Architektura MuratorProjektyKto się boi kolumn? Wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego

Kto się boi kolumn? Wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego

Rozstrzygnięto konkurs na projekt tymczasowej rekonstrukcji kolumn, które górowały nad słynnym pawilonem Miesa van der Rohe w Barcelonie w 1929 roku. Pierwszą nagrodę przyznano hiszpańskiemu architektowi, który wyraził jeden z najbardziej palących problemów współczesności, jednocześnie podkreślając tymczasowy charakter instalacji.

Kto się boi kolumn?
Źródło: materiały prasowe

Na konkurs wpłynęło 181 zgłoszeń z 29 krajów. Spośród 26 projektów, które znalazły się na krótkiej liście wyłoniono zwycięską koncepcję hiszpańskiego architekta Luis Marinez Santa Maria pt. „Nie chcę zmieniać świata. Ja tylko chcę go wyrazić”.

Jury doceniło współczesne podejście charakteryzujące się świadomością ekologiczną i potrzebą ponownego wykorzystywania zasobów przy jednoczesnym oddaniu prowizorycznego charakteru instalacji, która zostanie tymczasowo przymocowana do pawilonu.

Konkurs został zorganizowany z okazji 30-stej rocznicy rekonstrukcji słynnego pawilonu zaprojektowanego przez Miesa van der Rohe na wystawę światową w Barcelonie w 1929 roku. Zadanie polegało na odtworzeniu oryginalnych kolumn projektu Puiga i Cadafalcha, górujących nad budynkiem w momencie jego powstania.

Autor nagrodzonej pracy zaproponował wykorzystanie blaszanych beczek pozyskanych z cmentarzysk odpadów chemicznych, które stały się nieodłączną częścią dzisiejszej Barcelony. Zniekształcone, pozbawione swej pierwotnej funkcji pojemniki zostały ze sobą zespawane, tworząc rząd wielobarwnych kolumn. Jak mówi architekt, zależało mu na podkreśleniu ironicznego związku pomiędzy zagrożeniami jakie niesie ze sobą przemysłowy krajobraz, a jego ambiwalentnym pięknem. Prawdopodobnie to zadowoliłoby Miesa, który kiedyś powiedział „Nie chcę zmieniać świata. Ja tylko chcę go wyrazić”.

Projekt zostanie zainaugurowany 1 czerwca 2016, w 30 rocznicę rekonstrukcji pawilonu i pozostanie na miejscu przez najwyżej 5 miesięcy. Budżet na realizację wynosi 15 000 euro.

Kto się boi kolumn?
Neue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA] Iwan Baan to holenderski fotograf architektury, który rzucił wyzwanie długoletniej tradycji przedstawiania budynków jako wyizolowanych z kontekstu, ukazując również ich otoczenie i użytkowników. Z okazji spotkania z Holendrem, które w ramach konferencji Architektura i Media poprowadzi Ewa P. Porębska, prezentujemy wybór ikonicznych zdjęć autorstwa Iwana Baana publikowanych na łamach naszego miesięcznika.
Architektura i Media – druga ogólnoeuropejska konferencja poświęcona przyszłości mediów architektonicznych Już 11 maja kolejne ogólnoeuropejskie spotkanie poświęcone roli architektury w mediach i przyszłości branżowych magazynów i portali. W ramach konferencji redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska rozmawiać będzie z Iwanem Baanem, jednym z najbardziej znanych i najczęściej publikowanych fotografów architektury na świecie.
EU Mies Award Polska Po raz pierwszy w histori Fundacja Miesa van der Rohe współorganizuje wystawę, która jest poświęcona tylko jednemu krajowi. Na ekspozycji zobaczymy wszystkie polskie realizacje biorące udział w konkursie od 1996 roku.
Willa Wolfa w Gubinie W Niemczech toczy się debata na temat rekonstrukcji pierwszego, nowoczesnego budynku Miesa van der Rohe, jedynej realizacji architekta na terenie obecnej Polski – przytaczamy głosy zwolenników i przeciwników odbudowy obiektu.
Fear of columns Z okazji 30. rocznicy rekonstrukcji pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie, fundacja jego imienia ogłasza konkurs architektoniczny na projekt tymczasowej rekonstrukcji najbliższego otoczenia oryginalnego pawilonu z 1929 roku.