Architektura MuratorProjektyPlac Centralny – wyniki konkursu na nowy plac przed Pałacem Kultury

Plac Centralny – wyniki konkursu na nowy plac przed Pałacem Kultury

Poznaliśmy prace nagrodzone w konkursie na koncepcję zagospodarowania placu Centralnego – nowej przestrzeni miejskiej, która powstanie w centrum Warszawy z części placu Defilad. Wybrane projekty zostaną teraz poddane pod opinię mieszkańców.

Plac Centralny – wyniki konkursu na nowy plac przed Pałacem Kultury
Projekt placu Centralnego autorstwa Jakuba Figla i Filipa Kurasza, jedna z pięciu koncepcji wyłonionych w konkursie

Nagrody przyznano równorzędnie pięciu projektom, które mają stanowić impuls do dalszych konsultacji w sprawie przyszłości Placu Defilad. Władze Warszawy oraz przedstawiciele sądu konkursowego przekonują, że nietypowa formuła tego etapu konkursu sprowokuje bardziej owocną dyskusję na temat nowej przestrzeni miejskiej.

Nagrodzone zostały następujące prace:

Praca nr 02 autorstwa Antoniego Domicza z Opola za minimalistyczne rozwiązanie posadzki z delikatnym akcentem przypominającym przeszłość oraz zastosowanie wody jako przestrzennego elementu scenografii placu.

Praca nr 12 autorstwa Katarzyny Strzeleckiej-Paciorek, Jerzego Heymera, Jana Heymera i Pawła Paciorka z Warszawy za konstruktywną polemikę z monumentalną kompozycją placu oraz za czytelność kompozycji.

Praca nr 16 autorstwa Jakuba Figla i Filipa Kurasza z Gdańska za koncepcję placu ze swobodnie rozrzuconymi drzewami, jako formy osłabiającej monumentalizm założenia Pałacu Kultury i Nauki.

Praca nr 23 autorstwa Marty Dąbrowskiej i Anny Okoń z Wrocławia za propozycję wydzielenia dwóch poziomów placu, reinterpretację roli Pałacu Kultury i Nauki w przestrzeni placu oraz dyskretne nawiązanie do przeszłości.

Praca nr 38 autorstwa Zygmunta Borawskiego, Srdjan Zlokapa i Martina Marker Larsena z Warszawy i Bazylei (Szwajcaria) za niestandardowe rozwiązanie miejskiej przestrzeni publicznej i odniesienie się do przeszłości we współczesnej formie.

Autorom wyróżnionych prac przyznano nagrody po 50 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji, które zakończą się wskazaniem zwycięskiej pracy na początku 2018 roku.

Tym konkursem chcemy pokazać pewną wspólnotę działania, połączenie sił w jednej wspólnej sprawie – tak ważnej dla naszego miasta przestrzeni, jaką jest plac Centralny. Najlepiej świadczy o tym skład sądu konkursowego, w którym znaleźli się również przedstawiciele instytucji znajdujących się w sąsiedztwie placu, jak np. muzeum czy teatru – mówi Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

8 listopada rozpoczyna się ciąg konsultacji oraz warsztatów mających na celu wysłuchanie opinii mieszkańców na temat nagrodzonych projektów; szczegółowy harmonogram wydarzeń, jak również wystaw konkursowych, jest do wglądu na stronie Urzędu m. st. Warszawy. Wyniki konsultacji społecznych zostaną ogłoszone 7 grudnia.

Czytaj też: Historia kontrowersyjnego Pałacu Kultury i Nauki

Zapadł wyrok w sprawie Pałacu Kultury Jest wyrok w sprawie Pałacu Kultury i Nauki. Publiczna rozprawa z udziałem świadków, ławy przysięgłych i sędziego odbyła się w godzinach wieczornych 22 lipca.
Sąd nad Pałacem Kultury – kontrowersyjny symbol stolicy na ławie oskarżonych! Publiczna rozprawa z udziałem świadków, ławy przysięgłych i sędziego odbędzie się w niedzielę 22 lipca o godz. 19:00 w dawnej sali obrad PKiN. Wśród ławników m.in. Leon Tarasewicz i Krystyna Zachwatowicz-Wajda.
60 lat PKiN w Warszawie Na jubileusz 60-lecia Pałacu Kultury i Nauki mamy wysyp poświęconych mu publikacji. Reportersko o gmachu opowiadają dwie z nich. Jako dowód i wyraz przyjaźni to antologia tekstów literackich i reporterskich zebranych przez Magdalenę Budzińską i Monikę Sznajderman. Z kolei znana z architektonicznych reportaży Beata Chomątowska przygotowała opowieść Pałac – biografia intymna. Od strony varsavianistyki tematykę przedstawiają także dwie pozycje: przygotowany przez Jerzego S. Majewskiego i Tomasza Urzykowskiego Spacerownik – Pałac Kultury i Nauki – Socrealistyczna Warszawa oraz Przed wojną i pałacem Magdaleny Stopy. Artystyczny album nieraz przedziwnych zakątków olbrzyma zilustrował zdjęciami Jacek Fota. Dla pogłębienia wiedzy o Pałacu warto zapoznać się jeszcze ze zbiorem tekstów profesora Waldemara Baraniewskiego Pałac w Warszawie – pisze Grzegorz Stiasny.
Ten brzydki pałac... Monografia PKiN w Warszawie Praca Jarosława Zielińskiego jest bardzo dobrym podsumowaniem złożonej historii warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki
Wokół PKiN Władze stolicy otrzymały cztery wersje zabudowy ścisłego centrum Warszawy. Nad nowym wariantem planu pracują Andrzej Skopiński i Bartłomiej Biełyszew, którzy 16 lat temu wygrali konkurs, projektując koronę z wieżowców wokół Pałacu Kultury i Nauki. Dyskusja o wyglądzie centrum Warszawu trwa.