Architektura MuratorProjektyNowa inwestycja na Pomorzu. Rozbudowa centrum handlowego Galaxy w Szczecinie

Nowa inwestycja na Pomorzu. Rozbudowa centrum handlowego Galaxy w Szczecinie

Pracownia architektoniczna Open architekci zwyciężyła w konkursie na projekt rozbudowy centrum handlowo-rozrywkowego Galaxy w Szczecinie. Zamknięty konkurs architektoniczny zorganizowała spółka Echo Investment S.A.

Centrum handlowo-rozrywkowe Galaxy, nowa inwestycja w Szczecinie. Projekt rozbudowy centrum handlowego przygotowała pracownia Open Architekci
Centrum handlowo-rozrywkowe Galaxy, nowa inwestycja w Szczecinie. Projekt rozbudowy centrum handlowego przygotowała pracownia Open Architekci

Nowa inwestycja w Szczecinie
Inwestor, firma Echo Investment, wybrał projekt pracowni Open Architekci spośród czterech wstępnych koncepcji. Pozostałe projekty przygotowały pracownie architektoniczne Bose International, HS99 oraz Mąka Sojka Architekci.
Projekt rozbudowy przewiduje, według zapowiedzi inwestora, realizację zadaszonego pasażu handlowego z wewnętrznym placem. Powierzchnia centrum handlowego ma się zwiększyć o  około 17 000 m2. W nowej części powstanie klub sportowy, kolejne sklepy i 200 miejsc parkingowych dla klientów.
Po rozbudowie powierzchnia handlowa centrum Galaxy będzie wynosić ok. 60 000 m2.
Najbardziej widoczną zmianą będzie przebudowa elewacji istniejącego od dziesięciu lat centrum. Na nowej elewacji dominować ma matowe, lekko zabarwione szkło, kontrastujące z ciemnymi fragmentami ścian. Kolorystyka nowego budynku to przede wszystkim odcienie szarości i bieli. Wizualizacje sugerują też rezygnację z wielkoformatowych reklam na elewacji.

Rozbudowa centrum handlowego wzbudziła w Szczecinie kontrowersje. Przeciwna nowej inwestycji była część rady miejskiej. Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina zaproponowało nawet przyznanie szczecińskiej antynagrody – Kiełbia osobom, które przyczyniły się do przyznania zgody na rozbudowę. Oponenci wskazują m.in. na ich zdaniem nieprzystającą do lokalizacji skalę nowej inwestycji, monotonię długiej elewacji i negatywny wpływ galerii handlowej na lokalny handel.  

Rozpoczęcie budowy planowane jest na listopad 2014, a zakończenie nowej inwestycji na marzec 2016 roku.


Wyświetl większą mapę

Nagroda POLITYKI – finaliści 2020 Znamy finalistów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020. Swoje nominacje do tegorocznej edycji zgłosił także zespół redakcji „Architektura-murator”.
Rewitalizacja centrum Myszkowa – konkurs Gmina Myszków we współpracy z częstochowskim oddziałem SARP zapraszają do udziału w konkursie na koncepcję rewitalizacji centrum 30-tysięcznego Myszkowa w województwie śląskim. Składanie wniosków do 18 lutego.
Prezydent Szczecina unieważnił konkurs na plac Orła Białego! Jak informuje urząd miasta Szczecina, zwycięska koncepcja pracowni Orłowski Szymański Architekci nie będzie realizowana. Interes publiczny wymaga ponownej weryfikacji założeń, doprowadzenia do końca procedury pozyskiwania od wszystkich zainteresowanych ich uwag i propozycji – mówi zastępca prezydenta Daniel Wacinkiewicz.
Dwuetapowy konkurs na przebudowę siedziby Estrady Poznańskiej Estrada Poznańska ogłasza konkurs na przebudowę swojej siedziby w ponad stuletniej kamienicy przy ul. Masztalarskiej. Uczestnicy, których prace przejdą do II etapu otrzymają zwrot kosztów przygotowania koncepcji.
KoKA 2018, czyli konferencja o konkursach architektonicznych: FOTORELACJA W dniach 23-25 września w podkieleckich Chęcinach miała miejsce pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja o konkursach architektonicznych. W spotkaniu wzięło udział ponad 130 osób, nie tylko architekci, ale też przedstawiciele samorządów i biznesu. Wśród gości z zagranicy znaleźli się m.in. Thomas Vonier, przewodniczący UIA, Renato Rizzi, autor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, Rūta Leitanaitė, przewodnicząca Stowarzyszenia Architektów Litewskich i Hanna Bondar, była architekt miasta Kijowa.
Jak przeprowadzić modelowy konkurs architektoniczny: konferencja w Chęcinach Tylko do 31 sierpnia można rejestrować się do udziału w pierwszej międzynarodowej konferencji dotyczącej organizowania konkursów architektonicznych. W programie między innymi prezentacja dokonań fundacji Architectuur Lokaal, która z powodzeniem stosuje w Holandii korzystną dla architektów, inwestorów i społeczności lokalnych procedurę dwuetapowych konkursów o bardzo ograniczonym zakresie zadania w pierwszym etapie.