Lex deweloper w Warszawie

Mokopolis na warszawskim Służewcu: mieszkaniówka lex deweloper projektu WWAA

2023-12-01 17:25

Projekt kaskadowo ukształtowanego budynku Mokopolis powstał w wyniku konsultacji z warszawskim samorządem oraz z lokalną społecznością. To kolejna inwestycja w stolicy realizowana w ramach specustawy mieszkaniowej.

Właścicielem działki przy ul. Postępu 4a jest firma Yareal. Na jej zlecenie biuro WWAA opracowało projekt kaskadowo ukształtowanego budynku, w którym znaleźć się ma aż 200 mieszkań o powierzchni od 35 do 120 m². W zamian za zgodę na realizację, inwestor zobowiązał się do utworzenia ogólnodostępnego skweru z placem zabaw i rozbudowy pobliskiej szkoły podstawowej.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Mokopolis to pierwsza inwestycja Yareal, którą stworzyliśmy w trybie specustawy mieszkaniowej, wymagającej bliskiej współpracy przy projektowaniu z urzędnikami i samorządem miasta, akceptacji Rady Warszawy, przy istotnym udziale dialogu społecznego oraz w konsultacji z sąsiadami. To bardzo transparentny, choć niełatwy, długotrwały i kosztowny proces, pozwalający na aktywny udział wszystkich interesariuszy w tworzeniu optymalnego projektu. Pozwala jednak na kompromisowe wypracowanie wartości dodanej – zarówno dla miasta, dzielnicy, sąsiadów, jak i przyszłych mieszkańców – mówi wyjaśnia Jacek Zengteler, prezes Yareal.

Obiekt na planie liter C będzie liczył od 4 do 9 pięter. Dzięki kaskadowo ukształtowanej bryle przy mieszkaniach na górnych kondygnacjach powstaną tarasy o powierzchni sięgającej blisko 100 m². W parterze od strony ul. Postępu przewidziano 8 lokali usługowych, a pod ziemią dwukondygnacyjny garaż dla 256 samochodów.

Architektura budynku jednoznacznie nawiązuje do historycznego, przemysłowego dziedzictwa Służewca. Charakterystyczna fasada komponuje się z m.in. sąsiadującym hotelem, który pierwotnie zaprojektowano jako biurowiec. Wyrazista biała rama, której poziome elementy tworzą łagodną falę, współgra z płytami w loggiach, a ażurowe barierki dodatkowo wzmacniają efekt lekkości i świetlistości bryły – dodaje architekt Marcin Mostafa z pracowni WWAA.