Parking w kamienicy – wyniki konkursu na wolno stojący garaż w Łodzi

i

Autor: Archiwum Architektury Pierwsza nagroda w kategorii uwzględniającej parking z usługami: Maja Wrońska i Przemysław Sobiecki

Parking w kamienicy – wyniki konkursu na wolno stojący garaż w Łodzi

2018-09-11 18:08

Łódź jak wiele miast w Polsce próbuje walczyć z brakiem wystarczającej liczby miejsc parkingowych i zawłaszczaniem przestrzeni publicznej przez samochody. Biuro Architekta Miasta właśnie rozstrzygnęło konkurs na projekt kubaturowego parkingu w jednej z centralnych lokalizacji.

Konkurs studialny pod nazwą Parking w kamienicy Biuro Architekta Miasta Urzędu Miasta Łodzi ogłosiło w czerwcu 2018 roku. Jego celem było znalezienie pomysłów na wprowadzenie kubaturowej funkcji parkingowej w sposób niedegradujący przestrzeni miejskiej. Uczestnicy mogli złożyć prace w jednej lub w dwóch kategoriach. Projektowany obiekt u zbiegu ulic Zielonej i 28 Pułku Strzelców Kaniowskich miał pomieścić 200 miejsc postojowych i, w zależności od wariantu, ewentualnie także przestrzeń usługową w parterze oraz powierzchnię przeznaczoną na hotel bądź mieszkania studenckie. W 15-osobowym jury pod przewodnictwem architekta miasta Marka Janiaka znaleźli się m.in. architekci Tomasz Konior, Maciej Mycielski, Paweł Filipowicz, Robert Sobański, Marek Pabich i Michał Domińczak. Spośród 35 prac nadesłanych na konkurs sędziowie nagrodzili 10.

W kategorii pierwszej, uwzględniającej parking z usługami, pierwszą nagrodę otrzymali Maja Wrońska i Przemysław Sobiecki, drugą – Łukasz Wawrzyniak, Mikołaj Zajączkowski i Monika Węgorzewska, a trzecią pracownia Blomm. Dwa wyróżnienia w tej kategorii powędrowały do Elizy Stępień i Bartosz Iwanowa oraz Izabeli Kordyki, Karola Szulca, Martyny Kaczmarskiej, Michała Wiatera i Tomasza Bogusza.

Czytaj też: Architektoniczny przewodnik po Łodzi: co warto zobaczyć w Łodzi |

Z kolei w kategorii drugiej, uwzględniającej projekt obiektu bez usług, pierwszą nagrodę zdobyli Julia Mejer, Adriana Sowała, Milena Marcinkowska, Aleksandra Durak i Monika Sieradzka, drugą – Maja Wrońska i Przemysław Sobiecki (notabene zwycięzcy poprzedniej kategorii), a trzecią biuro Kluj Architekci. Wyróżniono pracę zespołu Hornik Chmura Architektura oraz Łukasza Wawrzyniaka, Mikołaja Zajączkowskiego i Moniki Węgorzewskiej. Władze miasta przymierzają się budowy pierwszych parkingów kubaturowych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Nagrodzone koncepcje mogą posłużyć inwestorom jako referencyjne.