Idziesz po wizę, a tu fornir, wystawa archeologiczna, trawertyn. Nowa Ambasada Egiptu w Warszawie

Ambasada Arabskiej Republiki Egiptu w Warszawie. Nowy budynek został otwarty w 2024 roku. Projekt: Architektoniczne Biuro Projektowe Weirauch. Nowa ambasada Egiptu w Wilanowie nawiązuje do gmachu ambasady egipskiej w Waszyngtonie. Autorzy zastosowali tu podobne, pionowe pasy okien, przywodzące na myśl kolumnadę, silnie zaakcentowane gzymsy o antycznych formach i strefę wejściową ukształtowaną na wzór pylonu.

30 lat Architektury-murator. Gala w Bibliotece Narodowej, 21.11.2024

Spis treści

  1. Ambasada Arabskiej Republiki Egiptu. Projekt
  2. Poprzednia siedziba ambasady Egiptu
  3. Konkurs na projekt wygrało Biuro Projektowe Weirauch z Kalisza
  4. Konsulat, biura i ogród z fontanną
  5. Zobacz zdjęcia Ambasady Egiptu w Polsce

Ambasada Arabskiej Republiki Egiptu. Projekt

Nazwa obiektu Ambasada Arabskiej Republiki Egiptu
Adres obiektu Warszawa, ul. Wiertnicza 154-156
Autorzy Architektoniczne Biuro Projektowe WEIRAUCH, architekci Maciej Weirauch, Adam Ciuk, Natalia Ciuk, Adam Ciuk, Jacek Kostrzewa
Konstrukcja KM Pracownia Projektowa, Mariusz Masiota, Dominik Kowalski
Generalny wykonawca Grupa Antczak
Inwestor Fundusz Budynków Egipskich (E.B.F.A.)
Powierzchnia terenu 1856.0 m²
Powierzchnia zabudowy 560.0 m²
Powierzchnia użytkowa 1650.0 m²
Powierzchnia całkowita 2246.0 m²
Kubatura 5727.0 m³
Projekt 2020
Data realizacji (początek) 2021
Data realizacji (koniec) 2023

Poprzednia siedziba ambasady Egiptu

Wcześniej Ambasada Arabskiej Republiki Egiptu mieściła się w niewielkiej, postmodernistycznej willi przy ul. Alzackiej w Warszawie. Plany budowy nowej siedziby pojawiają się jednak od lat. W 2010 roku zamknięty konkurs architektoniczny na projekt budynku wygrało xystudio. Architekci zaproponowali prostą, sześcienną, białą bryłę, której jedną ze ścian zdobić miała współczesna wersja maszrabiji wykonanych z corianiu. Realizacja nie doszła jednak do skutku z powodu kryzysu politycznego w Egipcie, który wkrótce doprowadzić miał tam do zamachu stanu.

Konkurs na projekt wygrało Biuro Projektowe Weirauch z Kalisza

Po kilku latach pomysł realizacji nowej ambasady powrócił. Władze Egiptu, planując ujednolicenie wizerunku wszystkich swoich nowo budowanych przedstawicielstw, w 2019 roku zdecydowały się przeprowadzić nowy zamknięty konkurs. Wygrało Biuro Projektowe Weirauch z Kalisza z koncepcją dwukondygnacyjnego obiektu nawiązującego do gmachu ambasady egipskiej w Waszyngtonie.

Autorzy zastosowali tu podobne, pionowe pasy okien, przywodzące na myśl kolumnadę, silnie zaakcentowane gzymsy o historycznych egipskich formach i strefę wejściową ukształtowaną na wzór pylonu. Całość zdecydowali się obłożyć kamienna okładziną z trawertynu.

Czytaj też:

Ambasada RP w Berlinie. projekt: JEMS

Obiekt ma przypominać, że należy do państwa o wielowiekowej, imperialnej tradycji, posiadającego najbardziej znane zabytki świata – tłumaczą architekci.

Konsulat, biura i ogród z fontanną

Budynek zaplanowano przy ul. Wiertniczej na Wilanowie, w sąsiedztwie wielu innych placówek dyplomatycznych. Niemal całkowicie wypełnia maleńką działkę.

Architekci musieli jednak pomieścić w środku złożony program, od biur i gabinetów, przez sale wielofunkcyjne, po konsulat i pomieszczenia reprezentacyjne.

Na przedpolu budynku znalazł się niewielki parking dla gości, na tyłach – kameralny ogród z fontanną i ozdobną zielenią. Kolorystyka wnętrz i elementów wyposażenia nawiązuje do barw flagi egipskiej (czerwony, biały, czarny).

W aranżacji zastosowano jednak również elementy z naturalnego drewna, mozaikę ceramiczną oraz jasny granit na posadzkach części wspólnych.

Dwukondygnacyjny hol wejściowy zdobią panele pokryte fornirem z orzecha amerykańskiego oraz trójkątne lampy, co – jak wyjaśniają architekci – stanowi subtelne nawiązanie do geometrii piramid. W części konsularnej zaprojektowano specjalną gablotę z ekspozycją artefaktów archeologicznych – można je będzie oglądać, oczekując na przykład na wydanie wizy turystycznej. budowa nowej ambasady Egiptu w Warszawie już się rozpoczęła. Funkcję inwestora zastępczego pełniło Biuro Projektowe Weirauch, a wykonawcą była Grupa Antczak. 

Zobacz zdjęcia Ambasady Egiptu w Polsce

Architektura Murator Google News
Autor:
Podcast miejski
Flip Springer. Architektura ma kłopot