Architektura MuratorProjektyMuzeum Architektury opuszcza swoją siedzibę

Muzeum Architektury opuszcza swoją siedzibę

Po raz kolejny na skwerze przed Muzeum Architektury we Wrocławiu pojawi się plenerowa instalacja, pełniąca funkcję miejsca spotkań i wypoczynku, ale uzupełniająca też program instytucji. Za projekt obiektu odpowiadają Liliana Krzycka, Rafał Pieszko oraz Marta Mnich.

Muzeum Architektury opuszcza swoją siedzibę
Kalejdoskop, proj. Liliana Krzycka i Rafał Pieszko z grupy Menthol Architects oraz Marta Mnich

21 czerwca na skwerze przed Muzeum Architektury stanie ażurowa konstrukcja przypominająca kalejdoskop. To kolejna odsłona Archi-boxu, programu realizowanego przez placówkę od 2013 roku, którego celem jest prezentacja najnowszych zjawisk we współczesnej architekturze i włączenie w dyskusję na ich temat mieszkańców miasta. Forma pawilonu ma w czytelny sposób sygnalizować jego kulturotwórcze przeznaczenie i przyciągać różnorodnych odbiorców, a tym samym przyczynić się do kształtowania modelu aktywnego uczestnictwa w kulturze. Pragniemy, aby KALEJDOSKOP był miejscem, w którym przestrzeń publiczna będzie eksploatowana na różnorodnym polu, a towarzyszące mu wydarzenia szybko i dynamicznie się zmieniały – tłumaczą organizatorzy.

Tymczasowy pawilon tym razem zaprojektowali wspólnie Liliana Krzycka i Rafał Pieszko z grupy Menthol Architects oraz Marta Mnich z pracowni VROA, a w całe przedsięwzięcie zaangażował się również wrocławski odział SARP. Parterowy, drewniany obiekt z heksagonalną trybuną oraz kawiarnią ponownie stanie się dla wrocławian miejscem wypoczynku i spotkań z artystami po wernisażach odbywających się w Muzeum Architektury. W programie są również koncerty, warsztaty i pokazy filmowe. Eksperymentowanie ze wspieraniem aktywnego uczestnictwa w kulturze zachęciło nas do pójścia o krok dalej niż do tej pory i otwarcia się na oddolne budowanie programu. W maju, na dwa miesiące przed planowanym otwarciem instalacji, uruchomiliśmy nabór propozycji, skierowany do wszystkich użytkowników: osób indywidualnych, instytucji, organizacji pozarządowych. Zgłoszenia dotyczyć będą mogły jednorazowych wydarzeń, które zrealizowane zostaną w obrębie plenerowej instalacji przez zgłaszającego przy organizacyjnym i finansowym wsparciu muzeum – mówi kurator projektu Archi-box Michał Duda.

Muzeum Architektury we Wrocławiu: Archi-box po raz szósty Na kolejne spotkanie ze współczesną architekturą zaprasza Muzeum Architektury we Wrocławiu. Tym razem w cyklu Archi-box Mikołaj Smoleński i jego Polegiwacz
Muzeum Architektury we Wrocławiu. Archi-box po raz trzeci Archi-box to prezentacja najnowszych zjawisk we współczesnej architekturze. Bohaterem trzeciej odsłony cyklu będzie +48 Grupa Projektowa