Architektura MuratorProjektyMuzeum historyczne w Radomiu

Muzeum historyczne w Radomiu

Konkurs na adaptację zabytkowych kamienic na muzeum miasta wraz z zagospodarowaniem rynku wygrała pracownia WXCA.

Muzeum historyczne w Radomiu
Wizualizacja dziedzińca. Il. serwis prasowy

Przylegające od wchodu do radomskiego Rynku zrujnowane budynki z początku XIX-wieku władze miasta od kilku lat bezskutecznie próbowały sprzedać. W końcu zdecydowały o przeznaczeniu kwartału na muzeum historyczne. We wrześniu 2015 roku zorganizowały konkurs na przebudowę wraz z zagospodarowaniem Rynku, pod którym zaplanowano parking na 200 miejsc. Uczestnicy mieli zaproponować taką aranżację wnętrz obiektów, która umożliwiałaby urządzenie zarówno nowoczesnej ekspozycji, jak i wydzielenie przestrzeni na spotkania, koncerty czy akcje edukacyjne. W budynkach przewidziano ponadto restaurację, sklepik oraz księgarnię z czytelnią. Jednym z głównych założeń konkursu było przykrycie dziedzińca częściowo otwieranym, przeszklonym dachem, a także zwiększenie powierzchni użytkowej zespołu poprzez wykorzystanie poddasza, adaptację piwnic i budowę nowego pomieszczenia pod dziedzińcem.

Muzeum historyczne w Radomiu
Po przekryciu dziedzińca i adaptacji piwnic powierzchnia użytkowa kwartału, w którym zaplanowano muzeum wyniesie 6 tys. m2. Il. serwis prasowy

W zwycięskiej pracy obiekty podzielono na trzy zasadnicze strefy: publiczną, obejmującą parter, gdzie zlokalizowano wszystkie funkcje towarzyszące, muzealną, obejmującą piętro i podziemia oraz biurową, na poddaszu. W celu zapewnienia maksymalnej elastyczności w naziemnej części zaproponowano wydzielenie możliwie wielu niezależnych pomieszczeń dostępnych z obwodowego korytarza skomunikowanego z ogólnodostępnymi sanitariatami oraz klatkami schodowymi. W ten sposób powierzchnie poszczególnych bloków funkcjonalnych bądź użytkowane przez różnych najemców mogą być swobodnie zmieniane, powiększane lub pomniejszane o kolejne moduły-pomieszczenia – tłumacza architekci. Płytę Rynku proponują pokryć jednorodną, kamienną nawierzchnią, a na środku postawić przeszklony pawilon, który stanowiłby zadaszenie odkrytych niedawno fundamentów średniowiecznego ratusza i umiejscowionej tu dodatkowej podziemnej ekspozycji.

Projekt konkursowy: 2015

Tagi:
Rusza modernizacja Pola Mokotowskiego według projektu WXCA Na przełomie września i października mają rozpocząć się prace porządkowe na terenie Pola Mokotowskiego. To pierwszy etap modernizacji parku według konkursowego projektu biura WXCA z 2018 roku.
Pisklę na placu Pięciu Rogów: konserwator zgodził się na instalację Joanny Rajkowskiej. Dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystki Joanny Rajkowskiej może powstać na placu Pięciu Rogów. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków  pozytywnie zaopiniował projekt rzeźby
Rozpoczyna się modernizacja Ogrodów Ulricha w Warszawie Ingka Centres podpisała umowę z firmą Budimex na modernizację zabytkowych Ogrodów Ulricha w Warszawie. Całe założenie, którego przebudowę opracowało biuro WXCA, zostanie udostępnione  latem 2022 roku.
Apartamenty XYZ w Szczyrku: trwa realizacja nowego projektu WXCA Trwa budowa apartamentów XYZ w Szczyrku według projektu pracowni WXCA. Trzy licowane naturalnym drewnem obiekty powstaną przy dolnej stacji kolejki gondolowej na Halę Skrzyczeńską.
Budowa Muzeum Wojska Polskiego Charakterystycznym elementem Muzeum Wojska Polskiego jest fasada wykonana z betonu architektonicznego barwionego w masie na ceglasty kolor, z przestrzennym wzorem – szewronem – występującym, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. O wyzwaniach związanych z realizacją Muzeum Wojska Polskiego pisze Paweł Wolanin.
Płaszczyzna porozumienia: rozmowa z Martą Sękulską-Wrońską Dzięki temu, że kobiety są teraz bardziej widoczne, łatwiejsze staje się znalezienie płaszczyzny porozumienia – zarówno na budowie, jak i w debacie publicznej. Ważne, żeby przy tym pamiętać, że się różnimy. W pracowni mamy inwestorów, którym lepiej się rozmawia ze mną i takich, którym lepiej rozmawia się z mężczyznami – nie widzę w tym problemu. Prezes warszawskiego oddziału SARP i partnerka w biurze WXCA o swojej drodze architektki.