Nowy łódzki plac projektu medusa group

i

Autor: Archiwum Architektury Plac, podobnie jak całe założenie Fuzji, zaprojektowali architekci z medusa group. Jego nawierzchnię przewidziano w większości z materiałów przepuszczalnych

Nowy łódzki plac projektu medusa group

2020-11-25 18:07

Już w połowie przyszłego roku łodzianie będą mogli korzystać z nowego placu projektu śląskiej pracowni medusa group. Architekci zaproponowali tam dużo zieleni o różnym charakterze, ale wprowadzili też akcenty nawiązujące do poprzemysłowej historii.

Nowy plac powstaje w centralnym punkcie kompleksu Fuzja Łódź, 8-hektarowego, wielofunkcyjnego założenia realizowanego na terenie dawnej fabryki Scheiblera przy ul. Tymienieckiego. Choć plac stanowić będzie jedną z wielu przestrzeni publicznych planowanych w ramach inwestycji, ma być miejscem wyjątkowym. Usytuowany przed zabytkową elektrownią, wizytówką dawnego imperium włókienniczego, pełnić będzie rolę miejskiego dziedzińca sprzyjającego różnym aktywnościom. Znajdzie się tam zarówno strefa zieleni o charakterze leśnym, jak i parkowym, ze żwirową nawierzchnią, swobodnym układem siedzisk i kompozycją brzóz, a także dostępne dla wszystkich trawniki i rozwijający wyobraźnię najmłodszych plac zabaw.

Czytaj też: Park z bajerami według medusagroup |

Nowy plac: fuzja zieleni i miasta

Nie chcieliśmy tworzyć kolejnej zabetonowanej przestrzeni, która się nagrzewa i odbija promienie słoneczne. Chcieliśmy terenu zielonego, na który spada deszcz, a woda jest retencjonowana nie poprzez standardowe uzbrojenia, a naturalnie, np. poprzez ogrody deszczowe. Tworzymy więc nowy obszar w Łodzi, obszar dla ludzi, którzy wierzą, że zieleń jest wartością dla całej społeczności. Na terenach wspólnych pojawią się  drzewa, byliny, krzewy i trawy, które zostaną wkomponowane w całość kompleksu bardzo naturalnie. Zieleń będzie współistnieć z otoczeniem w niewymuszony i nieskrępowany sposób. Z naszych doświadczeń wynika, że właśnie takie przestrzenie są wyraźną społeczną potrzebą, na którą odpowiadamy naszym projektem – mówi Przemo Łukasik, współprowadzący biuro medusa group. Powierzchnia nowego placu wyniesie blisko 3600 m², a wszystkich przestrzeni publicznych i terenów zielonych – prawie 4 ha. Na terenie Fuzji zachowanych zostanie 15 istniejących drzew, pojawią się też 92 nowe. Będą to głównie brzozy, klony oraz jarzębiny. Do poprzemysłowego kontekstu nawiązywać mają z kolei elementy małej architektury i wkomponowane w nawierzchnię żeliwne płyty, pochodzące z różnych części historycznego zespołu. Na terenie kompleksu Fuzja Łódź zostały już zakończone prace przy dwóch budynkach mieszkalnych (pierwsi właściciele odbiorą klucze w grudniu tego roku). W listopadzie rozpoczęły się prace przy trzecim budynku, który pomieści 237 lokali, a we wrześniu przy dwóch biurowcach o łącznej powierzchni 19 900 m². Docelowo całe założenie będzie się składać z 20 budynków o różnych funkcjach, z czego aż 14 to obiekty historyczne. Najważniejszy to wspomniana już zabytkowa elektrownia z 1910 roku, obecnie poddawana pracom renowacyjnym. Swój dawny blask i pierwotne detale odzyskał już 80-metrowy komin. Konserwację przeszły także witraże zdobiące budynek. Efekty wszystkich tych działań będzie można oglądać na początku przyszłego roku. Inwestorem Fuzji jest firma Echo Investment.