Architektura MuratorProjektyNowa siedziba Muzeum Londynu

Nowa siedziba Muzeum Londynu

Asif Khan i Stanton Williams zaprojektują nową siedzibę Muzeum Londynu. Ich koncepcja zwyciężyła w międzynarodowym konkursie architektonicznym, w którym udział wzięły takie pracownie jak BIG, Diener & Diener czy Lacaton & Vassal.

Museum of London - Dome - Stanton Williams (Copy)

Muzeum Londynu to instytucja poświęcona historii stolicy Wielkiej Brytanii od czasów prehistorycznych do współczesności. Ich projekt został wybrany w ramach międzynarodowego konkursu, na który wpłynęło 71 zgłoszeń. Wśród sześciu finałowych koncepcji znalazły się projekty takich pracowni jak m.in. BIG, Caruso St. John, Diener & Diener czy Lacaton & Vassal. Jednym z założeń konkursowych było dostosowanie do nowej funkcji zabytkowych hal targowych z ery wiktoriańskiej. Zwycięski projekt przewiduje budowę obiektu przekrytego obszerną kopułą. Centralne miejsce zajmie spiralna klatka schodowa prowadząca do podziemnych przestrzeni wystawienniczych.

Wiedzieliśmy, że wybór będzie trudny. Na krótkiej liście mieliśmy sześć fantastycznych zespołów; każdy z nich miał zarówno interesujący, jak i ambitny pomysł. Nigdy nie przypuszczałem, że cudowne stare budynki można przekształcić w nowe muzeum na tak wiele całkowicie odmiennych sposobów. Ale po długich dyskusjach wyłonił się zwycięzca. Stanton Williams i Asif Khan zaproponowali naprawdę innowacyjny pomysł, zdołali pogodzić wrażliwość w stosunku do dziedzictwa, ze świadomością potrzeb funkcjonalnych dobrze działającego nowoczesnego muzeum – powiedział Evan Davis, przewodniczący jury.

Kolejny etap będzie polegał na doprecyzowaniu szczegółów projektu przy współpracy muzeum oraz konserwatora zabytków. Nowy budynek będzie dużo większy niż dotychczasowa siedziba muzeum na Barbicanie i pozwoli na podwojenie liczby odwiedzających. Budowa ma się zakończyć w 2022 roku.

Warto nadmienić, że 36 letni Asif Khan powoli urasta na gwiazdę brytyjskiej architektury. Założona przez niego w 2007 roku pracownia Asif Khan Architects ma na swoim koncie takie realizacja jak pawilon „MegaFaces”, przygotowany na Igrzyska Zimowe w Soczi w 2014 roku oraz „Coca-cola Beatbox”, zbudowany na potrzeby Letnich Igrzysk w Londynie w 2012 roku oraz jeden z letnich pawilonów Serpentine Gallery w Londynie 2016. Biuro Khana znalazło się także w gronie finalistów konkursu na projekt helsińskiego Muzeum Guggenheima. Założyciel i główny architekt – Asif Khan jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody Red Dot Award oraz Grand Prix festiwalu Cannes Lions w kategorii poświęconej innowacjom.

Tagi:
Kompleks Oշ w Londynie Oշ to jeden z największych na świecie kompleksów konferencyjno-widowiskowych. Wybudowany w 2000 roku w londyńskiej dzielnicy Greenwich  ̶  zaprojektowany przez Richard Rogers Partnership dla uczczenia nowego tysiąclecia  ̶  mieści 30 komercyjnych sal, z których największa jest słynna Oշ Arena na blisko 24 tysiące widzów, miejsce koncertów takich gwiazd, jak Queen, Led Zeppelin, Celine Dion, Madonna czy Lady Gaga.
Coca-Cola London Eye Sponsorowane od 2015 roku przez Coca-Colę London Eye to zdobywca tytułu największej atrakcji turystycznej Wielkiej Brytanii. I nic dziwnego, skoro rocznie ten gigantyczny diabelski młyn odwiedzają 3 miliony ludzi. Zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Davida Marksa i Julii Barfield symbolizuje pełne rozmachu wejście w XXI wiek.
Kosmiczny dom Charlesa Jencksa Jak mieszkał najsłynniejszy krytyk architektury XX wieku? We wrześniu zostanie udostępniony publiczności dom piewcy architektury postmodernistycznej Charlesa Jencksa, a my już dziś podglądamy niezwykłe wnętrza, które w pełni zasługują na to, by określać je mianem Cosmic House.
Coal Drops Yard: centrum handlowo-kulturalne w Londynie System konstrukcyjny łącznika o rozpiętości ponad 33 m przekryto dwukrzywiznową formą dachu, łączącego dwie zabytkowe hale. O nowej realizacji Heatherwick Studio pisze Radosław Stach.
Frida Escobedo zaprojektuje pawilon galerii Serpentine w Londynie Co roku londyńska Serpentine Gallery zleca innemu wybitnemu architektowi zaprojektowanie tymczasowego pawilonu w Hyde Parku. Tym razem wybór padł na meksykańską architektkę, która będzie najmłodszą w historii projektantką podejmującą się tego zadania.
Rezydencja w Design Museum. Nabór zgłoszeń Tematem programu rezydencyjnego londyńskiego Design Museum na rok 2018 jest Mieszkanie. Przedsięwzięcie ma na celu promowanie młodych projektowych talentów.