Architektura MuratorProjektyMałopolskie Centrum Nauki - wyniki konkursu

Małopolskie Centrum Nauki - wyniki konkursu

Zwycięski projekt autorstwa pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci to bryła o charakterystycznym kształcie, która ma zatrzeć granice między nowym ośrodkiem a otaczającym go parkiem kulturowym.

Małopolskie Centrum Nauki

Projekt powstał przy współpracy Dominiki Niewczas, Joanny Pittner, Katarzyny Woszczyny, Tomasza Padło i Małgorzaty Oleśkowskiej. Budynek ma powstać w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego; kształt jego bryły odnosi się do istniejącego dawnego pasa startowego, elementu dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Obiekt o powierzchni ponad 12.500 m2 ma mieścić w sobie przestrzenie wspólne przeznaczone do nauki, pracy i odpoczynku, jak również obszary, gdzie użytkownicy będą mogli realizować swoją kreatywność.

Trójkątny kształt budynku, z dominantą po stronie północnej, będzie płynnie schodziłi w kierunku pasa startowego. Dzięki temu, według autorów projektu dach ma stać się swoistą trybuną, dla której sceną jest pas. Ta przestrzeń będzie tłem dla takich wydarzeń, jak pokazy lotnicze, widowiska plenerowe i eksperymenty naukowe. Dzięki charakterystycznemu kształtowi bryły oraz zagłębieniu budynku w terenie, końcowy projekt ma wpisywać się w istniejący krajobraz oraz zacierać granice między samym MCM a jego otoczeniem.

Przewiduje się, że budynek ma zostać zrealizowany w 2022 r.

Małopolskie Centrum Nauki
Tagi:
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Zakończyła się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Pracownia BE DDJM Architekci przebuduje gmach Poczty Głównej w Krakowie Zabytkowy budynek Poczty Głównej w Krakowie zyska nową funkcję. Projekt adaptacji obiektu na hotel opracowało biuro BE DDJM Architekci.
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.