Modernizacja biokopuły w Montrealu

i

Autor: Archiwum Architektury Kontekst © KANVA

Modernizacja biokopuły w Montrealu

2016-08-04 17:54

Biokopuła to jeden z obiektów zbudowanych z okazji igrzysk olimpijskich 1976 w Montrealu. Dziś to miejsce prezentacji czterech ekosystemów obu Ameryk. Wkrótce dawny welodrom zostanie zmodernizowany według projektu pracowni KANVA oraz NEUF architect(e)s.

Biokopuła to dzisiejsza nazwa dawnego welodromu, zbudowanego na potrzeby igrzysk olimpijskich w 1976 roku. Na początku lat 90-tych obiekt został przekształcony w centrum poznawcze, które pozwala odwiedzającym na zapoznanie się z czterema ekosystemami obu Ameryk – lasem tropikalnym, lasem klonowym, zatoką św. Wawrzyńca oraz terenami subpolarnymi. Żyje tu 4,5 tys. zwierząt reprezentujących 250 różnych gatunków, rośnie 500 gatunków roślin. Wraz z insektarium, ogrodem botanicznym i planetarium wchodzi w skład zespołu pawilonów położonych na terenach Parku Olimpijskiego, we wschodniej części miasta. Z liczbą około 1,7 mln odwiedzających kompleks stanowi jedno z najważniejszych zespołów muzealnych Kanady.

Z okazji 375-lecia Montrealu w 2014 roku ogłoszono konkurs architektoniczny na projekt rewitalizacji budynku. Zwyciężył projekt opracowany wspólnie przez interdyscyplinarny kolektyw KANVA z Montrealu oraz kanadyjską pracownię NEUF architect(e)s. Pomysł opiera się na wprowadzeniu do wnętrza hali falującej wstęgi, która otoczy każdy z ekosystemów niczym skóra. Prosta pod względem formalnym ingerencja będzie kontrastować z surową betonową architekturą welodromu, nie naruszając jej integralności. Dodatkowym elementem zaproponowanym w projekcie jest antresola umożliwiająca odwiedzającym bliższy kontakt z naturą. Zaproponowana w projekcie wstęga, zostanie wykonana z tworzywa przypominającego tkaninę, plastycznego materiału, który może przybrać różne formy nie wywierając negatywnego wpływu na delikatne ekosystemy.

Koncepcja dostała się do finału Światowego Festiwalu Architektury 2016 w kategorii Projekty Przyszłości – Kultura. W związku z rozpoczęciem prac nad realizacją projektu, obiekt zostanie zamknięty dla zwiedzających we wrześniu 2016 roku.