Architektura MuratorProjektyNorweski wieżowiec z drewna

Norweski wieżowiec z drewna

W kwietniu w norweskim Brumunddal rozpocznie się realizacja najwyższego drewnianego budynku świata. Liczący ponad 80 m apartamentowiec Mjøstårnet zaprojektowało biuro Voll Arkitekter AS.

Norweski wieżowiec z drewna

Mjøstårnet - przez realizujące go konsorcjum określany jako najwyższy drewniany budynek świata - osiągnie tak dużą wysokość dzięki zastosowaniu technologii drewna klejonego warstwowo (ang. CLT - Cross Laminated Timber). Jest ona obecnie intensywnie rozwijana i w najbliższych latach zobaczymy prawdopodobnie niejeden wieżowiec wykonany z tego tworzywa. Tradycyjne materiały w kontekście high-tech to słowa kluczowe dla naszej realizacji. Jest to projekt, z którego jesteśmy szczególnie dumni – stwierdził Knut Alstad, dyrektor firmy wykonawczej HENT AS. Powierzchnia 18-piętrowego budynku wynosić ma ok. 15,000 m2. W środku zaplanowano mieszkania, hotel, biura i restaurację. W pobliżu, nad jeziorem Mjøsa, znajdzie się również nowoczesna pływalnia o powierzchni 4000 m2, którą zarządzać będą władze gminy Ringsaker. Inwestorem Mjøstårnet jest firma AB Invest AS we współpracy z HENT AS, Moelven Limtre AS i biurem architektonicznym z Trondheim - Voll Arkitekter AS. Kontrakt wykonawcy opiewa na sumę 500 mln koron norweskich.

Pawilon ogrodowy - plenerowa rzeźba i funkcjonalne biuro Niewielki pawilon ogrodowy o drewnianej konkstrukcji i elewacji to wspólna praca biura architektonicznego Platform 5 Architects, inżynierów z firmy Morph Structures i projektantów z Millimetre