Architektura Wrocławia

Pierwszy na Dolnym Śląsku ośrodek dla porzuconych niemowląt

Maćków Pracownia Projektowa opracowała koncepcję pierwszego w regionie ośrodka preadopcyjnego dla porzuconych niemowląt. Budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Interwencyjny ośrodek preadopcyjny we Wrocławiu
Autorzy: Maćków Pracownia Projektowa, Zbigniew Maćków (główny projektant), Michał Zawadzki (architekt prowadzący), Marta Firganek, Katarzyna Mrzewa, Ewelina Zawadzka
Inwestor: Fundacja Zobacz Mnie
Powierzchnia terenu: 4000 m²
Powierzchnia użytkowa: 1000 m²
Projekt: 2023
Realizacja: 2025
Koszt inwestycji: 16 000 000 PLN

Pierwszy na Dolnym Śląsku i czwarty w Polsce

Inicjatorem budowy pierwszego na Dolnym Śląsku i czwartego w Polsce interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego dla porzuconych niemowląt jest wrocławska Fundacja Zobacz Mnie, do tej pory zajmująca się głównie wspieraniem dzieci chorych i z niepełnosprawnościami. Niespełna półhektarową działkę pod realizację obiektu otrzymała od gminy, sama sfinansuje jednak budowę. Ośrodek powstanie przy ul. Staroleskiej na Stabłowicach. Koncepcję architektoniczną opracował zespół Maćków Pracowni Projektowej. Będzie to parterowy obiekt na rzucie kwadratu z zielonym dziedzińcem pośrodku. Wewnątrz na powierzchni 1000 m² rozplanowano sypialnie dla 20 dzieci, gabinety terapii sensorycznej i fizjoterapii, lekarski i zabiegowy, a także kuchnię, jadalnię i pokoje zabaw oraz dwa niezależne mieszkania dla rodzin adopcyjnych przyjeżdżających spoza Wrocławia.

Dla dzieci i dla rodziców

Porzucone lub odebrane dzieci do pierwszego roku życia trafiają zazwyczaj do pogotowia rodzinnego. Chcemy dla nich stworzyć bezpieczne miejsce, w którym otrzymają nie tylko czułą i troskliwą opiekę, ale również zostaną szybko zdiagnozowane i znajdą potrzebną pomoc lekarzy i rehabilitantów – mówi Agnieszka Aleksandrowicz, prezeska Fundacji Zobacz Mnie. Dodaje, że będzie to też miejsce, gdzie rodzice adopcyjni będą mogli spotkać się ze sobą i ze specjalistami, by otrzymać wsparcie i podzielić doświadczeniami.

W zakresie przekazywania dzieci, które potrzebują szczególnej opieki i czekają na adopcję Fundacja będzie współpracowała z Miejskim Ośrodkiem Opieki Społecznej. Szacuje się, że w ciągu roku z pomocy placówki będzie mogło skorzystać nawet 100 niemowląt do 12. miesiąca życia. Budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku i potrwać ok. dwóch lat.