Architektura MuratorProjektyMiasto tysiąca pomostów. BudCud zwycięzcą konkursu na rewitalizację zbiornika wodnego w Woroneżu

Miasto tysiąca pomostów. BudCud zwycięzcą konkursu na rewitalizację zbiornika wodnego w Woroneżu

Krakowska pracownia BudCud zdobyła pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie ideowym na opracowanie strategii rewitalizacji zbiornika wodnego w Woroneżu. Zwycięska koncepcja zakłada stworzenie eko-nabrzeża, które stanie się nowym wielofunkcyjnym centrum miasta

BudCud, konkurs architektoniczny
BudCud, koncepcja rewitalizacji zbiornika wodnego w Woroneżu, I nagroda w międzynarodowym konkursie ideowym
Rewitalizacja zbiornika wodnegoWoroneż, Rosja
AutorzyPracownia architektoniczna BudCud
Zespół projektowyMateusz Adamczyk, Agata Woźniczka, Justyna Mydlak, Małgorzata Rączka, Wojciech Szydłowski
InwestorProject Russia
Powierzchnia terenu60000000.0 m²

Celem międzynarodowego konkursu ideowego było zebranie pomysłów na rewitalizację zbiornika wodnego w Woroneżu w Rosji. Zadaniem uczestników było odniesienie się nie tylko do kwestii ekologicznych, lecz również powiązanie zbiornika z miastem tak, aby stał się motorem jego rozwoju oraz służył mieszkańcom.

I nagrodę w konkursie otrzymała pracownia architektoniczna BudCud. Przedstawiona przez nią strategia rewitalizacji zbiornika wodnego w Woroneżu ma przywrócić życie zalewowi oraz ponownie włączyć go w strukturę miasta. Jednym z głównych założeń projektu jest demokratyzacja nabrzeża, która pozwoli mieszkańcom miasta w pełni korzystać z rozległych zasobów naturalnych na obszarze zurbanizowanym. Cel ten mógłby zostać osiągnięty dzięki oczyszczeniu wody i dna zbiornika oraz budowie szeregu wielofunkcyjnych pomostów z saunami, urządzeniami sportowymi, wodnymi ogrodami i miejską plażą.

Długofalowym celem jest stworzenie nowoczesnego centrum miasta (jak nowojorski Central Park), rozumianego jako wielofunkcyjna przestrzeń publiczna, dostępna i atrakcyjna dla mieszkańców, a także w zrównoważony sposób korzystająca z istniejących zasobów.

Zarówno zbiornik, jak i jego nabrzeże są silnie zanieczyszczone (ekologicznie oraz przestrzennie). Jakość wody jest poniżej norm, a gruba warstwa mułu blokuje rozwój flory i fauny; zanieczyszczenia z miasta oraz pól uprawnych zmywane są do zbiornika, a odległość dwóch kilometrów między brzegami agresywnie rozdziela miasto na pół.

Proces oczyszczania zbiornika oraz wprowadzania funkcji publicznych podzielono na trzy etapy:
- etap testowy (2015-2017), w którym wprowadzone zostaną publiczne działki testowe oraz eko-technologie oczyszczające wodę i hamujące dostawanie się agro-zanieczyszczeń do zbiornika;
- etap drugi (2017-2022), w którym m.in.: dno zbiornika zostaje mechanicznie pogłębione i oczyszczone z mułu, a brzegi zostają wzmocnione i poszerzone;
- etap trzeci (2022-2025): eko-nabrzeże jest nowym wielofunkcyjnym centrum miasta Woroneż; obszar nazwany „Miastem tysiąca pomostów” odbudowuje strukturę miasta jako atrakcyjny i zrównoważony łącznik tkanki po obu stronach zbiornika.

Konkurs internetowy „Architektury-murator” Prezentujemy wyniki konkursu „Architektury-murator” na najlepsze projekty studenckie. Wszystkie prace opublikowaliśmy na stronie www.architektura.murator.pl.
Najważniejsze nagrody 2018 Nagrody i zwycięstwa w plebiscytach to dziś dla architektów istotny element autopromocji. Zwykle nie ma znaczenia, czy wyróżnienie naprawdę liczy się w architektonicznym świecie, czy przyznawane jest za liczbę kliknięć w internetowym głosowaniu. Ważne, że informują o nim media. Prezentujemy wyniki najważniejszych konkursów z 2018 roku.
Sydney Affordable Housing Challenge: nagroda dla polskich studentów Studenci z PPWSZ w Nowym Targu, Olga Filipowska i Tomasz Twaróg, zdobyli trzecią nagrodę w międzynarodowym konkursie. Pływająca urbanistyka - to ich rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego w Sydney.
Egipskie Miasto Wiedzy Biblioteka Aleksandryjska ogłosiła konkurs na masterplan i projekt koncepcyjny Miasta Wiedzy, które ma powstać w zachodniej części Kairu. Termin rejestracji upływa 15 maja.