Hotel Breath-in w Łodzi

i

Autor: Archiwum Architektury

Hotel Breath-in w Łodzi

2021-03-08 14:03

Hotel Breath-In powstać ma w samym centrum w Łodzi, u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. Budynek o konstrukcji z drewna klejonego krzyżowo CLT zaprojektowała lokalna pracownia MAKAA.

Nazwa obiektuHotel Breath-In
Adres obiektuŁódź, skrzyżowanie ul. Sienkiewicza i Narutowicza
AutorzyMAKAA
Zespół projektowyarchitekci Katarzyna Waloryszak, Marcin Waloryszak, Rafał Zakrzewski
InwestorTHI
Powierzchnia terenu632.0 m²
Powierzchnia zabudowy632.0 m²
Powierzchnia użytkowa2900.0 m²
Kubatura10648.0 m³
Projekt2020

Hotel Breath-In zaplanowano na niewielkiej, narożnej działce przy skrzyżowaniu ulic Narutowicza i Sienkiewicza, w bezpośrednim sąsiedztwie Filharmonii Łódzkiej w samym centrum miasta. Projekt butikowego hotelu na zlecenie firmy THI opracowało biuro MAKAA Katarzyny i Marcina Waloryszaków. Siedmiokondygnacyjny obiekt architekci przewidzieli na planie zbliżonym do litery L, tworząc od wewnętrznej strony mały dziedziniec, który dodatkowo doświetla pomieszczenia. Z uwagi na stosunkowo wąskie chodniki zaprojektowali też częściowo uwolniony parter, który ma powiększać przestrzeń publiczną i zapraszać do środka. Zaproponowaliśmy prostą formę nawiązującą do sylwety narożnej kamienicy miejskiej, wyznaczonej od góry polilinią dachu mansardowego. Bryłę postanowiliśmy opakować jednolitą skórą, a dzięki trójkątnym wycięciom, przeznaczonym na tarasy widokowe, zyskaliśmy bardziej dynamiczny profil – tłumaczy Katarzyna Waloryszak.

Czytaj też: Zalety wykorzystania drewna w architekturze [WIDEO] |

Breath-In: hotel z drewna CLT

Konstrukcja obiektu ma powstać z drewna klejonego krzyżowo CLT. Systemy drewniane są dziś najwyżej ocenianym budulcem pod względem odpowiedzialnej gospodarki cyrkularnej. Konstrukcje CLT mają wysoką odporność ogniową. Jest to budulec odnawialny, powstaje z recyklingu, a ponadto realizacja jest szybsza i czystsza niż w tradycyjnym procesie – dodaje architektka. Również wykończenie elewacji w postaci przeskalowanych żyletek przewidziano z drewna. Powierzchnia użytkowa budynku ma wynieść 2900 m². W środku znajdą się 52 pokoje hotelowe, a także biura coworkingu, sale konferencyjne, restauracja i lounge bar. Na ostatniej kondygnacji zlokalizowane zostanie SPA i apartamenty typu suite.

ZAPISZ SIĘ