Architektura MuratorProjektyPlac Europejski - nowy plac w architekturze Warszawy powstanie przy kompleksie biurowym Warsaw Spire

Plac Europejski - nowy plac w architekturze Warszawy powstanie przy kompleksie biurowym Warsaw Spire

Projekt Placu Europejskiego, który zostnie oddany do użytku wraz z kompleksem biurowym Warsaw Spire zaprezentowała firma Ghelamco Poland. Nowy plac połączy funkcje przestrzeni publicznej i biznesowej. Projekt przygotowała belgijska pracownia Wirtz International Landscape Architects

Plac Europejski przed Warsaw Spire
Na Placu Europejskim przed Warsaw Spire zasadzone zostanie kilka gatunków drzew: metasekwoje chińskie, cyprysiki błotne i glediczje trójcierniowe. Dzięki uprzejmości Ghelamco Poland

Plac Europejski przy Warsaw Spire

W kwartale ulic Towarowej, Łuckiej, Wroniej i Grzybowskiej na warszawskiej Woli trwa budowa biurowca Warsaw Spire. Odpowiedzialna za inwestycję firma Ghelamco Poland zaprezentowała dziś projekt Placu Europejskiego, który pełnić będzie funkcje biznesowe i publiczne. Jak podkreśla inwestor formalnie plac już istnieje, a jego nazwa została zaakceptowana przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy. Inspiracją dla nazwy nowej przestrzeni stała się agencja UE Frontex - jeden z przyszłych najemców Warsaw Spire.

Nowa przestrzeń publiczna na warszawskiej Woli

Zgodnie z zapowiedzią inwestora nowy plac będzie ogólnodostępną przestrzenią miejską. Ma się tak stać dzięki przeznaczeniu lokali znajdujących się na parterze biurowca Warsaw Spire na kawiarnie i bary. Nie będzie tu miejsca dla banków, które zbyt często zajmują dolne kondygnacje budynków otaczających warszawskie place. Dzięki ogłoszonym wcześniej przez firmę Skanska zamiarom połączenia terenów rekreacyjnych wokół biurowca Generation Park (JEMS Architekci), z przestrzenią wokół Warsaw Spire, istnieje szansa na stworzenie ciągłości przestrzeni publicznych, których tak bardzo brakuje na Woli.

Woda, zieleń i amfiteatr pomiędzy wieżowcami

Nowy plac w architekturze Warszawy zaprojektowali architekci z pracowni Wirtz International Landscape Architects z Belgii, odpowiedzialni za projekt ogrodów Pałacu Elizejskiego, Jardin du Carrousel w Ogrodach Tuileries w Paryżu oraz Jubilee Park w londyńskim Canary Wharf. W Warszawie zaproponowali stworzenie miejskiego placu z kilkoma zbiornikami wody, fontannami i nietypową dla stolicy zielenią. Znajdą się tu rzadko spotykane na naszej szerokości geograficznej metasekwoje chińskie, cyprysiki błotne i glediczje trójcierniowe. Pomiędzy budynkami kompleksu zasadzone zostaną żywopłoty z buku zwyczajnego. Pozostała powierzchnia placu zostanie wyłożona portugalskim granitem. Ponadto, od strony ulicy Grzybowskiej przewidziano budowę amfiteatru przeznaczonego dla wydarzeń kulturalnych i koncertów.

Nowe życie uzyskają również budynki magazynowe przy ul. Wroniej, vis a vis Hotelu Hilton. Wyremontowane, całkowicie przeszklone i otwarte w stronę placu, staną się lokalizacją dla restauracji. Inwestor zapowiedział również, że wbrew pojawiającym się w internecie informacjom, znajdujący się przy Grzybowskiej 77 budynek "Bellona" nie zostanie zburzony.

Plac Europejski
Projekt: Wirtz International Landscape Architects, Belgia
Inwestor: Ghelamco Poland

Nowa Wola w świetle neonów Kolorowe neony rozświetliły przestrzeń u stóp wieżowca Warsaw Spire. Na wystawie Neon Inn zaprezentowano nowe prace polskich artystów, zrealizowane z wykorzystaniem wynalezionej przed ponad wiekiem techniki.
Warsaw Spire w Warszawie 220-metrowy budynek Warsaw Spire ustępuje wysokością jedynie Pałacowi Kultury. To jednocześnie największy pod względem powierzchni zespół biurowy w Polsce – o odniesieniach obiektu do poprzemysłowej tożsamości Woli, wymaganiach stawianych przed współczesną architekturą wysokościowców i wykreowaniu między budynkami wchodzącymi w skład kompleksu nowego rodzaju przestrzeni publicznej – piszą Krzysztof Domaradzki i Ewa Kuryłowicz.
Plac po nowemu – o nowej przestrzeni publicznej wokół Warsaw Spire Krzysztof Domaradzki Ambicje inwestora nie ograniczyły się wyłącznie do uzyskania maksymalnej wysokości budynku. W otoczeniu Warsaw Spire powstał tzw. plac Europejski. Ważnym elementem jego zagospodarowania jest woda, która występuje tu w różnych formach. Widać, że jest zapotrzebowanie na nowy rodzaj przestrzeni miejskiej, która może w przyszłości tworzyć genius loci współczesnej Warszawy – pisze Krzysztof Domaradzki.
Marzenie o wieży – o Warsaw Spire Ewa Kuryłowicz Marzenie o „wieży aż do nieba” przekracza czas, granice i narodowości. Istnieją w obrębie tego typu budynków takie, w których pogodzono zagadnienia interpretacji specyfiki danego miejsca z wymogami związanymi z konstrukcją, ochroną przeciwpożarową, ewakuacją czy szybkością poruszania się w pionie między kondygnacjami – szczególnymi w projektach drapaczy chmur. Moim ulubionym jest 100-piętrowy John Hancock Center z Chicago, nierozerwalnie związany z Windy City, jego nastrojem, kolorytem, jednoczesnym niezwykłym pragmatyzmem i romantyzmem – pisze Ewa Kuryłowicz.
Nie tylko miejsce pracy – o projekcie Warsaw Spire Johny Eyers i Adam Wagner Zaprojektowaliśmy kompleks biurowy składający się z trzech obiektów: 180-metrowej dominanty, która wraz z iglicami sięga 220 metrów, oraz dwóch 55-metrowych budynków bo bokach. Połączenie nowoczesnych technologii, korporacyjnych wyzwań i pędu współczesnego świata z możliwością znalezienia chwili oddechu, zwrócenia się w kierunku przyrody wraz z wykreowaniem miejsca spotkań dla grona przyjaciół lub znajomych. To wszystko dla tysięcy ludzi, którzy tutaj będą pracowali oraz dla wszystkich innych mieszkańców miasta i turystów.
Towarowa OdNowa – o tym, jak zmienia się okolica Warsaw Spire Tomasz Żylski Zakrojony na kilka lat projekt, pod nazwą Nowa Towarowa, zakłada m.in. redefinicję roli ulicy w przestrzeni miasta i opracowanie różnych programów przemian jej otoczenia, tak by stała się bardziej przyjazna mieszkańcom. Ta ważna wolska arteria stanowi dziś fragment śródmiejskiej obwodnicy, ale z uwagi na liczne inwestycje biurowo-mieszkalne w sąsiedztwie, władze Warszawy przymierzają się, by funkcję tę przejęła w przyszłości położona nieco dalej na zachód al. Prymasa Tysiąclecia.