Hotel zielarski w Londynie

i

Autor: Archiwum Architektury Herbalist Hotel, proj. Amy Shao, poradnia

Hotel zielarski w Londynie

2018-09-13 17:25

Amy Shao, absolwentka architektury wnętrz na Royal College of Art w Londynie, zaproponowała nową adaptację zabytkowego szpitala – „sanatorium” w centrum miasta, praktykujące tradycyjne i unowocześnione naturalne metody lecznicze.

Guy’s Hospital został ufundowany w 1721 roku przez filantropa Thomasa Guya jako szpital dla nieuleczalnie chorych. Znajduje się w centrum Londynu, w dzielnicy Southwark. W roku 1974 dobudowano do niego „wieżę” (Guy’s Tower) wysoką na ok. 148 metrów, która jest jednym z najwyższych budynków w mieście i drugim co do wysokości obiektem szpitalnym na świecie, zaraz po amerykańskim Houston Methodist Hospital (ok. 156 metrów) z 2010 roku.

Amy Shao, projektantka wnętrz, podczas studiów w Royal College of Art wpadła na pomysł przekształcenia londyńskiego szpitala wraz z sąsiadującą szkołą medyczną w hotel, w którym zmęczeni szybkim miejskim życiem goście mogliby odpocząć i ukoić nerwy dzięki leczniczym właściwościom ziół. Inspiracją dla artystki była wizyta w Chelsea Physic Garden, ogrodzie botanicznym założonym w XVII wieku przez aptekarzy w celu uprawy roślin leczniczych.

Hotel zielarski łączy funkcję noclegową z terapeutyczną, a także badawczą. Sypialnie są dedykowane różnym gatunkom roślin, a tym samym – konkretnym dolegliwościom. W pokoju lawendowym można ukoić nerwy i złagodzić trudności z zasypianiem. W rozmarynowym – poprawić koncentrację i pamięć. Natomiast w eukaliptusowym – wzmocnić system odpornościowy oraz wspomóc regenerację układu oddechowego. W centrum hotelu znajduje się poradnia, w której zioła są dobierane do „pacjentów”. Na jej tyłach planowana jest otwarta sekcja lecznicza, gdzie goście mogliby się integrować podczas zabiegów. Przestrzeni publicznych ma być więcej: podziemna kuchnia serwująca świeże zioła bezpośrednio z pionowego wewnętrznego panelu uprawnego, a także bar, lobby oraz dwa ziołowe ogrody na parterze i na dachu hotelu. Z górnego ogrodu można obserwować laboratorium, w którym specjaliści opracowują nowe receptury.