Architektura MuratorProjektyHotel Breath-in w Łodzi

Hotel Breath-in w Łodzi

Hotel Breath-In powstać ma w samym centrum w Łodzi, u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. Budynek o konstrukcji z drewna klejonego krzyżowo CLT zaprojektowała lokalna pracownia MAKAA.

Hotel Breath-in w Łodzi
Hotel Breath-InŁódź, skrzyżowanie ul. Sienkiewicza i Narutowicza
AutorzyMAKAA
Zespół projektowyarchitekci Katarzyna Waloryszak, Marcin Waloryszak, Rafał Zakrzewski
InwestorTHI
Powierzchnia terenu632.0 m²
Powierzchnia zabudowy632.0 m²
Powierzchnia użytkowa2900.0 m²
Kubatura10648.0 m³
Projekt (data)2020

Hotel Breath-In zaplanowano na niewielkiej, narożnej działce przy skrzyżowaniu ulic Narutowicza i Sienkiewicza, w bezpośrednim sąsiedztwie Filharmonii Łódzkiej w samym centrum miasta. Projekt butikowego hotelu na zlecenie firmy THI opracowało biuro MAKAA Katarzyny i Marcina Waloryszaków. Siedmiokondygnacyjny obiekt architekci przewidzieli na planie zbliżonym do litery L, tworząc od wewnętrznej strony mały dziedziniec, który dodatkowo doświetla pomieszczenia. Z uwagi na stosunkowo wąskie chodniki zaprojektowali też częściowo uwolniony parter, który ma powiększać przestrzeń publiczną i zapraszać do środka. Zaproponowaliśmy prostą formę nawiązującą do sylwety narożnej kamienicy miejskiej, wyznaczonej od góry polilinią dachu mansardowego. Bryłę postanowiliśmy opakować jednolitą skórą, a dzięki trójkątnym wycięciom, przeznaczonym na tarasy widokowe, zyskaliśmy bardziej dynamiczny profil – tłumaczy Katarzyna Waloryszak.

Czytaj też: Zalety wykorzystania drewna w architekturze [WIDEO] |

Breath-In: hotel z drewna CLT

Konstrukcja obiektu ma powstać z drewna klejonego krzyżowo CLT. Systemy drewniane są dziś najwyżej ocenianym budulcem pod względem odpowiedzialnej gospodarki cyrkularnej. Konstrukcje CLT mają wysoką odporność ogniową. Jest to budulec odnawialny, powstaje z recyklingu, a ponadto realizacja jest szybsza i czystsza niż w tradycyjnym procesie – dodaje architektka. Również wykończenie elewacji w postaci przeskalowanych żyletek przewidziano z drewna. Powierzchnia użytkowa budynku ma wynieść 2900 m². W środku znajdą się 52 pokoje hotelowe, a także biura coworkingu, sale konferencyjne, restauracja i lounge bar. Na ostatniej kondygnacji zlokalizowane zostanie SPA i apartamenty typu suite.

Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.
Tagi:
Drewniane domy modułowe od BXB studio BXB studio Bogusława Barnasia dla firmy FIBOHOME zaprojektowało system modułowych domów drewnianych. Poszczególne moduły można dowolnie konfigurować, tworząc różne typologie obiektów.
Drewno konstrukcyjne: zalety wykorzystania drewna konstrukcyjnego w architekturze Drewno konstrukcyjne zaskakuje wytrzymałością i możliwościami. Świetnie znosi pracę całej budowli, umiejętnie przenosząc obciążenia. Nie straszne mu zmienne warunki atmosferyczne i upływający czas. Sprawdza się w konstrukcjach dachów, stropów oraz ścian, jak również legarów pod tarasy czy podłogi. Co sprawia, że materiał ten jest tak niezwykły?
Innowacyjna architektura drewniana Budownictwo drewniane to być może ekologiczna architektura przyszłości, alternatywa dla technologii żelbetowej. Dobrze przemyślana konstrukcja z tego materiału daje szansę przeprowadzenia w prosty sposób przebudowy, modernizacji lub rozbiórki. Ma też niewielki ślad węglowy. Nowe możliwości zastosowania drewna w architekturze przedstawiają architekci z warszawskiej pracowni APA Wojciechowski, którzy zaprojektowali niedawno dwa biurowce z jego wykorzystaniem.
Zalety wykorzystania drewna w architekturze [WIDEO] Publikujemy nagranie webinarium „Zalety wykorzystania drewna w architekturze”. Na przykładzie konkretnych realizacji brytyjski specjalista Neil Summers omawia walory ekologiczne i potencjał budowlany twardego drewna.
Hyttee – kompaktowy dom letniskowy made in Poland Architektka Marlena Kilian i Marek Piojda stworzyli projekt kompaktowego domu o formie inspirowanej jednocześnie skandynawskim minimalizmem i regionalną architekturą Sudetów. Prototyp stanął w Górach Bardzkich i można go wynająć.