Nowy Skwer Sportów Miejskich w centrum Warszawy projektu JAKABE

i

Autor: Archiwum Architektury Skwer Sportów Miejskich Ratusz Arsenał, proj. JAKABE Projekty

Nowy Skwer Sportów Miejskich w centrum Warszawy projektu JAKABE

2021-08-17 17:01

Kolejny w Warszawie Skwer Sportów Miejskich powstanie nad stacją metra Ratusz Arsenał. Za zagospodarowanie przestrzeni odpowiada krakowskie biuro JAKABE Projekty.

Nazwa obiektuSkwer Sportów Miejskich Ratusz Arsenał
AutorzyJAKABE Projekty, architekt Wojciech Jakubowski
Współpraca autorskaSkwer Sportów Miejskich, Flowparks
InwestorZarząd Zieleni m.st. Warszawy
Projekt2018-2019
Data realizacji (początek)2021
Data realizacji (koniec)2022

Skwer Sportów Miejskich przy Arsenale powstanie dzięki mieszkańcom głosującym w warszawskim budżecie obywatelskim. Na obecnie niezagospodarowanym terenie nad tunelem metra pojawi się nowe miejsce spotkań i aktywności sportowych, takich jak jazda na rolkach, deskorolce czy hulajnodze. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ogłosił właśnie przetarg na realizację projektu. Początek prac budowlanych zaplanowano na październik, a zakończenie na trzeci kwartał 2022 roku.

Skwer Sportów Miejskich Ratusz Arsenał

Skwer Sportów Miejskich Ratusz Arsenał będzie już trzecią tego typu inwestycją w stolicy. Podobne projekty – łączące sport i wypoczynek wśród zieleni – zostały zrealizowane przy stacji metra Centrum Nauki Kopernik oraz Świętokrzyska i cieszą się dużym powodzeniem – mówi Aleksandra Majda-Butkiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Według projektu biura JAKABE, na nowym skwerze pojawią się pergole, nowe ławki, leżaki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Od strony Arsenału będzie można skorzystać ze stołów piknikowych. Wygodny wypoczynek umożliwią także drewniane tarasy w centralnej części. Bliżej Ogrodu Krasińskich znajdzie się jeszcze zestaw przyrządów do kalisteniki.

Czytaj też: Początek zmian na rondzie Dmowskiego w Warszawie |Ścieżki spacerowe i te przeznaczone dla aktywnej rekreacji zostaną rozdzielone. Dzięki temu każdy będzie mógł bezpiecznie skorzystać z przestrzeni nowego skweru zgodnie z własnymi potrzebami. Dodatkowo nowa przestrzeń zostanie wyciszona. Od strony ul. Andersa zaprojektowano nasyp ziemny do wysokości  jednego metra, na którym pojawią się krzewy i drzewa. Jak zapowiada ratusz, w ramach inwestycji posadzone zostaną 24 drzewa liściaste, głównie brzozy i świdośliwy, a także kilka tysięcy krzewów.

Skwer w duchu Nowego Bauhausu

Projekt Skweru Sportów Miejskich Ratusz Arsenał powstał na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy w pracowni architektonicznej JAKABE Projekty przy udziale lokalnej społeczności, entuzjastów sportu oraz fundacji Skwer Sportów Miejskich. Fundacja specjalizuje się w tworzeniu warunków dla aktywności fizycznej wszystkich pokoleń w przestrzeni publicznej i jest jedną z nielicznych polskich organizacji partnerskich Nowego Europejskiego Bauhausu.

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ