Architektura MuratorProjektyMuzeum historyczne w Radomiu

Muzeum historyczne w Radomiu

Konkurs na adaptację zabytkowych kamienic na muzeum miasta wraz z zagospodarowaniem rynku wygrała pracownia WXCA.

Muzeum historyczne w Radomiu
Wizualizacja dziedzińca. Il. serwis prasowy

Przylegające od wchodu do radomskiego Rynku zrujnowane budynki z początku XIX-wieku władze miasta od kilku lat bezskutecznie próbowały sprzedać. W końcu zdecydowały o przeznaczeniu kwartału na muzeum historyczne. We wrześniu 2015 roku zorganizowały konkurs na przebudowę wraz z zagospodarowaniem Rynku, pod którym zaplanowano parking na 200 miejsc. Uczestnicy mieli zaproponować taką aranżację wnętrz obiektów, która umożliwiałaby urządzenie zarówno nowoczesnej ekspozycji, jak i wydzielenie przestrzeni na spotkania, koncerty czy akcje edukacyjne. W budynkach przewidziano ponadto restaurację, sklepik oraz księgarnię z czytelnią. Jednym z głównych założeń konkursu było przykrycie dziedzińca częściowo otwieranym, przeszklonym dachem, a także zwiększenie powierzchni użytkowej zespołu poprzez wykorzystanie poddasza, adaptację piwnic i budowę nowego pomieszczenia pod dziedzińcem.

Muzeum historyczne w Radomiu
Po przekryciu dziedzińca i adaptacji piwnic powierzchnia użytkowa kwartału, w którym zaplanowano muzeum wyniesie 6 tys. m2. Il. serwis prasowy

W zwycięskiej pracy obiekty podzielono na trzy zasadnicze strefy: publiczną, obejmującą parter, gdzie zlokalizowano wszystkie funkcje towarzyszące, muzealną, obejmującą piętro i podziemia oraz biurową, na poddaszu. W celu zapewnienia maksymalnej elastyczności w naziemnej części zaproponowano wydzielenie możliwie wielu niezależnych pomieszczeń dostępnych z obwodowego korytarza skomunikowanego z ogólnodostępnymi sanitariatami oraz klatkami schodowymi. W ten sposób powierzchnie poszczególnych bloków funkcjonalnych bądź użytkowane przez różnych najemców mogą być swobodnie zmieniane, powiększane lub pomniejszane o kolejne moduły-pomieszczenia – tłumacza architekci. Płytę Rynku proponują pokryć jednorodną, kamienną nawierzchnią, a na środku postawić przeszklony pawilon, który stanowiłby zadaszenie odkrytych niedawno fundamentów średniowiecznego ratusza i umiejscowionej tu dodatkowej podziemnej ekspozycji.

Projekt konkursowy: 2015

Tagi:
WXCA z nagrodą w międzynarodowym konkursie na zespół kulturalny w Incheon w Korei Południowej Projekt warszawskiej pracowni WXCA zajął III miejsce w międzynarodowym konkursie architektoniczno-urbanistycznym na zespół kulturalny w mieście Incheon w Korei Południowej. Polscy architekci zaproponowali budynek w formie zatopionego w zieleni mostu
Ogrody Ulricha: nowa wielofunkcyjna przestrzeń na warszawskiej Woli Otwarto Ogrody Ulricha według projektu pracowni WXCA. „Zależało nam, by przywrócić pamięć o pierwotnej funkcji tego miejsca. We wnętrzach zaprojektowaliśmy zespół oranżerii z odpowiednią temperaturą i wilgotnością, w których – tak jak kiedyś – będą rosły egzotyczne rośliny” – mówi Marta Sękulska-Wrońska, współprowadząca biuro.
O realizacji Ogrodów Ulricha w Warszawie Intencją projektową było zachowanie czystości architektonicznej klasycznej formy szklarni, dlatego większość infrastruktury technicznej zlokalizowano w części podziemnej. O realizacji Ogrodów Urlicha w Warszawie autorstwa  WXCA pisze Monika Lemańska.
Dom dla nastoletnich matek od WXCA coraz bliżej realizacji Na warszawskim Ursynowie powstać ma dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek według projektu WXCA. Inicjatorzy przedsięwzięcia dysponują już pozwoleniem na budowę, wciąż zbierają jednak fundusze na realizację.
Srebrny medal Międzynarodowego Biura Wystaw dla polskiego pawilonu na Expo 2020 Dubai Expo 2020 Dubai dobiegło końca. Na zakończenie imprezy Międzynarodowe Biuro Wystaw  tradycyjnie przyznało medale dla najlepszych pawilonów narodowych. Polska zdobyła srebrny medal za aranżację wystawy w kategorii obiektów średniej wielkości.
Budowa Muzeum Historii Polski Głównym wyzwaniem projektu był materiał elewacyjny. Do wykończenia budynku wykorzystano m.in. płyty z reliefami, które wykonano z użyciem wieloosiowego frezowania, cięcia CNC i obróbki waterjet. O realizacji Muzeum Historii Polski w Warszawie piszą Katarzyna Billik, Krzysztof Budzisz i Paweł Grodzicki.