Architektura MuratorProjektyOsiedle Bolko w Bytomiu: budynki z ekonomicznych bloczków projektu medusa group

Osiedle Bolko w Bytomiu: budynki z ekonomicznych bloczków projektu medusa group

Osiedle Bolko to pierwszy zespół mieszkaniowy realizowany przez pracownię medusa group w rodzinnym Bytomiu. Projektem na swojej stronie chwalą się nawet władze miasta.

Osiedle Bolko w Bytomiu: budynki z ekonomicznych bloczków projektu medusa group
Osiedle Bolko w Bytomiu, proj. medusa group; elewacja południowa
Osiedle Bolko: zespół budynków jednorodzinnych w zabudowie szeregowejBytom, ul. Północna 2
Autorzymedusa group, architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współpraca autorskaJoanna Kułaczkowska, Jarosław Przybyłka, Tymoteusz Sapa
KonstrukcjaFigura Team
InstalacjeTB-Projekt
InwestorRenner
Powierzchnia użytkowa3194.0 m²
Projekt2019-2020

Osiedle Bolko powstaje między ul. Północną i Witczaka na Rozbarku, tuż przy granicy z Piekarami Śląskimi, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Bolko Loftu, w którym do dziś mieszka Przemo Łukasik, jeden ze współzałożycieli biura medusa group. Jak zapowiada architekt, realizacja to szansa na rewaloryzację całej okolicy, w której dominuje zdegradowana zabudowa przemysłowo-gospodarcza. Zespół będzie się składał z dwóch usytuowanych równolegle szeregowców. Z jednej strony tworzących uporządkowaną pierzeję, z drugiej skomponowanych schodkowo tak, by otwierały wnętrza na zieleń i parterowe ogrody. 23 segmenty zaoferują w sumie 46 mieszkań w trzech różnych typach. Zaplanowano tu lokale parterowe z ogródkiem i tarasem o powierzchni 54 m², dwupoziomowe z dwoma tarasami o powierzchni 80 m² oraz trzypoziomowe, zajmujące cały segment, o powierzchni 120 m².

Śląsk-brut: osiedle Bolko w Bytomiu bez tynków i dekoracji

To co wyróżniać będzie osiedle Bolko w Bytomiu to nietynkowane elewacje, murowane z bloczków, czy osłony balkonów z siatki ogrodzeniowej. Podobny, surowy wyraz architekci zaproponowali we wnętrzach, gdzie dodatkowo wyeksponowane zostaną elementy konstrukcyjne. Oczywiście każdy będzie mógł wykończyć sobie ściany wewnątrz, ale jeśli uzna – tak jak my – że wartością jest industrialny charakter – może pozostawi je w zaproponowanej przez nas estetyce – mówi Przemo Łukasik w rozmowie z Magdą Wrzos.

Czytaj też: Przemo Łukasik o osiedlu Bolko w Bytomiu |

W ramach inwestycji powstanie też plac zabaw. Budowa właśnie się rozpoczęła. Zakończenie pierwszego etapu zaplanowano na trzeci kwartał 2021 roku. Warto dodać, że o projekcie osiedla Bolko w Bytomiu piszą na swojej stronie m.in. władze miasta. Przemo Łukasik ma nadzieję, że gmina zaangażuje się w przeobrażenie okolicy, wytyczenie nowych tras spacerowych i ścieżek rowerowych prowadzących do pobliskich Żabich Dołów.

Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Bytomiu [GALERIA] Elektrociepłownia Szombierki rozbłysła światłem! To symboliczny apel o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Bytomia. Interwencja, autorstwa Przema Łukasika, powstała z okazji jubileuszu miesięcznika „Architektura-murator”.
Dom w Będzinie Budynek jest zmaterializowaniem filozofii życiowej inwestorów – wielkość, forma i standard wnętrz wynikają z przekonania, że dom ma być funkcjonalnym środkiem do życia, a nie jego celem. To niezamierzony manifest przeciw nadmiernej konsumpcji.
Spółka Arche kupiła elektrociepłownię Szombierki w Bytomiu! Dawna elektrociepłownia Szombierki ma nowego gospodarza. Unikatowy zabytkowy kompleks kupiła spółka deweloperska Arche, znana m.in. z przywrócenia do życia historycznego zespołu Cukrowni Żnin.
Dworzec w Bytomiu: apel mieszkańców o zachowanie unikatowej architektury Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zabiera się za modernizację funkcjonalistycznego dworca w Bytomiu. Społecznicy apelują o zachowanie historycznych elementów wystroju i unikatowej nastawni.
Szombierki na liście 7 najbardziej zagrożonych zabytków Europy! Europa Nostra ogłosiła listę najbardziej zagrożonych miejsc i zabytków na Starym Kontynencie. Znalazła się na niej nieczynna elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu.
Filmowa relacja z otwarcia Obiektu Niemożliwego w Bytomiu Inauguracja projektu Przema Łukasika odbyła się w Teatrze Rozbark w Bytomiu. Zwieńczeniem wieczoru był spektakl przygotowany przez Annę Piotrowską, która wraz z zaproszonymi do współpracy artystami zaproponowała choreograficzną interpretację apelu o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Górnego Śląska.  
Latarnia Bytom – projekt Przema Łukasika na 25-lecie „A-m” Z okazji jubileuszu „Architektury-murator” nieczynna elektrociepłownia Szombierki rozbłysła światłem! To symboliczny apel o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Bytomia.
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Bytomiu [GALERIA] Elektrociepłownia Szombierki rozbłysła światłem! To symboliczny apel o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Bytomia. Interwencja, autorstwa Przema Łukasika, powstała z okazji jubileuszu miesięcznika „Architektura-murator”.