Architektura MuratorProjektyMuzeum historyczne w Radomiu

Muzeum historyczne w Radomiu

Konkurs na adaptację zabytkowych kamienic na muzeum miasta wraz z zagospodarowaniem rynku wygrała pracownia WXCA.

Muzeum historyczne w Radomiu
Wizualizacja dziedzińca. Il. serwis prasowy

Przylegające od wchodu do radomskiego Rynku zrujnowane budynki z początku XIX-wieku władze miasta od kilku lat bezskutecznie próbowały sprzedać. W końcu zdecydowały o przeznaczeniu kwartału na muzeum historyczne. We wrześniu 2015 roku zorganizowały konkurs na przebudowę wraz z zagospodarowaniem Rynku, pod którym zaplanowano parking na 200 miejsc. Uczestnicy mieli zaproponować taką aranżację wnętrz obiektów, która umożliwiałaby urządzenie zarówno nowoczesnej ekspozycji, jak i wydzielenie przestrzeni na spotkania, koncerty czy akcje edukacyjne. W budynkach przewidziano ponadto restaurację, sklepik oraz księgarnię z czytelnią. Jednym z głównych założeń konkursu było przykrycie dziedzińca częściowo otwieranym, przeszklonym dachem, a także zwiększenie powierzchni użytkowej zespołu poprzez wykorzystanie poddasza, adaptację piwnic i budowę nowego pomieszczenia pod dziedzińcem.

Muzeum historyczne w Radomiu
Po przekryciu dziedzińca i adaptacji piwnic powierzchnia użytkowa kwartału, w którym zaplanowano muzeum wyniesie 6 tys. m2. Il. serwis prasowy

W zwycięskiej pracy obiekty podzielono na trzy zasadnicze strefy: publiczną, obejmującą parter, gdzie zlokalizowano wszystkie funkcje towarzyszące, muzealną, obejmującą piętro i podziemia oraz biurową, na poddaszu. W celu zapewnienia maksymalnej elastyczności w naziemnej części zaproponowano wydzielenie możliwie wielu niezależnych pomieszczeń dostępnych z obwodowego korytarza skomunikowanego z ogólnodostępnymi sanitariatami oraz klatkami schodowymi. W ten sposób powierzchnie poszczególnych bloków funkcjonalnych bądź użytkowane przez różnych najemców mogą być swobodnie zmieniane, powiększane lub pomniejszane o kolejne moduły-pomieszczenia – tłumacza architekci. Płytę Rynku proponują pokryć jednorodną, kamienną nawierzchnią, a na środku postawić przeszklony pawilon, który stanowiłby zadaszenie odkrytych niedawno fundamentów średniowiecznego ratusza i umiejscowionej tu dodatkowej podziemnej ekspozycji.

Projekt konkursowy: 2015

Tagi:
Srebrny medal Międzynarodowego Biura Wystaw dla polskiego pawilonu na Expo 2020 Dubai Expo 2020 Dubai dobiegło końca. Na zakończenie imprezy Międzynarodowe Biuro Wystaw  tradycyjnie przyznało medale dla najlepszych pawilonów narodowych. Polska zdobyła srebrny medal za aranżację wystawy w kategorii obiektów średniej wielkości.
Budowa Muzeum Historii Polski Głównym wyzwaniem projektu był materiał elewacyjny. Do wykończenia budynku wykorzystano m.in. płyty z reliefami, które wykonano z użyciem wieloosiowego frezowania, cięcia CNC i obróbki waterjet. O realizacji Muzeum Historii Polski w Warszawie piszą Katarzyna Billik, Krzysztof Budzisz i Paweł Grodzicki.
Pałac Radziwiłłów w Wilnie według WXCA Architekci z pracowni WXCA proponują rozbudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie o nową, bardzo oszczędną w wyrazie bryłę i wykreowanie atrakcyjnej zielonej przestrzeni, która stanowiłaby miejsce spontanicznych spotkań mieszkańców miasta ze sztuką.
WXCA z Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021 w Mińsku Pracownia WXCA wróciła z Międzynarodowego Biennale Młodych Architektów  Leonardo 2021 z dwiema nagrodami, w tym z Grand Prix za projekt Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu.
Pawilon Polski na Expo w Dubaju: nowe zdjęcia Projekt pawilonu Polski na Expo w Dubaju został wyłoniony w konkursie z 2018 roku. Wygrała pracownia WXCA, proponując wykorzystanie na zewnątrz i w środku obiektu instalacji kinetycznych mających przywodzić na myśl stada ptaków. Mamy nowe zdjęcia pawilonu Polski na Expo w Dubaju.
Rusza modernizacja Pola Mokotowskiego według projektu WXCA Na przełomie września i października mają rozpocząć się prace porządkowe na terenie Pola Mokotowskiego. To pierwszy etap modernizacji parku według konkursowego projektu biura WXCA z 2018 roku.