Architektura MuratorProjektyHolendrzy i Polacy projektują nowy kwartał zabudowy w Jekaterynburgu

Holendrzy i Polacy projektują nowy kwartał zabudowy w Jekaterynburgu

Ideą projektu opracowanego przez holenderską pracownię LEVS architecten było stworzenie wielofunkcyjnego fragmentu miasta, łączącego architekturę mieszkaniową z funkcjami handlowo-usługowymi i rekreacyjnymi. Koncepcję zagospodarowania pomiędzy budynkami opracowało polskie biuro S&P Architektura Krajobrazu.

Holendrzy i Polacy projektują nowy kwartal zabudowy w Jekaterynburgu

We wrześniu 2017 roku w Jekaterynburgu rozpocznie się realizacja Forum City – nowego kwartału miejskiego, którego koncepcję opracowała holenderska pracownia LEVS architecten. Ideą projektu było stworzenie wielofunkcyjnego fragmentu miasta łączącego architekturę mieszkaniową z funkcjami handlowo-usługowymi i rekreacyjnymi. Forum City powstanie w niejednorodnym architektonicznie i urbanistycznie otoczeniu, architektom zależało więc na stworzeniu spójnego zespołu zabudowy wyposażonego w przestrzenie publiczne. W skład kompleksu o całkowitej powierzchni użytkowej 103 tys. m2 wejdzie dziewięć budynków mieszkalno-biurowych oraz obiekty handlowe wraz z nowoczesną halą targową. Budynki w obrębie kwartału mają wysokość od ośmiu do trzydziestu pięter. Wszystkie elewacje zwrócone do wnętrza zostały zaokrąglone. Najwyższą 100-metrową wieżę zaprojektowano jako akcent urbanistyczny, wznoszący się ponad otaczającą zabudową miejską. Wnętrze kwartału wypełniają przestrzenie publiczne z dwoma zielonymi dziedzińcami, umieszczonymi na różnych poziomach, co odzwierciedlająca zastane przez projektantów ukształtowanie terenu. Zielone dziedzińce zaprojektowane prze polską pracownię S&P Architektura Krajobrazu z Warszawy, tworzą wielofunkcyjne przestrzenie parkowe. Dzięki różnicy poziomów stworzono łagodne przejścia z przestrzeni półprywatnych do stref publicznych. Wyżej położony dziedziniec, przeznaczony dla mieszkańców kompleksu, stanowi półprywatną przestrzeń rekreacyjną. Niższy dziedziniec to już przestrzeń ogólnodostępna połączona z halą targową.

Nowe centrum Saratowa. Zgłoszenia Położony w południowo-wschodniej części Rosji Saratów jest głównym ośrodkiem kulturalnym i gospodarczym regionu Wołgi. Do udziału w otwartym międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie nowego centrum tego miasta zaprasza moskiewska firma konsultingowa Strelka KB.
Konkurs na projekt 17-hektarowego parku w Sankt Petersburgu Międzynarodowa Unia Architektów, Strelka KB i władze Sankt Petersburga zapraszają do udziału w konkursie na projekt zupełnie nowego parku miejskiego nad Newą. Do II etapu zaproszonych zostanie 8 zespołów, z których każdy otrzyma 60 tys. dolarów na rozwinięcie swojej koncepcji.
Miejska odnowa według STRELKI Moskiewski projekt Moja ulica oraz program Przestrzenie publiczne dla 40 miast Rosji to inicjatywy dotyczące przekształceń przestrzeni publicznych na niewyobrażalną dla Europy skalę. Strelka KB jako instytucja odpo-wiedzialna za tak wielki program wydaje się mieć niezwykłą moc sprawczą, a przede wszystkim władzę.