Architektura MuratorProjektyPawilon Watykanu na biennale w Wenecji – znamy projekty kaplic Fostera, Radica, Fujimoriego, Souto de Moury i innych!

Pawilon Watykanu na biennale w Wenecji – znamy projekty kaplic Fostera, Radica, Fujimoriego, Souto de Moury i innych!

W ramach swojej wystawy na biennale w Wenecji Stolica Apostolska zbuduje na wyspie San Giorgio Maggiore 10 kaplic projektu architektów z całego świata. Wiemy, jak będą wyglądały!

Pawilon Watykanu na biennale w Wenecji – znamy projekty kaplic Fostera, Radica, Fujimoriego, Souto de Moury i innych!
Kaplica Normana Fostera, il. Foster + Partners

Kuratorem pawilonu Stolicy Apostolskiej został historyk architektury Francesco Dal Co, redaktor naczelny włoskiego magazynu architektonicznego „Casabella”. Zamiast budowy jednego obiektu, zaproponował stworzenie 10 kaplic, które po zakończeniu biennale będą mogły być przeniesione w różne miejsca na świecie, gdzie takich domów modlitwy najbardziej dziś brakuje. Do udziału w przedsięwzięciu zaprosił uznanych architektów z 10 krajów. Są to: Andrew Berman (USA), Francesco Cellini (Włochy), Javier Corvalán (Paragwaj), pracownia Flores i Prats (Hiszpania), Terunobu Fujimori (Japonia), Sean Godsell (Australia), Carla Juacaba (Brazylia), Norman Foster (Wielka Brytania), Smiljan Radic (Chile), Eduardo Souto de Moura (Portugalia).

Pawilon Watykanu na biennale w Wenecji – znamy projekty kaplic Fostera, Radica, Fujimoriego, Souto de Moury i innych!
kaplica Eduardo Souto de Moury; il. serwis prasowy

Na czas biennale obiekty staną w zadrzewionej części wyspy San Giorgio Maggiore w Wenecji. Z uwagi na tę lokalizację, inspiracją dla projektów miała być tzw. Kaplica Leśna w Sztokholmie projektu Gunnara Asplunda z 1920 roku. Temu szwedzkiemu architektowi poświęcona będzie też specjalna wystawa w osobnym pawilonie autorstwa Francesco Magnaniego i Traudy Pelzel. Zobaczymy tam m.in. oryginalne rysunki Kaplicy Leśnej i całego cmentarnego założenia projektu Asplunda.

Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji odbędzie się po raz szesnasty. Otwarcie 26 maja. Kuratorkami tegorocznej wystawy głównej, która organizowana jest pod hasłem Wolna przestrzeń, są irlandzkie architektki Yvonne Farrell i Shelley McNamara (Grafton Architects). Na wystawie architektonicznej Watykan zaprezentuje się po raz pierwszy, choć już od 2013 roku bierze udział w biennale sztuki.

Czemu służą wystawy architektoniczne? Aaron Betsky, David Basulto, Ole Bouman i Juulia Kauste „Architektura-murator” zaprasza na spotkanie wokół przyszłorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Gośćmi Ewy P. Porębskiej i Marcina Szczeliny będą krytycy Aaron Betsky i Ole Bouman,  założyciel ArchDaily David Basulto i Juulia Kauste, historyczka i kuratorka architektury, była wieloletnia dyrektorka Muzeum Architektury Fińskiej w Helsinkach.
Biennale Architektury w Wenecji odwołane! Z powodu pandemii koronawirusa 17. Biennale Architektury w Wenecji zostało w tym roku odwołane. „Decyzja została podyktowana faktem, że w wyznaczonych terminach nie możemy podjąć się organizacji tak złożonego przedsięwzięcia, uwzględniając jednocześnie wszystkie obostrzenia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa gościom”- tłumaczy kurator Hashim Sarkis.
Biennale Architektury 2020 – projekt wystawy w pawilonie Polski Na Biennale Architektury 2020 w Wenecji pokażemy wystawę o polskiej wiejskości. Projekt ekspozycji przygotował kolektyw Prolog +1. Publikujemy założenia wystawy „Trouble in Paradise”.
Biennale Architektury 2020 – konkurs na projekt wystawy w pawilonie Polski Trwa konkurs na kuratorski projekt polskiej wystawy, która zostanie zaprezentowana w ramach 17. Biennale Architektury w Wenecji. Termin składania projektów upływa 9 września.
Tu nic się nie stało – 16. Biennale Architektury w Wenecji Mocne wypowiedzi są na tegorocznym biennale rzadkością, bowiem temat Freespace i manifest kuratorek nie stwarzały solidnej podstawy do odkrywczych interpretacji. Ich wybór ma jednak niezaprzeczalną zaletę – wszystkie prezentowane pracownie, wszystkie zanalizowane w ramach wystawy głównej dzieła, są znaczące i stanowią ważny głos mistrzów architektury – weneckie biennale relacjonuje Ewa P. Porębska.
Young Talent Architecture Award 2018 - najlepsze prace dyplomowe w Europie Fundacja im. Miesa van der Rohe już po raz drugi przyznała Young Talent Architecture Award (YTAA). Najlepsze prace dyplomowe można zobaczyć na wystawie towarzyszącej tegorocznemu Biennale Architektury w Wenecji.