Architektura MuratorProjektyPlac Dworcowy w Opolu

Plac Dworcowy w Opolu

Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego zagospodarowania placu Dworcowego w Opolu. Zwyciężyły lokalne pracownie MASZ i SN Architekci.

Plac Dworcowy w Opolu
Plac Dworcowy w Opolu, proj. Michał Szkudlarski i Andrzej Nowak z biura SN Architekci oraz Magdalena Szkudlarska z pracowni MASZ (współpraca: Michał Bartecki, Agnieszka Gacek, Weronika Pietruńko); I nagroda

Konkurs we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zorganizowały władze Opola. Uczestnicy mieli zaproponować nowe zagospodarowanie placu przed Dworcem Głównym, uwzględniając fakt, że w miejscu obecnego dworca PKS planowane jest nowe centrum przesiadkowe, a w niedalekiej przyszłości ruch samochodowy z pobliskiej ul. 1 Maja ma przebiegać w tunelu. Spośród 19 nadesłanych prac jury pod przewodnictwem Marcina Bratańca za najlepszą uznało koncepcję zespołu Michała Szkudlarskiego i Andrzeja Nowaka z biura SN Architekci oraz Magdaleny Szkudlarskiej z pracowni MASZ (współpraca: Michał Bartecki, Agnieszka Gacek, Weronika Pietruńko). Autorzy zaproponowali m.in. zagospodarowanie przestrzeni w formie kolistych skwerów z nowo posadzonymi drzewami i małą architekturą. Zaprojektowano zarówno przestrzenie zacienione, jak i nasłonecznione, miejsce spotkań w postaci „pawilonu odpoczynku”, a także plac zabaw dla dzieci, pagórki oraz wysoką zieleń dodatkowo izolującą akustycznie – tłumaczy Michał Szkudlarski. 

W części południowej architekci przewidzieli plac przedwejściowy, w części wschodniej – ciąg komunikacyjny łączący dworzec z ulicą 1 Maja oraz plac manewrowy dla parkingu przydworcowego wraz z miejscami postojowymi dla taksówek, w części zachodniej ciąg komunikacyjny dworzec – ulica Krakowska, natomiast w północnej chodnik i ścieżkę rowerową.

Pierwszą nagrodę przyznano za propozycję ukształtowania placu dworcowego, jako zurbanizowanego parku miejskiego, który we właściwy sposób kontynuuje i domyka przestrzeń ulicy Krakowskiej oraz wprowadza przyjezdnych do centrum Opola. W formie zaproponowanej przez autorów plac nie konkuruje z istniejącymi w jego otoczeniu cennymi budynkami dworca i poczty oraz planowanym budynkiem dworca autobusowego, ale w umiejętny sposób wypełnia przestrzeń pomiędzy nimi. Przyjęty układ kompozycji jest podatny na modyfikację i przyjęcie różnorodnych miejskich aktywności, oferuje miejsce odpoczynku w podróży, ale jest również atrakcyjną przestrzenią miejską. Zaproponowany raster zbudowany z form kolistych może być zagospodarowany w różnorodny sposób z zachowaniem pierwotnego założenia, na co pozwala jego uniwersalność. Projekt proponuje poprawną komunikację pieszą dworca kolejowego i planowanego dworca autobusowego oraz właściwy dojazd dla podróżnych i służb technicznych. Realizacja projektu wzbogaci Opole o nową, funkcjonalną, przyjazną i reprezentacyjną przestrzeń publiczną – uzasadniało jury

Drugą nagrodę otrzymało studio 44STO z Gliwic, trzecią Aleksander Nowak i Radosław Stach, a wyróżnienia – Grupa Projekt S z Rudy Śląskiej oraz biuro db2 architekci z Opola. Planowany termin realizacji to 2020 rok.

Tagi:
Plac Dworcowy w Opolu Plac Dworcowy w Opolu zostanie zaaranżowany na nowo według projektu pracowni MASZ i SN Architekci.
Nowy Stadion Opolski w Opolu Nowy stadion Odry Opole powstanie według projektu warszawskiej pracowni 90 Architekci.
Meble miejskie w Opolu Młodzi architekci Miłosz Korczak i Tomasz Kierończyk zwyciężyli w konkursie na projekt nowych mebli miejskich w centrum Opola.
Architektoniczny Mister Opolszczyzny Znamy wyniki konkursu na Mistera Architektury Województwa Opolskiego 2014-2016. Tytuł przyznano Centrum Biznesu zrealizowanemu według projektu wrocławskiej pracowni Port.
Światowy Dzień Architektury w Nysie Wystawa prezentująca dokonania opolskich architektów, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz dyskusje na temat społecznej roli architekta to tylko niektóre z atrakcji Światowego Dnia Architektury w Nysie.
Biuro na wodzie w Opolu. Wyniki konkursu Bargework Rozstrzygnięto konkurs Bargework – Opole na projekt biura na wodzie. Za najlepszą spośród niemal stu nadesłanych prac uznano koncepcję Marii Chorny i Oleksandra Kostevych. Prostopadłościenną bryłę z przystanią wyróżnia elewacja, która może pełnić funkcje ekranu dla multimedialnych projekcji.