Architektura MuratorProjektyKładka pieszo-rowerowa w Augustowie

Kładka pieszo-rowerowa w Augustowie

Konkurs na projekt kładki nad rzeką Nettą był pierwszym w historii konkursem architektonicznym zorganizowanym przez władze Augustowa. Najwyżej oceniono koncepcję pracowni STOPROCENT Architekci i ASECon.

Nowa kładka w Augustowie. Konkurs architektoniczny
Kładkę nad ujściem rzeki Netty zaprojektowano jako konstrukcję ciągłą pięcioprzęsłową. Fot. STOPROCENT Architekci i ASECon. - STOPROCENT Architekci i ASECon.

Przedmiotem konkursu, przeprowadzonego w imieniu władz Augustowa przez białostocki SARP, było opracowanie projektu kładki pieszo-rowerowej zlokalizowanej w miejscu, gdzie Netta wypływa z jeziora Necko, nowych ciągów komunikacyjnych łączących ją z pobliską plażą oraz kładek pieszo-rowerowych nad wejściami do trzech przystani wodnych na północno-wschodnim brzegu rzeki. Decyzją sądu nie przyznano I i II nagrody.

Kładka w Augustowie - projekt wyróżniony I nagrodą w konkursie
W bezpośrednim sąsiedztwie kładki miałaby powstać wieża widokowa. Architekci zaproponowali wykończenie jej siatką cięto-ciągnioną, po której pięłyby się pnącza  
Fot.: STOPROCENT Architekci i ASECon.

W trakcie obrad jurorzy uznali niektóre warunki konkursu i zapisy miejscowego planu zagospodarowania za dyskusyjne. Jest to zbyt ważne przedsięwzięcie dla mieszkańców miasta, aby decyzję o projekcie kładki podjąć bez sprawdzenia wszystkich możliwości ułatwienia funkcjonalnego jej kształtu. Lepiej zmienić zapisy planu miejscowego niż postawić niefunkcjonalny obiekt – uzasadniali decyzję. Wyróżnienie I stopnia przypadło konsorcjum STOPROCENT Architekci i ASECon, a wyróżnienie II stopnia DWAA Dec Wolszczak Architekci i YLE Inżynierowie. Sędziowie przyznali ponadto trzy wyróżnienia równorzędne.

Projekt konkursowy: 2016

Kładka w Busku-Zdroju Kładka w Busku to wielka rzeźba o własnej dramaturgii, zmieniająca swój wygląd z każdym krokiem obserwatora w otwartym, relatywnie banalnym krajobrazie – o nowej realizacji Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Janusz Sepioł.
Kładka w Zagórzu Śląskim projektu pracowni isba i Mosty – Wrocław Po trzynastu latach od powstania pierwszej koncepcji oddano do użytku kładkę dla pieszych nad Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim. Za projekt przeprawy odpowiada isba Grupa Projektowa i firma Mosty – Wrocław.
Kładka nad jeziorem – najnowszy projekt Pawła Grobelnego Najnowszy projekt Pawła Grobelnego to mała architektura na terenie prywatnego ogrodu w Wielkopolsce, w tym drewniana kładka prowadząca nad pobliskie jezioro.
Kładka nad Wartą w Poznaniu Pieszy most połączy Chwaliszewo, Ostrów Tumski i Berdychowo w Poznaniu. Planowana od lat kładka powstanie według projektu konsorcjum pod przewodnictwem Architektonicznej Pracowni Autorskiej Jerzego Gurawskiego, w którego skład weszły również: SKI Studio Błażej Szurkowski, MS86A Maciej Sokolnicki Architekt oraz Adam Turczyn.
Konkurs na projekt kładki przez Wisłę w Warszawie Władze Warszawy ogłosiły międzynarodowy konkurs na projekt przeprawy pieszo-rowerowej przez Wisłę. Pula nagród wynosi 260 tys. złotych. Wnioski o dopuszczenie do uczestnictwa przyjmowane są tylko do 20 stycznia 2017 roku.
Wyniki konkursu na kładkę w Augustowie Władze Warszawy ogłosiły właśnie konkurs na projekt kładki, która połączyłaby brzegi Wisły na wysokości ulic Karowej i Okrzei. Tymczasem przedstawiamy wyniki rozstrzygniętego niedawno konkursu na projekt pieszej przeprawy przez rzekę Nettę w Augustowie. Był to pierwszy w historii konkurs architektoniczny zorganizowany przez władze miasta.