Klonowa Aleja

W budynkach osiedla zlokalizowanego na warszawskim Targówku, Orco Property Group planuje zastosowanie energooszczędnych rozwiązań technologicznych. To między innymi podwyższona izolacyjność ścian i dachów. (APA Markowski Architekci)

fotka z /zdjecia/KLONOWA_ALEJA_1.JPG

Istotnym elementem mającym wpływ na zużycie energii w budynkach jest odpowiednio dobrana, wysoka izolacyjność cieplna okien i drzwi, która dodatkowo spełnia funkcję lepszego tłumienia hałasu. Współczynnik przenikania ciepła dla ścian i dachów będzie wynosił 0,2 W/m2/K. Wysokie parametry izolacyjności ścian wpływają na niski stopień infiltracji powietrza zewnętrznego, co przekłada się na optymalizację efektywności energetycznej kompleksu - znaczną poprawę szczelności budynków, chroniąc je przed zbędną utratą energii cieplnej.
Inne energooszczędne rozwiązania budowlane zastosowane w kompleksie na osiedlu, dotyczą innowacji technologicznych zastosowanych w instalacjach elektrycznych. Zastosowanie w częściach wspólnych czujników ruchu, sterujących oświetleniem w zależności od potrzeb, przyczyni się do kolejnych oszczędności. Podobnie system pogodowej regulacji wody grzewczej, który automatycznie kontroluje temperaturę wody w zależności od temperatury powietrza na zewnątrz, zmniejszy zużycie energii. Poza tym, inwestor przewidział w projekcie programowalne regulatory cieplne, sterowane za pomocą małego estetycznego panelu montowanego w korytarzu mieszkania. Regulatory te pozwalają zróżnicować poziom ogrzewania w poszczególnych pomieszczeniach w zależności od indywidualnych potrzeb użytkowników.
Największą innowacją budowlaną ORCO na Targówku są kolektory słoneczne zamontowane na dachach budynków - 133 sztuk o łącznej powierzchni 306 m2. Kolektory pozwolą zaoszczędzić 514 GJ energii w skali roku, czyli aż do 35% ciepłej wody użytkowej zapotrzebowania dla wszystkich mieszkańców.
To przykład zrównoważonego budownictwa w zakresie wykończenia jak i technologii konstrukcji w perspektywie korzyści ekologicznych, społecznych i ekonomicznych.