Architektura MuratorProjektyNowa inwestycja w Wałbrzychu: rewitalizacja kopalni Julia

Nowa inwestycja w Wałbrzychu: rewitalizacja kopalni Julia

W 2014 roku zakończyć ma się rewitalizacja kopalni Julia w Wałbrzychu. W dawnych zabudowaniach przemysłowych powstać ma innowacyjne centrum kultury i przemysłów kreatywnych. Projekt rewitalizacji przygotowała pracownia Nizio Design International

Rewitalizacja kopalni Julia w Wałbrzychu
Rewitalizacja kopalni Julia w Wałbrzychu. Fot. Nizio Design International

Historia kopalni Julia w Wałbrzychu sięga 1770 roku; 15 małych kopalń stopniowo połączonych zostało w jeden zespół. Dziś kopalnia zajmuje czterohektarowy teren, na którym znajduje się 16 zabytkowych obiektów, głównie z przełomu XIX i XX wieku. Jednocześnie jest to najstarszy i najlepiej zachowany kompleks budynków przemysłowych z tego okresu w Polsce. Nic dziwnego, że władze miasta od dawna planują ich adaptację do nowych funkcji. W 2008 roku na zlecenie Gminy Wałbrzych Biuro Projektów Redan opracowało koncepcję zagospodarowania zespołu, a dwa lata później na realizację udało się jej pozyskać 35 mln zł z funduszy unijnych (inwestycja już się rozpoczęła i pochłonąć ma ponad 52 mln zł). W październiku ubiegłego roku pracownia Mirosława Nizia - Nizio Design wygrała przetarg na sporządzenie całościowego planu rewitalizacji i projektu ekspozycji. Na terenie kopalni znajdzie się m.in. centrum edukacyjne, Ośrodek Pieśni i Tańca, Centrum Kultury Wałbrzych, punkty widokowe, przestrzenie na wystawy, koncerty czy spektakle, kompleks sportowo-rekreacyjny, kawiarnie oraz pensjonat. Swoją siedzibę będzie miało tam także Europejskie Centrum Ceramiki Unikatowej, a w XVIII-wiecznej Lisiej sztolni urządzona zostanie dwuipółkilometrowa podziemna trasa turystyczna.

Program nowego centrum kulturalnego uzupełniają amfiteatr, sala koncertowa i teatr. Sale wystawowe rozmieszczone są w różnych częściach poddanego rewitalizacji kompleksu. Zwiedzanie centrum ma stać się wędrówką po zabytkowym kompleksie; na ścianach szklanego mostu łączącego budynki wyświetlane będą fotografie dawnej kopalni. Obrazy przeszłości i teraźniejszości nakładać się będą na siebie. Projektanci nowego centrum kulturalnego zamierzają wykorzystać na dużą skalę techniki multimedialne.
Nowa inwestycja w Wałbrzychu zakończyć ma sie w 2014 roku.
Więcej informacji: www.starakopalnia.pl