaniowo-usługowej Resovia Residence z dominantą o wysokości 100 metrów. Realizacja inwestycji wymaga jednak zmiany planu miejscowego.
Z wizją w przyszłość: Bulwary Park w Rzeszowie [FILM] Ukończone niedawno dwa 18-kondygnacyjne wieżowce zespołu Bulwary Park należą do najwyższych obiektów mieszkalnych na Podkarpaciu. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.
Zespół Bulwary Park w Rzeszowie – najwyższa mieszkaniówka na Podkarpaciu Na zlecenie firmy APK Developer biuro Blok Architekci opracowało projekt zespołu mieszkaniowego przy rzeszowskich bulwarach. Ukończone właśnie 18-kondygnacyjne wieżowce należą do najwyższych obiektów mieszkalnych na Podkarpaciu.
Polska dojrzałość: jak w ciągu ostatnich 25 lat zmienił się Rzeszów W ramach jubileuszu 25-lecia zaplanowaliśmy cykl filmów przedstawiających transformacje, jakie zaszły w architekturze polskich miast na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza: przełomowe obiekty użyteczności publicznej, przyjazne wszystkim użytkownikom miejskie place, bulwary, parki i skwery. Wybitne realizacje, które w znaczący sposób wpływają na życie lokalnych społeczności.
Rzeszów – miasto przyszłości Rzeszów znalazł się w czołówce rankingu „Polskie miasta przyszłości 2019/2020” opublikowanego ostatnio przez opiniotwórczy fDi Magazine. Autorzy brali pod uwagę różne czynniki, w tym główne inicjatywy podejmowane w celu przyciągnięcia inwestorów oraz realizowane projekty miejskie.