Nowe Centrum Łodzi

Nowy wieżowiec w Łodzi. Zielony budynek z prześwitem na las. Oto Mickiewicza 15 a. Projekt

2024-07-25 8:31

Zielony wieżowiec przy Mickiewicza w Łodzi. Nietypowa, bo ciemnozielona wieża, która wygląda, jakby ktoś ją rozerwał w połowie, a jej górną część zawiesił w powietrzu, budzi zainteresowanie. Ażurowa wyrwa to kolejny obok schodkowego kształtu element, mający wpisać nowy budynek w kontekst otoczenia o niższej zabudowie. Nawiązuje do kolumnad pobliskiej architektury z czasów PRL i dawniejszej.

Murator Remontuje: Tapetowanie
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Nowe Centrum Łodzi i łódzki boom budowlany
  2. Realizacje pracowni Design Lab Group w okolicy Mickiewicza
  3. Forma nowego łódzkiego wieżowca-landmarku
  4. Sąsiedztwo zabytku - kamienicy Enderów, dawnego Domu Literatów

Nowe Centrum Łodzi i łódzki boom budowlany

Kto dobrze zna Łódź, ale dawno jej nie odwiedzał, niedługo może jej nie poznać. W oparciu o specustawę mieszkaniową, tak zwaną Lex Deweloper, radni miasta przemysłu włókienniczego i kina zatwierdzają kolejne inwestycje budowlane w centrum. Między ulicami Narutowicza, Kopcińską, Tuwima i Piotrkowską ma powstać Nowe Centrum Łodzi. Jest to projekt, który rozpoczęto jeszcze przed pierwszą specustawą mieszkaniową z 2018 roku. W zamierzeniu chodzi w nim głównie o podniesienie rangi stolicy województwa łódzkiego i zagospodarowanie terenów pokolejowych, które stało się możliwe po przebudowie dworca Łódź Fabryczna. Poza przebudową infrastruktury drogowej i rewitalizacją do zmian dołoży się spora ilość nowych budynków.

Realizacje pracowni Design Lab Group w okolicy Mickiewicza

Zielony wieżowiec przy Mickiewicza 15a, którego wizualizacje pokazała niedawno pracownia Design Lab Group ma stanąć w miejscu dawnego, mniejszego obiektu biurowego obok zrewitalizowanego Centrala, blisko Piotrkowska Point  - Design Lab Group odpowiada także za ten ostatni i dwa kolejne okoliczne budynki:  Golden Tower i Hi Piotrkowska. Ten drugi znajduje się dokładnie vis-à-vis planowanej zielonej wieży. Razem z Centralem będą więc w tym miejscu może 4 nowe budynki, w tym trzy tej samej pracowni a czwarty - Central - będący rewitalizacją starszego obiektu.

Jednym z głównych założeń projektu jest stworzenie kontrapunktu dla budynku Hi Piotrkowska znajdującego się po przeciwnej stronie al. Mickiewicza. Obudowa głównej arterii komunikacyjnej to ważny element tkanki miejskiej. Wytworzenie bramy wjazdowej do centrum miasta od strony zachodniej podkreśli jego wielkomiejski charakter."

- zachwalają projekt na swojej stronie na Facebooku architekci. 2 lipca złożono wniosek i Rada Miejska Łodzi będzie decydować, czy zezwolić na realizację projektu, odbędą się też konsultacje społeczne.

Zobacz pełny wniosek, złożony 2 lipca br. do Rady:

Z Facebooka pracowni dowiadujemy się też, że zespół projektowy obiektu przy Mickiewicza 15a składa się z:

  • Maćka Taczalskiego,
  • Karoliny Taczalskiej,
  • Mateusza Cyganka,
  • Marty Golec,
  • Artura Piórka
  • i Darii Bartosik.

Forma nowego łódzkiego wieżowca-landmarku

Oto, jak opisują swój projekt:

Bryłę budynku można podzielić na trzy części: dolną o wysokości pierzei kamienicy przy al. Mickiewicza 15, schodkowe rozcięcie wznoszące się w głąb działki oraz górną, która schodkowo obniża się w kierunku południowym. Zabieg schodkowania budynku ma na celu nawiązanie do wysokości występujących w otaczającej zabudowie – kamienic, bloków oraz budynków wysokościowych, co porządkuje chaotyczne otoczenie al. Mickiewicza i integruje różnorodne formy architektoniczne. Fasada obiektu, podzielona na regularne moduły, naśladuje rytmiczny podział fasad historycznych kamienic. Elewacja jest kształtowana w sposób regularny z jasną i prostą geometrią, a zaokrąglony narożnik stanowi nawiązanie do bryły sąsiedniej kamienicy, tworząc miękkie zamknięcie otwartej przestrzeni przed budynkiem „Central”. Zachowanie wysokiego parteru, we fragmencie dwukondygnacyjnym o funkcji usługowej, podkreśla wielkomiejski charakter budynku. Użycie ciepłych, naturalnych materiałów, stonowanej kolorystyki oraz zaprojektowanych detali odwołuje się do bogatej tradycji architektonicznej Łodzi. Te elementy tworzą harmonijną kompozycję, która łączy nowoczesne trendy z historycznym kontekstem miasta."

Słupy podtrzymujące strop nad tarasem w charakterystycznej wyrwie w budynku, a także jego schodkowy kształt, mogą się kojarzyć z pobliskim łódzkim Manhattanem, czyli Śródmiejską Dzielnicą Mieszkaniową, stanowiącą jedną z tradycyjnych dominant wysokościowych w tym rejonie. Na wizualizacji między słupami rosną drzewa. Choć jest to przyroda w stylu większego bonsai, razem z kolorem elewacji przyczyni się zapewne do relaksującego wrażenia, jakie na patrzących będzie wywierać ten, położony w centrum miasta, budynek.

Łódzki Manhattan

i

Autor: Emptywords, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons Śródmiejska Dzielnica Mieszkaniowa w Łodzi. Widok z powietrza od strony południowo-wschodniej na najwyższą część osiedla.

Czytaj też:

Sąsiedztwo zabytku - kamienicy Enderów, dawnego Domu Literatów

We wniosku do Rady Miejskiej, mającym na celu uzyskania pozwolenia na budowę na podstawie specustawy mieszkaniowej czytamy: Projektowany obiekt zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie kamienicy przy alei Mickiewicza 15, jednej z dwóch kamienic braci Enderów, przez wiele lat pełniącej funkcję Domu Literatów w Łodzi. Kamienica ta jest wpisana do Gminnej Ewidencji Zabytków. W celu harmonijnego wkomponowania się w istniejącą zabudowę, budynek został podzielony na dwie części. Niższa część nawiązuje wysokością do sąsiedniej kamienic. Jest to kamienica wybudowana w latach 1936-37. Od 1945 r. do 2022 r. była siedzibą Związku Literatów Polskich. Zaprojektował ją Paweł Lewy w stylu okrętowym. Mieszkali w niej Kazimierz Błeszyński, Władysław Broniewski, Jan Brzechwa, Stanisław Czernik, Halina Dąbrowolska, Helena Duninówna, Pola Gojawiczyńska, Kazimierz Korcelli, Anatol Mikułko, Kazimierz Moczkowski, Wacław Mrozowski, Zofia Nałkowska, Stanisław Piętak, Juliusz Saloni, Tadeusz Słupecki, Ewa Szelburg-Zarembina, Jan Śpiewak, Grzegorz Timofiejew, Feliks Wiesenberg-Abdonowicz i Jerzy Wyszomirsk.

Zaoblony narożnik pasuje do przylegającej do budynku starej kamienicy.

Mickiewicza 15 a

i

Autor: materiały prasowe - z Facebooka Design Lab Group wizualizacja, autor: Artur Piórek

Design Lab Group zostawi po sobie więcej w Łodzi. Odpowiadają także za rewitalizację Fabryki Scheiblera czy pobliską Młodą Fabryczną - również z motywem charakterystycznych, asymetrycznych schodków. Zrealizowali przebudowę i nadbudowę kamienicy MS1 Muzeum Sztuki w Łodzi, budynek Piotrkowska Point przy ul. Piotrkowskiej 166/168 i inne.

Listen to "Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.