Architektura MuratorProjektyPawilon Watykanu na biennale w Wenecji – znamy projekty kaplic Fostera, Radica, Fujimoriego, Souto de Moury i innych!
Pawilon Watykanu na biennale w Wenecji – znamy projekty kaplic Fostera, Radica, Fujimoriego, Souto de Moury i innych!
W ramach swojej wystawy na biennale w Wenecji Stolica Apostolska zbuduje na wyspie San Giorgio Maggiore 10 kaplic projektu architektów z całego świata. Wiemy, jak będą wyglądały!
KaplicaNormana Fostera, il. Foster + Partners
Kuratorem pawilonu Stolicy Apostolskiej został historyk architektury Francesco Dal Co, redaktor naczelny włoskiego magazynu architektonicznego „Casabella”.Zamiast budowy jednego obiektu, zaproponował stworzenie 10 kaplic, które po zakończeniu biennale będą mogły być przeniesione w różne miejsca na świecie, gdzie takich domów modlitwy najbardziej dziś brakuje. Do udziału w przedsięwzięciu zaprosił uznanych architektów z 10 krajów. Są to: Andrew Berman (USA), Francesco Cellini (Włochy), Javier Corvalán (Paragwaj), pracownia Flores i Prats (Hiszpania), Terunobu Fujimori (Japonia), Sean Godsell (Australia), Carla Juacaba (Brazylia), Norman Foster (Wielka Brytania), Smiljan Radic (Chile), Eduardo Souto de Moura (Portugalia).
kaplicaEduardo Souto de Moury; il. serwis prasowy
Na czas biennale obiekty staną w zadrzewionej części wyspy San Giorgio Maggiore w Wenecji. Z uwagi na tę lokalizację, inspiracją dla projektów miała być tzw. Kaplica Leśna w Sztokholmie projektu Gunnara Asplunda z 1920 roku. Temu szwedzkiemu architektowi poświęcona będzie też specjalna wystawa w osobnym pawilonie autorstwa Francesco Magnaniego i Traudy Pelzel. Zobaczymy tam m.in. oryginalne rysunki Kaplicy Leśnej i całego cmentarnego założenia projektu Asplunda.
Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji odbędzie się po raz szesnasty. Otwarcie 26 maja. Kuratorkami tegorocznej wystawy głównej, która organizowana jest pod hasłem Wolna przestrzeń, są irlandzkie architektki Yvonne Farrell i Shelley McNamara (Grafton Architects). Na wystawie architektonicznej Watykan zaprezentuje się po raz pierwszy, choć już od 2013 roku bierze udział w biennale sztuki.
Na czas biennale obiekty staną w zadrzewionej części wyspy San Giorgio Maggiore w Wenecji; fot. serwis prasowy
Rozmieszczenie kaplic na wyspie San Giorgio Maggiore: 1 pawilonFrancesco Magnaniego i Traudy Pelzel, 2 kaplicaEduardo Souto de Moury, 3 kaplicaCarli Juacaby, 4 kaplicaSeana Godsella, 5 kaplicaSmiljana Radica, 6 kaplicaRicardo Floresa i Evy Prats, 7 kaplicaFrancesco Celliniego, 8 kaplicaJaviera Corvalana, 9 kaplicaAndrew Bermana, 10 kaplicaNormana Fostera, 11 kaplicaTerunobu Fujimoriego; il. serwis prasowy
KaplicaJaviera Corvalana; il. serwis prasowy
KaplicaRicardo Floresa i Evy Prats; il. serwis prasowy
Poznaliśmy wyniki konkursu projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023. Zwyciężyła koncepcja kuratorska kulturoznawcy Jacka Sosnowskiego, który do współpracy zaprosił artystkę Annę Barlik i architekta Marcina Strzałę.
Trwa konkurs na kuratorski projekt polskiej wystawy, która zostanie zaprezentowana w ramach 18. Biennale Architektury w Wenecji. Termin składania projektów upływa 30 września.
Lesley Lokko została wybrana na kuratorkę 18. biennale architektury w Wenecji. Ta ghańsko-szkocka architektka jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się głównie w Afryce. Lokko będzie pierwszą czarnoskórą kuratorką weneckiej wystawy.
Nieinwazyjny System Pomiarowy, pozwalający analizować ruch miejski, został zaprezentowany podczas tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Za jego opracowaniem stoi zespół ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Pandemia przyspieszyła nowy podział miejskich ról. W miejsce rządów, które nie były w stanie zaspokoić różnych potrzeb w czasie lockdownu, kiedy ludzie nie mogli wychodzić z domu, pojawiły się platformy cyfrowe. Weszły w tę lukę i zajęły quasi-rządowe pozycje. Autorzy książki Platform Urbanism and Its Discontents oraz wystawy w austriackim pawilonie na tegorocznym biennale w Wenecji o wpływie na miasto internetowych graczy, takich jak Google, Uber czy Airbnb.
Curators Collective, zrzeszający kuratorów blisko 50 pawilonów narodowych tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie studenckim na projekt ławki, która zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta. Zgłoszenia do 7 lipca!