Muzeum Ruchu Ludowego w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury Aby zmniejszyć skale pawilonu druga kondygnacja została nieco wycofana. Powierzchnia użytkowa całego zespołu wyniesie 2129 m2

Muzeum Ruchu Ludowego w Warszawie

2019-04-26 12:34

Pracownia BDR Architekci zwyciężyła w konkursie na adaptację dawnej willi Narutowicza na potrzeby Muzeum Ruchu Ludowego.

Zabytkowa willa przy ul. Parkowej 23, nazywana willą Narutowicza, to niewielki budynek w stylu dworkowym zrealizowany w 1921 roku według projektu Mariana Kontkiewicza. Pierwszy prezydent II RP mieszkał w niej jednak zaledwie przez kilka dni, od 11 do 16 grudnia 1922 roku, kiedy to został zastrzelony przez Eligiusza Niewiadomskiego. Obiekt należy do władz województwa mazowieckiego, które niedawno postanowiły ulokować w nim nowy oddział Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Na projekt adaptacji we współpracy z SARP zorganizowały konkurs. Według zwycięskiej koncepcji wizytówkę przyszłego muzeum stanowić będzie główna fasada willi. Zdecydowaliśmy o przywróceniu naczółka nad wejściem. Brama frontowa została oflankowana dwoma pylonami nawiązującymi do zniszczonych w czasie wojny obiektów przyległych do ul. Parkowej – tłumaczy Paweł Dadok, jeden z autorów. Na tyłach założenia architekci zaproponowali dwukondygnacyjny pawilon o przeszklonych elewacjach. Prosty rytm lekkiej drewnianej fasady to współczesna architektura tła. Pawilon został maksymalnie odsunięty od willi, aby nie zaburzać jej skali – dodaje Dadok.

Zakończenie realizacji: 2022