Miasto tysiąca pomostów. BudCud zwycięzcą konkursu na rewitalizację zbiornika wodnego w Woroneżu
Krakowska pracownia BudCud zdobyła pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie ideowym na opracowanie strategii rewitalizacji zbiornika wodnego w Woroneżu. Zwycięska koncepcja zakłada stworzenie eko-nabrzeża, które stanie się nowym wielofunkcyjnym centrum miasta

Celem międzynarodowego konkursu ideowego było zebranie pomysłów na rewitalizację zbiornika wodnego w Woroneżu w Rosji. Zadaniem uczestników było odniesienie się nie tylko do kwestii ekologicznych, lecz również powiązanie zbiornika z miastem tak, aby stał się motorem jego rozwoju oraz służył mieszkańcom.
I nagrodę w konkursie otrzymała pracownia architektoniczna BudCud. Przedstawiona przez nią strategia rewitalizacji zbiornika wodnego w Woroneżu ma przywrócić życie zalewowi oraz ponownie włączyć go w strukturę miasta. Jednym z głównych założeń projektu jest demokratyzacja nabrzeża, która pozwoli mieszkańcom miasta w pełni korzystać z rozległych zasobów naturalnych na obszarze zurbanizowanym. Cel ten mógłby zostać osiągnięty dzięki oczyszczeniu wody i dna zbiornika oraz budowie szeregu wielofunkcyjnych pomostów z saunami, urządzeniami sportowymi, wodnymi ogrodami i miejską plażą.
Długofalowym celem jest stworzenie nowoczesnego centrum miasta (jak nowojorski Central Park), rozumianego jako wielofunkcyjna przestrzeń publiczna, dostępna i atrakcyjna dla mieszkańców, a także w zrównoważony sposób korzystająca z istniejących zasobów.
Zarówno zbiornik, jak i jego nabrzeże są silnie zanieczyszczone (ekologicznie oraz przestrzennie). Jakość wody jest poniżej norm, a gruba warstwa mułu blokuje rozwój flory i fauny; zanieczyszczenia z miasta oraz pól uprawnych zmywane są do zbiornika, a odległość dwóch kilometrów między brzegami agresywnie rozdziela miasto na pół.
Proces oczyszczania zbiornika oraz wprowadzania funkcji publicznych podzielono na trzy etapy:
- etap testowy (2015-2017), w którym wprowadzone zostaną publiczne działki testowe oraz eko-technologie oczyszczające wodę i hamujące dostawanie się agro-zanieczyszczeń do zbiornika;
- etap drugi (2017-2022), w którym m.in.: dno zbiornika zostaje mechanicznie pogłębione i oczyszczone z mułu, a brzegi zostają wzmocnione i poszerzone;
- etap trzeci (2022-2025): eko-nabrzeże jest nowym wielofunkcyjnym centrum miasta Woroneż; obszar nazwany „Miastem tysiąca pomostów” odbudowuje strukturę miasta jako atrakcyjny i zrównoważony łącznik tkanki po obu stronach zbiornika.