Przylegające od wchodu do radomskiego Rynku zrujnowane budynki z początku XIX-wieku, zwane kamienicą Deskurów, władze miasta od kilku lat bezskutecznie próbowały sprzedać. W końcu zdecydowały o przeznaczeniu kwartału na muzeum historii Radomia. We wrześniu 2015 roku zorganizowały konkurs na ich przebudowę wraz z zagospodarowaniem Rynku, pod którym zaplanowano parking na 200 miejsc. W jury pod przewodnictwem Jerzego Szczepanika-Dzikowskiego znaleźli się architekci Wojciech Gęsiak, Tadeusz Derlatka i Mariusz Antos, a także Marek Figiel, kierownik radomskiej delagatury Mazowieckiego Konserwatora Zabytków i Tomasz Tyczyński, doradca prezydenta Radomia do spraw kultury i komunikacji społecznej.
Uczestnicy mieli zaproponować taką aranżację wnętrz, która umożliwiałaby urządzenie zarówno nowoczesnej ekspozycji, jak i wygospodarowanie przestrzeni na spotkania, dyskusje, koncerty, małe formy teatralne, projekcje filmowe czy akcje edukacyjne. W budynkach przewidziano ponadto kawiarnię, restaurację, sklepik z rękodziełem i pamiątkami oraz księgarnię z czytelnią. Jednym z głównych założeń konkursu było przykrycie dziedzińca częściowo otwieranym, przeszklonym dachem, a także zwiększenie powierzchni użytkowej zespołu poprzez wykorzystanie poddasza, adaptację piwnic i budowę nowego pomieszczenia pod dziedzińcem.
Pierwszą nagrodę i 25 tys. zł otrzymała pracownia WXCA. Projektanci przyjęli założenie minimalnej ingerencji w zabytkową tkankę. Zaproponowali utworzenie elastycznego układu przestrzennego w oparciu o oryginalną, komórkową strukturę planu budynku, uzupełniając ją czytelnym pierścieniem komunikacji. Obiekt podzielono na trzy zasadnicze strefy: publiczną, obejmującą parter, gdzie zlokalizowano wszystkie funkcje towarzyszące jak sklep, restauracja czy niewielka sala edukacyjno-warsztatowa, muzealną, obejmującą piętro i podziemia oraz biurową, na poddaszu.
W celu zapewnienia maksymalnej elastyczności wykorzystania przestrzeni w naziemnej części budynku zaproponowano wydzielenie możliwie wielu niezależnych pomieszczeń dostępnych z obwodowego korytarza skomunikowanego z ogólnodostępnymi sanitariatami oraz klatkami schodowymi. W ten sposób powierzchnie poszczególnych bloków funkcjonalnych bądź użytkowane przez różnych najemców, mogą być swobodnie zmieniane, powiększane lub pomniejszane o kolejne moduły-pomieszczenia – tłumacza architekci.
Płytę Rynku projektanci proponują pokryć jednorodną, kamienną nawierzchnią, a na środku postawić przeszklony pawilon, który stanowiłby zadaszenie odkrytych niedawno fundamentów średniowiecznego ratusza i umiejscowionej tu dodatkowej podziemnej ekspozycji. Forma obwodowej rampy wokół wykopaliska stopniowo sprowadza odwiedzających do podziemia, budując wyjątkowy nastrój zagłębiania się w historię średniowiecznego miasta w formie multimedialnej, interaktywnej mapy. Instalacja umiejscawia wykopaliska w czasie i przestrzeni, wskazuje odniesienia i powiązania z otoczeniem – czytamy w opisie pracy. Pawilon połączony będzie z podziemnym parkingiem, Kamienicą Deskurów, a także ze zlokalizowanym przy Rynku gmachem kolegium pijarów mieszczącym dziś Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Główne parametry:
kamienica Deskurów – 6000 m²
powierzchnia obszaru opracowania (rynek i fragmenty ulic) – 14 800 m²
w tym powierzchnia rynku – 9500 m²
powierzchnia parkingu podziemnego na 176 stanowisk – 5100 m²
powierzchnia pawilonu – 540 m²