Architektura MuratorProjektyPlac Centralny – wyniki konkursu na nowy plac przed Pałacem Kultury

Plac Centralny – wyniki konkursu na nowy plac przed Pałacem Kultury

Poznaliśmy prace nagrodzone w konkursie na koncepcję zagospodarowania placu Centralnego – nowej przestrzeni miejskiej, która powstanie w centrum Warszawy z części placu Defilad. Wybrane projekty zostaną teraz poddane pod opinię mieszkańców.

Plac Centralny – wyniki konkursu na nowy plac przed Pałacem Kultury
Projekt placu Centralnego autorstwa Jakuba Figla i Filipa Kurasza, jedna z pięciu koncepcji wyłonionych w konkursie
Zapadł wyrok w sprawie Pałacu Kultury Jest wyrok w sprawie Pałacu Kultury i Nauki. Publiczna rozprawa z udziałem świadków, ławy przysięgłych i sędziego odbyła się w godzinach wieczornych 22 lipca.
Sąd nad Pałacem Kultury – kontrowersyjny symbol stolicy na ławie oskarżonych! Publiczna rozprawa z udziałem świadków, ławy przysięgłych i sędziego odbędzie się w niedzielę 22 lipca o godz. 19:00 w dawnej sali obrad PKiN. Wśród ławników m.in. Leon Tarasewicz i Krystyna Zachwatowicz-Wajda.
60 lat PKiN w Warszawie Na jubileusz 60-lecia Pałacu Kultury i Nauki mamy wysyp poświęconych mu publikacji. Reportersko o gmachu opowiadają dwie z nich. Jako dowód i wyraz przyjaźni to antologia tekstów literackich i reporterskich zebranych przez Magdalenę Budzińską i Monikę Sznajderman. Z kolei znana z architektonicznych reportaży Beata Chomątowska przygotowała opowieść Pałac – biografia intymna. Od strony varsavianistyki tematykę przedstawiają także dwie pozycje: przygotowany przez Jerzego S. Majewskiego i Tomasza Urzykowskiego Spacerownik – Pałac Kultury i Nauki – Socrealistyczna Warszawa oraz Przed wojną i pałacem Magdaleny Stopy. Artystyczny album nieraz przedziwnych zakątków olbrzyma zilustrował zdjęciami Jacek Fota. Dla pogłębienia wiedzy o Pałacu warto zapoznać się jeszcze ze zbiorem tekstów profesora Waldemara Baraniewskiego Pałac w Warszawie – pisze Grzegorz Stiasny.
Ten brzydki pałac... Monografia PKiN w Warszawie Praca Jarosława Zielińskiego jest bardzo dobrym podsumowaniem złożonej historii warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki
Wokół PKiN Władze stolicy otrzymały cztery wersje zabudowy ścisłego centrum Warszawy. Nad nowym wariantem planu pracują Andrzej Skopiński i Bartłomiej Biełyszew, którzy 16 lat temu wygrali konkurs, projektując koronę z wieżowców wokół Pałacu Kultury i Nauki. Dyskusja o wyglądzie centrum Warszawu trwa.