Kompleks biurowo-hotelowy Centralna Park

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja kompleksu Centralna-Park, widok od strony ul. Żelaznej. Źródło: PKP S.A.

Kompleks biurowo-hotelowy Centralna Park w Warszawie

2015-08-18 11:46

PKP zaprezentowało nowe wizualizacje wielkiego kompleksu biurowo-hotelowego Centralna Park, który powstanie naprzeciwko Dworca Centralnego w Warszawie. Za koncepcję architektoniczno-urbanistyczną obiektu odpowiada pracownia Sud Architekt Polska.

Plany budowy kompleksu biurowo-hotelowego na zdegradowanych obszarach kolejowych w śródmieściu Warszawy PKP ujawniło już w marcu, tuż przed targami nieruchomości w Cannes. W tym celu powołano spółkę deweloperską Xcity Investment, która będzie odpowiedzialna za realizację przedsięwzięcia. W sierpniu inwestor zaprezentował nowe wizualizacje planowanej inwestycji. Na znajdujących się w kwartale ulic Aleje Jerozolimskie – Jana Pawła II – Chmielna – Żelazna dwuhektarowym terenie obecnie zajmowanym przez parking naprzeciwko Dworca Centralnego, kolejarze chcą zbudować zespół budynków o dominującej funkcji biurowo-hotelowej i uzupełniającej handlowej w parterach, o łącznej powierzchni ok. 100 tys. m2.

Zgodnie z przedstawionymi założeniami kompleks ma tworzyć nową tkankę miejską zachodniego rejonu centrum Warszawy, wyposażoną w przestrzeń publiczną z placem miejskim i zielenią. Jego dominantą będzie 200-metrowy wieżowiec o ekspresyjnej bryle, składającej się z wielokondygnacyjnych, przesuniętych względem siebie modułów, który powstanie u zbiegu alei Jana Pawła II i Alej Jerozolimskich. Za koncepcję architektoniczno-urbanistyczną odpowiada pracownia Sud Architekt Polska, autorzy m.in. Galerii Katowickiej czy Manufaktury w Łodzi. Rozpoczęcie budowy planowane jest w 2018 roku i szacuje się, że może potrwać około 6 lat.

Centralna Park to jedna z dwóch wielkich inwestycji w tym kwartale śródmieścia Warszawy. Północna część działki należy do słowackiego dewelopera HB Reavis, który kupił ją od kolejarzy w 2011 roku za cenę 171 mln złotych. Prywatny inwestor planuje w tym miejscu budowę wielkiego kompleksu biurowego o powierzchni ok. 100 tys. m2. W jego skład mają wejść trzy wieżowce – dwa od strony nowoprojektowanej, ukośnej ulicy, która ma biec po granicy działki z terenem PKP, oraz jeden u zbiegu alei Jana Pawła II i ulicy Chmielnej, o wysokości ok. 200 m. Koncepcję architektoniczną zespołu stworzył warszawski architekt Bogdan Kulczyński, natomiast za ostateczny projekt, według wciąż nieoficjalnych informacji, ma odpowiadać londyńska pracownia Normana Fostera.