Architektura MuratorProjektyNowe centrum Łodzi. Tak ma wyglądać Rynek Kobro

Nowe centrum Łodzi. Tak ma wyglądać Rynek Kobro

Zaprojektowany przez konsorcjum BZB Projekt i Sud Architectes układ urbanistyczny połączy tereny EC1 z dworcem Łódź Fabryczna. Nowy miejski plac ma stać się sercem dynamicznie rozwijającej się części miasta.

Nowe centrum Łodzi. Tak ma wyglądać Rynek Kobro

Na nowe założenie urbanistyczne składa się podziemna droga, która połączy ulicę Kilińskiego i budowaną obecnie Nowotargową, oraz przykrywający ją nowy miejski plac, roboczo nazywany Rynkiem Kobro. Bezpośrednie połączenie poziomu ulicy ze znajdującymi się pod ziemią peronami odbędzie się za pomocą kaskadowo rozplanowanych schodów. Pod ziemią znajdzie się także trzypoziomowy parking. Nad podziemną drogą będzie przebiegać pieszy pasaż, w obrębie którego wydzielone zostaną różne strefy aktywności.

Nowe centrum Łodzi. Tak ma wyglądać Rynek Kobro

Rynek ma w zamierzeniach być miejscem rekreacyjnym; w jego płytę zostanie wbudowane kolorowe oświetlenie, które ma nawiązywać do artystycznej historii Łodzi i dzieł twórców takich, jak Władysław Strzemiński i Katarzyna Kobro. Projekt uwzględnia także zieleń miejską oraz cieki wodne, które wzbogacają przestrzeń, będąc nawiązaniem do historii Łodzi - miasta założonego w miejscu, gdzie łączyła się duża liczba cieków i strumieni.

Andrzej Łukowski z Sud Architectes zaznacza, że widoczne na wizualizacjach budynki otaczające nowy plac nie są częścią projektu i mają służyć za przykład zagospodarowania terenu wokół rynku. Dodaje jednak, że część działek została już sprzedana inwestorom.

Jak przejść od inspiracji do projektu? Przeczytaj: Spektakularny widok na projektowanie

Tagi:
Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.
Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa tym razem poświęcona jest Łodzi, w której – jak tłumaczą organizatorzy – nowoczesność łączy się z tradycją, na nowo definiując przestrzeń miasta.
Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci Rozpoczyna się realizacja Strefy PROGRESS w Łodzi według projektu warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach inwestycji powstaną cztery budynki, w tym 14-kondygnacyjna dominanta.
Żydowscy architekci Łodzi. Historie zapomniane Dzięki tej książce Łódź odkrywa na nowo swoją zapomnianą historię. Świat żydowskich architektów, którzy pracowali dla rozwijającej się w szalonym tempie kosmopolitycznej metropolii.
Lapidarium Detalu w Łodzi Ekspozycja detalu pochodzącego z łódzkich budowli z XIX i XX wieku jest katalogiem motywów stanowiących o tożsamości architektonicznej miasta – o realizacji Nizio Design International pisze Jerzy S. Majewski.