Architektura MuratorProjektyNa terenie dawnych zakładów Modena w Poznaniu powstanie osiedle. Jego projekt opracowało biuro HRA Architekci

Na terenie dawnych zakładów Modena w Poznaniu powstanie osiedle. Jego projekt opracowało biuro HRA Architekci

Teren dawnych zakładów odzieżowych Modena w Poznaniu od ponad dwóch dekad pozostawał niezagospodarowany. Teraz ma się to zmienić. Do 2028 roku firma Cordia zbuduje tu duże osiedle. W pierwszym etapie powstanie 6-piętrowy budynek z dominantą podkreślającą przyszłą oś całego założenia.

Na terenie dawnych zakładów Modena w Poznaniu powstanie osiedle. Jego projekt opracowało biuro HRA Architekci
Osiedle Modena w Poznaniu, proj. HRA Architekci
Osiedle ModenaPoznań, rejon ul. Kraszewskiego i Jackowskiego
AutorzyHRA Architekci
Generalny wykonawcaW.P.I.P. – MARDOM
InwestorCordia Polska
Data realizacji (koniec)2028

Historii zakładów odzieżowych Modena w rejonie ul. Kraszewskiego i Jackowskiego na poznańskich Jeżycach sięga 1908 roku. Przez lata szyto tu głównie mundury. Początkowo dla żołnierzy pruskich, później polskich. W PRL-u, pod szyldem Poznańskich Zakładów Przemysłu Odzieżowego im. Komuny Paryskiej, przedsiębiorstwo produkowało przede wszystkim garnitury, garsonki, płaszcze i kurtki. Dwa lata temu dwuhektarową działkę po Modenie kupiła firma Cordia. Projekt planowanego tu dużego osiedla mieszkaniowego zleciła warszawskiej pracowni HRA Architekci. W lipcu tego roku miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego pod pierwszy z budynków.

Czytaj też: Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów |

Autorzy zaproponowali sześciopiętrowy obiekt z zaokrąglonym narożnikiem przy skrzyżowaniu ul. Jackowskiego i Wawrzyniaka oraz dwupoziomową dominantą. Na tynkowanej, jasnej elewacji znajdą się m.in. akcenty nawiązujące do wykończenia pobliskich kamienic: płytki mineralne w piaskowym kolorze i ryflowane, szare panele. W budynku przewidziano 263 mieszkania, w tym dwukondygnacyjne apartamenty z tarasami do 138 m², i 9 lokali usługowych. Cały zespół ma być w pełni dostępny dla osób poruszających się na wózkach.

Na terenie dawnych zakładów Modena w Poznaniu powstanie osiedle. Jego projekt opracowało biuro HRA Architekci
Osiedle Modena w Poznaniu, proj. HRA Architekci

Modena na nowo odkryta

Inwestor zapowiada też liczne nawiązania do historii miejsca. W projekcie wykorzystany zostanie m.in. zachowany neon z początku lat 80. oraz dawna pompa z ulicy Wawrzyniaka. Osią całego założenia stanie się aleja rosnących tu 100-letnich platanów. Przestrzeń ta zostanie udostępniona wszystkim mieszkańcom Poznania. W cieniu drzew zaplanowano strefę relaksu z ławkami i hamakami. Osobna, zielona enklawa powstanie na dziedzińcu. Przewidziano też plac zabaw i zbiornik retencyjny. Budynek będzie mieć ponadto częściowo zielone dachy, a także panele fotowoltaiczne.

Cały czas rozmawiamy z miastem o tym, jak mogą wyglądać następne etapy osiedla. Mamy już jasny kierunek i niebawem wystąpimy o kolejne dokumenty planistyczne. Finalnego projektu jeszcze nie ma, ale w aspekcie architektonicznym będziemy rozwijać koncept widoczny w pierwszym etapie. Mogę już zdradzić, że na pewno dwa najbardziej rozpoznawalne budynki starej Modeny, te przy ul. Jackowskiego i Kraszewskiego, zostaną zachowane i wkomponowane w projekt całego założenia – mówi Joanna Kasperczyk, dyrektor projektów Cordii w Poznaniu.

Na terenie dawnych zakładów Modena w Poznaniu powstanie osiedle. Jego projekt opracowało biuro HRA Architekci
Osiedle Modena w Poznaniu, proj. HRA Architekci
Na terenie dawnych zakładów Modena w Poznaniu powstanie osiedle. Jego projekt opracowało biuro HRA Architekci
Osiedle Modena w Poznaniu, proj. HRA Architekci
Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA Właściciel terenu po dawnej fabryce Perun przy ul. Grochowskiej w Warszawie przedstawił nową koncepcję zabudowy działki. Projekt opracowany przez biuro WWAA zakłada wzniesienie obiektów o wysokości od 3 do 6 pięter wkomponowanych w zabytkowe hale. Inwestycja miałaby być realizowana w trybie lex deweloper.
Rewitalizacja fabryki Scheiblera w Łodzi Projekt adaptacji i rozbudowy zespołu dawnej fabryki Scheiblera opracowało studio medusagroup.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Poznańska Stara Papiernia w nowej roli. W budynku powstanie prototypownia Uniwersytetu Artystycznego W przebudowanej Starej Papierni w Poznaniu jeszcze w tym roku powstać ma nowa prototypownia Uniwersytetu Artystycznego. Studenci będą mogli realizować tam m.in. modele mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz.
Dom pomocy społecznej w Poznaniu To miejsce przełamywania schematów i zastałych wyobrażeń. Głównym założeniem było stworzenie budynku pełnego światła i otwartej przestrzeni – o projekcie autorstwa Krzysztofa Janusa pisze Piotr Marciniak.
Palazzo in fortezza, czyli apartamentowiec Drzymały 17 na poznańskim Sołaczu Trwa realizacja apartamentowca Drzymały 17 na poznańskim Sołaczu. Budynek o cechach architektury obronnej, jednak z zielnymi tarasami na dachu zaprojektowała lokalna pracownia MODO Architektura.
Nowa biblioteka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wkrótce ruszy budowa Infocentrum projektu Consultor Projekt Infocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu został wyłoniony w konkursie z 2018 roku. Po latach przygotowań budowa obiektu mieszczącego m.in. nową bibliotekę ma szansę wreszcie się rozpocząć. Prezentujemy najnowsze wizualizacje pracowni Consultor Architekci.
Stara Rzeźnia w nowej odsłonie: Poznań zyska nową dzielnicę Znamy projekt zagospodarowania Starej Rzeźni w Poznaniu. Ponad stuletni, nieco zapomniany fragment miasta zyska zupełnie nowe funkcje. Koncepcję zabudowy na zlecenie Vastint Poland opracował zespół pod kierunkiem zmarłego niedawno Przemysława Borkowicza, a następnie pracowni JSK Architekci.
Osiedle Portowo w Poznaniu: zespół mieszkaniowy nad Wartą projektu APA Wojciechowski Osiedle Portowo w Poznaniu zaplanowano na terenie historycznej Stoczni Rzecznej nad Wartą. W ramach inwestycji powstanie w sumie 47 budynków oferujących blisko 1800 mieszkań.