Nowe bulwary w Warszawie: pierwszy tego typu park linearny w stolicy!

i

Autor: Archiwum Architektury Makieta prezentująca zagospodarowanie północnego brzegu jeziorka Kamionkowskiego, gdzie powstaną Ogrody Polsko-Niemieckie, proj. Coqui Małachowska Coqui

Nowe bulwary w Warszawie: pierwszy tego typu park linearny w stolicy!

2018-08-27 17:59

Blisko 850 metrów będzie mieć nowy warszawski park, rozciągający się wzdłuż północnego brzegu jeziorka Kamionkowskiego. To inicjatywa ambasady Niemiec i urzędu miasta.

Ambasada Niemiec w Warszawie wspólnie z władzami stolicy oraz polskimi i niemieckimi partnerami planują rewitalizację fragmentu parku Skaryszewskiego. Między północnym brzegiem jeziorka Kamionkowskiego a aleją Emila Wedla, biegnącą na tyłach słynnej fabryki czekolady na Pradze-Południe, powstanie linearne założenie pod nazwą „Ogrody Polsko-Niemieckie”. Za jego projekt odpowiada studio Coqui Małachowska Coqui. W zasadzie będzie to kilka różnych kompozycji. Od strony alei Zielenieckiej, tuż obok Teatru Powszechnego, przewidziano Ogród Barw – pomyślany jako połączenie niskich nasadzeń i drzew, które w zależności od pory roku przechodzą z tonacji zielonej, aż po głęboką czerwień – tu rosnąć będą miłorzęby, ozdobne graby, głogi i jabłonie. Całość dopełnią klomby kwiatów i kolorowych, ozdobnych traw, również zaprojektowane tak, aby kwitły na przestrzeni całego sezonu. Przy alei Wedla pojawią się z kolei elementy małej architektury oraz kwitnące na biało odmiany chińskiej wisterii, świdośliwy i powojnika. Nad samym brzegiem jeziora zaprojektowano ponadto drewniane molo i wielkie drewniane siedziska, z których będzie można spoglądać na wodę. Za wejściem od ulicy Lubelskiej zlokalizowany będzie Ogród na Stopniach – otwarte, łukowate forum z szerokimi ławami, u podnóża których zbudowany zostanie kolejny drewniany pomost.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w czerwcu tego roku od posadzenia pierwszego drzewa przez prezydenta Republiki Federalnej Niemiec, dr. Franka-Waltera Steinmeiera, i zastępcę prezydenta m. st. Warszawy, Michała Olszewskiego. Z założenia jest to tzw. projekt sąsiedzko-społeczny, zainaugurowany przez dyplomację i urzędników miejskich, ale mający na celu przekazanie inicjatywy osobom prywatnym oraz patronom, którzy mogą dofinansować budowę ogrodu w ramach darowizny na rzecz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Ogród ma zostać oddany do użytku w 2019 roku. Będzie trzecim tego typu założeniem na świecie, realizowanym z udziałem Niemiec. Podobne ogrody przyjaźni powstały już bowiem w Saarbrücken (Ogród Niemiecko-Francuski, 1960) oraz w Waszyngtonie (Ogród Niemiecko-Amerykański, 1983).