Architektura MuratorProjektyNowe centrum Łodzi. Tak ma wyglądać Rynek Kobro

Nowe centrum Łodzi. Tak ma wyglądać Rynek Kobro

Zaprojektowany przez konsorcjum BZB Projekt i Sud Architectes układ urbanistyczny połączy tereny EC1 z dworcem Łódź Fabryczna. Nowy miejski plac ma stać się sercem dynamicznie rozwijającej się części miasta.

Nowe centrum Łodzi. Tak ma wyglądać Rynek Kobro

Na nowe założenie urbanistyczne składa się podziemna droga, która połączy ulicę Kilińskiego i budowaną obecnie Nowotargową, oraz przykrywający ją nowy miejski plac, roboczo nazywany Rynkiem Kobro. Bezpośrednie połączenie poziomu ulicy ze znajdującymi się pod ziemią peronami odbędzie się za pomocą kaskadowo rozplanowanych schodów. Pod ziemią znajdzie się także trzypoziomowy parking. Nad podziemną drogą będzie przebiegać pieszy pasaż, w obrębie którego wydzielone zostaną różne strefy aktywności.

Nowe centrum Łodzi. Tak ma wyglądać Rynek Kobro

Rynek ma w zamierzeniach być miejscem rekreacyjnym; w jego płytę zostanie wbudowane kolorowe oświetlenie, które ma nawiązywać do artystycznej historii Łodzi i dzieł twórców takich, jak Władysław Strzemiński i Katarzyna Kobro. Projekt uwzględnia także zieleń miejską oraz cieki wodne, które wzbogacają przestrzeń, będąc nawiązaniem do historii Łodzi - miasta założonego w miejscu, gdzie łączyła się duża liczba cieków i strumieni.

Andrzej Łukowski z Sud Architectes zaznacza, że widoczne na wizualizacjach budynki otaczające nowy plac nie są częścią projektu i mają służyć za przykład zagospodarowania terenu wokół rynku. Dodaje jednak, że część działek została już sprzedana inwestorom.

Jak przejść od inspiracji do projektu? Przeczytaj: Spektakularny widok na projektowanie

Tagi:
Nowy Ratusz w Łodzi: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt nowej siedziby Urzędu Miasta Łodzi. Zwyciężyło konsorcjum biur Draft, Lumioo, Projekt Officyna i AMP. Jak zapowiada Hanna Zdanowska, nowy ratusz będzie realizowany w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Prezentujemy wszystkie prace nagrodzone i nadesłane na konkurs.
Zajezdnia Chocianowice w Łodzi według biura Rysy Architekci Wkrótce rozpocznie się modernizacja najstarszej zajezdni tramwajowej w Łodzi. Projekt przebudowy historycznych obiektów w Chocianowicach opracowało biuro Rysy Architekci.
Manu Park w Łodzi projektu Design Lab Group Manu Park w Łodzi zaoferuje 142 mieszkania i 10 lokali usługowych. Budynek u zbiegu ulic Ogrodowej i Nowomiejskiej w samym centrum miasta zaprojektowała lokalna pracownia Design Lab Group.
Showroom Indigo Nails projektu Reform Architekt [GALERIA] Dawnej była tu przędzalnia bawełny, dziś powstają kosmetyki do stylizacji paznokci. Prezentujemy nową aranżację siedziby Indigo Nails w Łodzi autorstwa lokalnej pracowni Reform Architekt.
Hotel PURO Łódź: dziedzictwo przeszłości w nowoczesnym wydaniu Sieć PURO od lat stawia  na wyraziste rozwiązania architektoniczne oraz współpracę z uznanymi projektantami i artystami. Za projekt hotelu PURO Łódź odpowiada pracownia ASW Architekci z Poznania.
Brama Miasta Łódź: projekt medusa group w Nowym Centrum Łodzi Brama Miasta została oddana do użytku. Za projekt dwóch budynków na głównej osi Nowego Centrum Łodzi odpowiada śląska pracownia medusa group