Architektura MuratorProjektyPawilon Watykanu na biennale w Wenecji – znamy projekty kaplic Fostera, Radica, Fujimoriego, Souto de Moury i innych!

Pawilon Watykanu na biennale w Wenecji – znamy projekty kaplic Fostera, Radica, Fujimoriego, Souto de Moury i innych!

W ramach swojej wystawy na biennale w Wenecji Stolica Apostolska zbuduje na wyspie San Giorgio Maggiore 10 kaplic projektu architektów z całego świata. Wiemy, jak będą wyglądały!

Pawilon Watykanu na biennale w Wenecji – znamy projekty kaplic Fostera, Radica, Fujimoriego, Souto de Moury i innych!
Kaplica Normana Fostera, il. Foster + Partners

Kuratorem pawilonu Stolicy Apostolskiej został historyk architektury Francesco Dal Co, redaktor naczelny włoskiego magazynu architektonicznego „Casabella”. Zamiast budowy jednego obiektu, zaproponował stworzenie 10 kaplic, które po zakończeniu biennale będą mogły być przeniesione w różne miejsca na świecie, gdzie takich domów modlitwy najbardziej dziś brakuje. Do udziału w przedsięwzięciu zaprosił uznanych architektów z 10 krajów. Są to: Andrew Berman (USA), Francesco Cellini (Włochy), Javier Corvalán (Paragwaj), pracownia Flores i Prats (Hiszpania), Terunobu Fujimori (Japonia), Sean Godsell (Australia), Carla Juacaba (Brazylia), Norman Foster (Wielka Brytania), Smiljan Radic (Chile), Eduardo Souto de Moura (Portugalia).

Pawilon Watykanu na biennale w Wenecji – znamy projekty kaplic Fostera, Radica, Fujimoriego, Souto de Moury i innych!
kaplica Eduardo Souto de Moury; il. serwis prasowy

Na czas biennale obiekty staną w zadrzewionej części wyspy San Giorgio Maggiore w Wenecji. Z uwagi na tę lokalizację, inspiracją dla projektów miała być tzw. Kaplica Leśna w Sztokholmie projektu Gunnara Asplunda z 1920 roku. Temu szwedzkiemu architektowi poświęcona będzie też specjalna wystawa w osobnym pawilonie autorstwa Francesco Magnaniego i Traudy Pelzel. Zobaczymy tam m.in. oryginalne rysunki Kaplicy Leśnej i całego cmentarnego założenia projektu Asplunda.

Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji odbędzie się po raz szesnasty. Otwarcie 26 maja. Kuratorkami tegorocznej wystawy głównej, która organizowana jest pod hasłem Wolna przestrzeń, są irlandzkie architektki Yvonne Farrell i Shelley McNamara (Grafton Architects). Na wystawie architektonicznej Watykan zaprezentuje się po raz pierwszy, choć już od 2013 roku bierze udział w biennale sztuki.

Cyfrowe platformy, miasto i pandemia Pandemia przyspieszyła nowy podział miejskich ról. W miejsce rządów, które nie były w stanie zaspokoić różnych potrzeb w czasie lockdownu, kiedy ludzie nie mogli wychodzić z domu, pojawiły się platformy cyfrowe. Weszły w tę lukę i zajęły quasi-rządowe pozycje. Autorzy książki Platform Urbanism and Its Discontents oraz wystawy w austriackim pawilonie na tegorocznym biennale w Wenecji o wpływie na miasto internetowych graczy, takich jak Google, Uber czy Airbnb.
Międzynarodowy konkurs dla studentów na projekt ławki w Wenecji Curators Collective, zrzeszający kuratorów blisko 50 pawilonów narodowych tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie studenckim na projekt ławki, która zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta. Zgłoszenia do 7 lipca!
Polacy na biennale architektury w Wenecji! 22 maja rozpoczęło się 17. biennale architektury w Wenecji. Wystawę w pawilonie polskim stworzył wybrany w konkursie kolektyw PROLOG +1, ale to nie jedyni Polacy zaproszeni do udziału w tegorocznej wystawie.
Złoty Lew dla Liny Bo Bardi Lina Bo Bardi, włoska architektka, scenografka i krytyk została laureatką specjalnego Złotego Lwa 17. edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Wystawa zostanie otwarta dla publiczności 22 maja 2021 roku.
Czemu służą wystawy architektoniczne? Aaron Betsky, David Basulto, Ole Bouman i Juulia Kauste „Architektura-murator” zaprasza na spotkanie wokół przyszłorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Gośćmi Ewy P. Porębskiej i Marcina Szczeliny będą krytycy Aaron Betsky i Ole Bouman,  założyciel ArchDaily David Basulto i Juulia Kauste, historyczka i kuratorka architektury, była wieloletnia dyrektorka Muzeum Architektury Fińskiej w Helsinkach.
Biennale Architektury w Wenecji odwołane! Z powodu pandemii koronawirusa 17. Biennale Architektury w Wenecji zostało w tym roku odwołane. „Decyzja została podyktowana faktem, że w wyznaczonych terminach nie możemy podjąć się organizacji tak złożonego przedsięwzięcia, uwzględniając jednocześnie wszystkie obostrzenia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa gościom”- tłumaczy kurator Hashim Sarkis.