Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

2009-07-10 2:00

Purystyczna architektura nawiązuje dialog z otoczeniem bez prób dominacji nad nim. Skośna szczelina przecinająca bryłę wyznacza kierunek zwiedzania najstarszej części Poznania. (Autorzy: AD ARTIS Emerla, Jagiełłowicz, Wojda)

W ramach programu „Trakt Królewsko-Cesarski” powstanie Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Projekt zakłada wybudowanie nowego obiektu, w którym będzie mieścić się historyczna ekspozycja. Nie zabraknie również interaktywnych i multimedialnych instalacji. Budynek stanie na brzegu rzeki Cybiny po stronie Śródki, w miejscu gdzie w XIX wieku stał Jaz Katedralny - jeden z elementów fortyfikacji Twierdzy Poznań. W celu zapewnienia kompleksowej obsługi przewidziano budowę promenady, która połączy turysyczny obiekt z mostem bpa Jordana.Chcąc uzyskać jak najlepsze rozwiązanie urbanistyczno-architektoniczne dla obiektu Centrum Historii oraz jego najbliższego otoczenia, Urząd Miasta we współpracy z poznańskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosił konkurs.

Zwycięska praca biura AD ARTIS Emerl, Jagiełłowicz, Wojda z Krakowa zdobyła uznanie ze względu na

"lapidarną, jednoznaczną i spokojną formę budynku rozwiązującą złożone problemy jego relacji z zabudową Ostrowa Tumskiego, bryłą Katedry oraz krajobrazem doliny rzeki Cybiny. Obiekt stanowi czytelną opozycję w stosunku do historycznej zabudowy, podkreślając w ten sposób jej znaczenie a delikatna w rysunku kładka dobrze koresponduje z historycznymi pozostałościami zabudowań śluzy.Plac nad wodą wraz z nadwieszoną nad nim kubaturą gmachu stanowi atrakcyjny i charakterystyczny, ważny punkt promenady nadbrzeżnej – dobrze zdefiniowanej przestrzeni publicznej. Plac wraz z obejściem budynku i ścieżką dojścia z parkingu dla autokarów tworzą czytelny i prawidłowo hierarchicznie skonstruowany układ komunikacji pieszej. Charakter architektury w pełni odpowiada prostocie i jednoznaczności założenia urbanistycznego.

Wstrzemięźliwa, niemal skrajnie purystyczna architektura nawiązuje dialog z otoczeniem bez prób jego dominacji i konkurowania z nim. Skośna szczelina przecinająca na wskroś bryłę budynku wiąże jego strukturę wewnętrzną z Katedrą, podporządkowując ją tym samym otoczeniu. Wewnętrzna przestrzeń stwarza potencjalne możliwości różnorodnego formowania ekspozycji, w której elementy konstrukcyjne stanowią formę porządkującą a nie ograniczającą. Powstające w ten sposób wnętrza ekspozycyjne mogą tworzyć różnorodne sekwencje i dają możliwości organizacji różnych dróg zwiedzania.Konieczność wielokrotnego przekroczenia szczeliny otwartej na Katedrę wbudowuje w te sekwencje przypomnienie sąsiedztwa Ostrowa Tumskiego".

Planowane otwarcie Centrum przewidziano na wiosnę 2012 roku. Całkowity koszt inwestycji wyniesie około 100 milionów złotych z możliwością dofinansowania w ramach działania „Innowacyjna Gospodarka”.

Opracowano na podstawie materiału Biura Programu „Trakt Królewsko – Cesarski w Poznaniu”