Omulewska

WWAA projektuje nowe osiedle lex deweloper w Warszawie

2023-11-20 7:31

W miejscu hotelu Felix na warszawskim Grochowie może powstać nowy budynek mieszkalny według projektu biura WWAA. Właściciel obiektu, firma Unidevelopment, rozpoczyna właśnie konsultacje w tej sprawie ze stroną społeczną.

Hotel Felix u zbiegu ulic Omulewskiej i Sulejkowskiej na warszawskim Grochowie powstał na początku lat 80. jako hotel robotniczy. Ostatnio działał pod marką Best Western. W 2022 roku działkę z budynkiem kupiła firma Unidevelopment. Właśnie zapowiedziała, że obiekt chce wyburzyć, a w jego miejscu postawić zespół mieszkaniowy w ramach specustawy zwanej lex deweloper. Projekt na zlecenie inwestora opracował zespół warszawskiego biura WWAA, które w podobnym trybie przygotowywało m.in. koncepcję zabudowy fabryki Perun na warszawskim Kamionku.

Architekci są zresztą gorącymi zwolennikami wypracowanych w stolicy standardów dla inwestycji realizowanych w ramach specustawy mieszkaniowej. Zgodnie z zapisami, miasto, inwestor, ale też strona społeczna, przez wiele miesięcy prowadzą dialog, jak inwestycja ma wyglądać, jakie są jej kluczowe funkcje i parametry. To proces, w którym my jako mieszkańcy mamy największy wpływ na to, co ostatecznie powstanie. Poszczególne rozwiązania projektowe są mozolnie ucierane – mówiła Natalia Paszkowska z WWAA w wywiadzie dla „A-m” z 2021 roku.

Takich spotkań trójstronnych, podczas których toczy się wielowątkowa dyskusja nie ma ani w przypadku projektów realizowanych na podstawie wuzetek, ani nawet na podstawie planów zagospodarowania, choć sam plan podlega oczywiście konsultacjom. Ludzie nie mają żadnego wpływu na to, jakie budynek będzie miał funkcję, wysokość, charakter architektury, a w tym procesie naprawdę się rozmawia – podkreślała architektka.

Projekt dla Omulewskiej w miejsce 10-piętrowego hotelu zakłada realizację czterech bloków o wysokości sześciu i ośmiu kondygnacji połączonych wspólnym garażem podziemnym. Nowa inwestycja zaoferować ma 251 mieszkań, ale też przestrzenie usługowe o charakterze lokalnym i ogólnodostępne części wspólne z zielenią i małą architekturą.

W zamian za zgodę na inwestycję, Unidevelopment deklaruje wyremontowanie ulic Omulewskiej i Sulejkowskiej, przy których pojawić się ma m.in. blisko 100 nowych drzew oraz przebudowę boiska przy pobliskiej Szkole Podstawowej nr 163. Na razie inwestor chce poznać opinie mieszkanek i mieszkańców oraz organizacji społecznych. W tym celu organizuje konsultacje. Spotkania odbędą się w dwóch trybach: online – 22 listopada o godzinie 17.30 i stacjonarnie – 29 listopada o godz. 17.30 w sali konferencyjnej hotelu Felix przy ul. Omulewskiej 24. Uwagi i sugestie dotyczące inwestycji można też do 1 grudnia nadsyłać mailem.