Międzynarodowy sukces polskich architektów

Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie według WXCA

2023-08-02 11:04

Pracownia WXCA zaproponowała strefę wejściową w formie wkomponowanych między drzewa pochylni, które na nowo łączą muzeum z miastem. Projekt warszawskich architektów zdobył właśnie czwartą nagrodę w międzynarodowym konkursie na modernizację siedziby Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie.

Modernizacja Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie projekt konkursowy
Autorzy: WXCA, architekci Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Anna Dobek, Tomasz Czuban, Michał Czerwiński, Andrzej Bulanda, Piotr Hardt, Mariia Kolomiitseva, Jakub Matela, Anna Majewska, Michał Sokołowski, Bogumiła Chewińska
Lokalny partner: KOPPERROTH, Martin Roth, Dominik Renner, Marcus Kopper
Konsultacje w zakresie projektu zieleni: Łukasz Kowalski

Głównym założeniem konkursu architektonicznego na projekt modernizacji siedziby Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie było wyrażenie poprzez architekturę profilu współczesnej instytucji muzealnej, która nie tylko gromadzi zbiory, ale zajmuje się też działalnością naukową i edukacyjną – mówił podczas oficjalnej prezentacji nagrodzonych projektów Stephan Junker, dyrektor placówki. Na międzynarodowy konkurs nadesłano 60 zgłoszeń, spośród których jury wybrało ostatecznie 18 prac finałowych. Koncepcję pracowni WXCA jury wyróżniło czwartą nagrodą, podkreślając śmiałość zaproponowanych rozwiązań. Projekt zaskoczył nas całkowicie nowym ujęciem strefy wejściowej. System łagodnie opadających ku wejściu pochylni, mądrze zakomponowanych między drzewami, prowadzi do ogólnodostępnej przestrzeni zlokalizowanej w podziemiu istniejącego budynku. Nowa fasada jest zapraszająca i transparentna oraz ukształtowana z szacunkiem do zabytkowego układu zieleni – napisali w uzasadnieniu.

Muzeum jako przestrzeń interakcji społecznych

Zespół WXCA, mający na koncie liczne projekty nowych i modernizowanych placówek muzealnych, by wymienić tylko powstające na warszawskiej Cytadeli Muzeum Historii Polski, zaproponował nowe otwarcie instytucji na miasto. W ujęciu architektów nowa strefa wejściowa z funkcjami towarzyszącymi została zorganizowana na zaadaptowanym poziomie -1. Łączy się ona z otaczającą przestrzenią miejską, pozostawiając jednak nienaruszoną historyczną oś ogrodu i kierując do wejścia poniżej zabytkowego portalu. Zielona przestrzeń wokół została rozplanowana w taki sposób, by umożliwić rozszerzenie programu kulturalnego placówki. To połączenie między muzeum i miastem miałoby stworzyć platformę interakcji społecznych: spontanicznych spotkań, ekspozycji i aktywności plenerowych czy performance’ów – tłumaczą.

Samo wnętrze zaprojektowano w oparciu o elastyczny plan funkcjonalny z przejrzystym układem komunikacyjnym. Gest połączenia wszystkich działów kondygnacją podziemną usprawnia działalność muzeum i realizuje współczesne potrzeby powierzchniowe, jednocześnie czyniąc przestrzeń intuicyjną dla odwiedzających. Obniżenie centralnej części holu głównego ze spektakularnymi eksponatami szkieletów dinozaurów daje do tej pory niemożliwą, nową perspektywę eksplorowania wielkoskalowego eksponatu na różnych poziomach – wyjaśniają projektanci.

Architekci z WXCA konkurowali z tak uznanymi twórcami jak David Chipperfield czy Jeanne Gang. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobyło niemieckie biuro gmp Architekten we współpracy z Rainer Schmidt Landschaftsarchitekten. Drugą nagrodę przyznano konsorcjum Staab Architekten i Levin Monsigny Landschaftsarchitekten, a trzecią Allmannwappner i Rabe landschaften.Zdobyta w Berlinie nagroda to nie pierwsze znaczące wyróżnienie WXCA na arenie międzynarodowej. Przed kilkoma miesiącami pracownia zajęła trzecie miejsce w konkursie na kompleks kulturalny z muzeum i biblioteką w Incheon w Korei Południowej.