Architektura MuratorProjektyMuzeum Ruchu Ludowego w Warszawie

Muzeum Ruchu Ludowego w Warszawie

Pracownia BDR Architekci zwyciężyła w konkursie na adaptację dawnej willi Narutowicza na potrzeby Muzeum Ruchu Ludowego.

Muzeum Ruchu Ludowego w Warszawie
Aby zmniejszyć skale pawilonu druga kondygnacja została nieco wycofana. Powierzchnia użytkowa całego zespołu wyniesie 2129 m2

Zabytkowa willa przy ul. Parkowej 23, nazywana willą Narutowicza, to niewielki budynek w stylu dworkowym zrealizowany w 1921 roku według projektu Mariana Kontkiewicza. Pierwszy prezydent II RP mieszkał w niej jednak zaledwie przez kilka dni, od 11 do 16 grudnia 1922 roku, kiedy to został zastrzelony przez Eligiusza Niewiadomskiego. Obiekt należy do władz województwa mazowieckiego, które niedawno postanowiły ulokować w nim nowy oddział Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Na projekt adaptacji we współpracy z SARP zorganizowały konkurs. Według zwycięskiej koncepcji wizytówkę przyszłego muzeum stanowić będzie główna fasada willi. Zdecydowaliśmy o przywróceniu naczółka nad wejściem. Brama frontowa została oflankowana dwoma pylonami nawiązującymi do zniszczonych w czasie wojny obiektów przyległych do ul. Parkowej – tłumaczy Paweł Dadok, jeden z autorów. Na tyłach założenia architekci zaproponowali dwukondygnacyjny pawilon o przeszklonych elewacjach. Prosty rytm lekkiej drewnianej fasady to współczesna architektura tła. Pawilon został maksymalnie odsunięty od willi, aby nie zaburzać jej skali – dodaje Dadok.

Zakończenie realizacji: 2022

Tagi:
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku – emocje malowane światłem Dla architektów i instalatorów takie realizacje, jak otwarte we wrześniu 2021 Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, to prawdziwe wyzwanie. W budynkach tego typu rozwiązania funkcjonalne muszą jednocześnie odzwierciedlać koncept artystyczny i historyczny całego obiektu. W tym konkretnie przypadku udało się to znakomicie. Wizję architekta zrealizowano przy wsparciu rozwiązań oświetleniowych firmy Trilux.
Muzeum Hutnictwa / Chorzów Z dystopijnej scenerii terenów po zburzonej hucie wyłonił się nowoczesny budynek muzeum, który harmonijnie łączy historię z nowoczesnością. O nowej realizacji BLANK_architekci pisze Justyna Swoszowska.
Muzeum Pamięci Sybiru Powstał obiekt mocno zapadający w pamięć, nasycony treściami symbolicznymi i wydobywający piękno przemysłowej architektury międzywojnia. O nowej realizacji Pracowni Projektowej ARKON Jana Kabaca pisze Konrad Kucza-Kuczyński.
Muzeum Pieców / Jingdezhen Z uwagi na skalę obiektu sklepienia wykonano w konstrukcji żelbetowej, którą obłożono cegłami pochodzącymi m.in. z rozebranych okolicznych pieców do wypalania ceramiki. O technicznych aspektach realizacji Muzeum Pieców w Jingdezhen według projektu Studio Zhu-Peipisze Wiktor Kowalski.
Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Rytm masywnej kolumnady komunikuje funkcję publiczną obiektu. Można się w nim doszukiwać echa reprezentacyjnej architektury międzywojnia. O Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, nowej realizacji pracowni BDR Architekci, pisze Marcin Kwietowicz.
Muzeum Popiełuszki w Okopach na Podlasiu: nowy projekt Nizio Design International Poznaliśmy projekt  Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach.  Obiekt w miejscu urodzenia legendarnego  kapelana „Solidarności” powstanie według koncepcji  biura Nizio Design International.