Architektura MuratorProjektyKompleks biurowy VIBE: nowy wieżowiec na warszawskiej Woli projekt PIG Architekci

Kompleks biurowy VIBE: nowy wieżowiec na warszawskiej Woli projekt PIG Architekci

Firma Ghelamco zaprezentowała pierwsze wizualizacje swojej najnowszej inwestycji w biznesowym centrum Warszawy. To zespół biurowy VIBE projekt pracowni PIG Architekci. Jak zapowiada deweloper, kompleks jako pierwszy w Polsce otrzyma własną, dźwiękową tożsamość. Za jej powstanie odpowiada kompozytor Wojciech Urbański. „To jedno z najciekawszych muzycznych wyzwań, z jakim miałem okazję się zmierzyć. Architektura zawsze była dla mnie pewną inspiracją, ale aż tak blisko jeszcze jej nie byłem” – mówi Urbański.

Kompleks biurowy VIBE: nowy wieżowiec na warszawskiej Woli projekt PIG Architekci
Kompleks biurowy VIBE w Warszawie, proj. PIG Architekci

Budowa kompleksu VIBE już się rozpoczęła. W skład zespołu wejdą dwa niezależne budynki. Pierwszy, 11-piętrowy, stanie u zbiegu ulic Towarowej i Kolejowej, a zaoferuje 15 tys. m2 powierzchni biurowej na wynajem. Jego budowa ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2024 roku. W kolejnym etapie powstanie 95-metrowa wieża sąsiadująca ze zrealizowanym przez Ghelamco kompleksem The Warsaw HUB (proj. AMC – Andrzej M. Chołdzyński). Ta część inwestycji zostanie oddana do użytku na koniec roku 2025. Za projekt całego założenia odpowiada pracownia PIG Architekci.

Czytaj też: Będzie nowe muzeum TVP. Stalowa elipsoida projektu PIG Architekci |

Ghelamco zachwala, że budynki jako pierwsze w Polsce otrzymają swoją własną identyfikację dźwiękową. Połączyliśmy ze sobą różne światy: muzyki, architektury i marketingu. Realizujemy budynek, który otrzyma własną audiosferę, a także powiązaną z nią identyfikację wizualną i inspirowaną nimi architekturę. Muzyka stanie się motywem przewodnim tego projektu, który będzie komunikowany właśnie poprzez dźwięk – zapowiada Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.

Do projektu zaproszeni zostali specjaliści z branży kreatywnej i muzycznej. Identyfikacja VIBE to nie tylko soniczne logo. Naszą ambicją było zaprojektowanie wyjątkowej audiosfery budynku i całego zestawu doświadczeń akustyczno-wizualnych, które będą towarzyszyć odwiedzającym. Wykorzystaliśmy szereg mediów: od grafiki 3D po motion design, parametrykę i sound design, do tego by stworzyć immersyjną i elastyczną platformę, która w czasie rzeczywistym dostrajać się będzie do tempa i rytmu życia wewnątrz budynku – tłumaczy Krystian Berlak, art director w Super Super Studio.

Do skomponowania audiosfery VIBE’a zaproszony został kompozytor i producent Wojciech Urbański. Stworzenie identyfikacji dźwiękowej budynku to jedno z najciekawszych muzycznych wyzwań, z jakim dotychczas miałem okazję się zmierzyć. Architektura zawsze była dla mnie pewną inspiracją, ale aż tak blisko jeszcze jej nie byłem. Komponowanie muzyki ma pewne wspólne punkty z architekturą – jest poszukiwaniem symetrii, pasujących do siebie form i struktur. Dodatkowo współczesna architektura bardzo mocno myśli o człowieku i o tym, żeby dobrze się w niej czuł. A muzyka na pewno potrafi być świetnym dopełnieniem tej przestrzeni – przyznaje Urbański.

Kompleks biurowy VIBE: nowy wieżowiec na warszawskiej Woli projekt PIG Architekci
Kompleks biurowy VIBE w Warszawie, proj. PIG Architekci

VIBE: architektura muzyką przestrzeni?

Tym, co dodatkowo wyróżnia VIBE, był proces jego projektowania. Najpierw powstały bryły obu budynków, mające stanowić kontynuację pierzei ulicy Towarowej, którą Ghelamco zapoczątkowało kompleksem The Warsaw HUB. Jednak już architektura wnętrz i wygląd elewacji powstawały z udziałem dewelopera i agencji kreatywnej, którzy zainspirowali nas swoim pomysłem na identyfikację dźwiękową i wizualną dla tej inwestycji. Dzięki temu uzyskaliśmy projekt na wskroś wielkomiejski i nowoczesny, a zarazem lokalny w swym charakterze, dzięki nawiązaniom do industrialnej przeszłości i architektury Woli – mówi Michał Lah, główny architekt w pracowni PIG Architekci.

W ramach inwestycji architekci zaprojektowali też ogólnodostępny skwer z pasażem między budynkami i wolno stojącym pawilonem. Jego projekt jest elementem osobnego opracowania, wciąż nad nim pracujemy – wyjaśnia Jarosław Zagórski.

Kompleks VIBE certyfikowany będzie m.in. w systemach Well, BREEAM, SmartScore, WiredScore i Green Standard Building. W tych dwóch pierwszych celem dewelopera jest uzyskanie certyfikatów na najwyższych możliwych poziomach: Platinium oraz Outstanding. Jak informuje Ghelamco, docelowo zespół w 100% zasilany będzie czystą energią.

Kompleks biurowy VIBE: nowy wieżowiec na warszawskiej Woli projekt PIG Architekci
Kompleks biurowy VIBE w Warszawie, proj. PIG Architekci
Tagi:
Wiemy, jak będzie wyglądała Skra po modernizacji W ramach I etapu modernizacji warszawskiej Skry powstanie stadion treningowy z zapleczem oraz strefa rekreacyjno-sportowa. Miasto przygotowało animację, która pokazuje, jak w przyszłości będą wyglądać tereny przy ul. Wawelskiej.
Fabryka Norblina – wyjątkowa realizacja z ekologicznymi sufitami Hunter Douglas Fabryka Norblina, popularne i modne miejsce spotkań na warszawskiej Woli, to zespół handlowo-usługowo-rozrywkowy o industrialnym charakterze z bogatą historią w tle. Znajdują się tu m.in. biura, sklepy, restauracje, ekologiczny bazar, kino oraz muzeum. Autorzy kompleksu z pracowni PRC Architekci zastosowali w projekcie specjalny system sufitowy firmy Hunter Douglas.
Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie Zakończył się kolejny etap remontu elewacji Pałacu Zamoyskich w Warszawie, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich. Podczas prac konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia.
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać Budowana na Wilanowie nowa ambasada Egiptu nawiązuje do gmachu ambasady egipskiej w Waszyngtonie. Autorzy zastosowali tu podobne, pionowe pasy okien, przywodzące na myśl kolumnadę, silnie zaakcentowane gzymsy o antycznych formach i strefę wejściową ukształtowaną na wzór pylonu.
Zielony plac Trzech Krzyży. Konserwator zgodził się na 28 nowych drzew Trwa remont stołecznego placu Trzech Krzyży. Wbrew początkowym sprzeciwom, ostatecznie mazowiecki konserwator zabytków zgodził się na zazielenienie tej przestrzeni i nowe nasadzenia, a władze miasta zapowiadają kolejny konkurs na zagospodarowanie placu.
Otwarto Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. To nowa realizacja pracowni Bujnowski Architekci Drugiego października, w Dniu Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, uroczyście otwarto Izbę Pamięci na warszawskiej Woli według konkursowego projektu pracowni Bujnowski Architekci. Przestrzeń ma przywracać pamięć o zamordowanych i poległych w czasie powstania.