Koncepcja funkcjonalno-przestrzenna przebudowy placu Teatralnego

i

Autor: serwis prasowy proj. MAU Mycielski Architecture & Urbanism

Nowe Centrum Warszawy

Plac Teatralny z zielenią i bez samochodów. Poznaliśmy szczegóły przebudowy placu Teatralnego

2023-07-03 17:13

Warszawski plac Teatralny czekają rewolucyjne zmiany. Zamiast parkingu mają pojawić się drzewa i założenie wodne oraz scena letnia. Koncepcję uwzględniającą postulaty mieszkańców opracowało biuro MAU Mycielski Architecture & Urbanism.

Spis treści

  1. Plac Teatralny odNowa
  2. Zmiany na placu Teatralnym
  3. Parking na placu Teatralnym tylko pod ziemią

Plac Teatralny odNowa

Projekt przebudowy placu Teatralnego w Warszawie powstał w wyniku tzw. warsztatów charrette. Na zlecenie władz miasta przeprowadziło je biuro MAU Mycielski Architecture & Urbanism. Z tego rozwiązania ratusz skorzystał już przy projektowaniu zmian na placu Powstańców Warszawy. W skrócie, polega ono na przeprowadzeniu cyklu spotkań, podczas których mieszkańcy wraz ze specjalistami z różnych dziedzin dyskutują nad przyszłym zagospodarowaniem danego miejsca, zaczynając od zieleni, a na organizacji ruchu kończąc. Warsztaty charrette trwają zazwyczaj kilka dni i wymagają wcześniejszego przygotowania merytorycznego. Podczas spotkań na bieżąco weryfikowane są koncepcje zmian i wypracowywana jest docelowa propozycja przekształceń. Tak było i tym razem. W wyniku dyskusji powstała zupełnie nowa koncepcja funkcjonalno-przestrzenne dla placu Teatralnego.

Plac Teatralny w Warszawie

i

Autor: C. Warś UM Warszawa

Zmiany na placu Teatralnym

Mieszkańcy biorący udział w konsultacjach byli zgodni, że na placu Teatralnym należy posadzić drzewa i dodać inną zieleń. Postulowali likwidację naziemnego parkingu, spowolnienia ruchu i wytyczenie wygodniejszych przejść dla pieszych, a także budowę fontanny lub założenia wodnego. Zespół pracowni MAU uwzględnił wszystkie te oczekiwania i przygotował wstępną koncepcję.

Po wschodniej i zachodniej stronie placu architekci zaproponowali dwa zieleńce o organicznych kształtach, a pośrodku, dokładnie na osi głównego wejścia do Teatru Wielkiego, dużą, okrągłą fontannę nazywaną „teatrem wody”. Byłaby ona połączona wąskimi kanałami z dwoma mniejszymi oczkami wodnymi urządzonymi przy bocznych zieleńcach. Całość stanowiłaby atrakcyjną strefę zabaw dla dzieci, a dla dorosłych miejsce odpoczynku wśród drzew, krzewów i kwiatów. Całe założenie działałoby w oparciu o przechwyconą, gromadzoną i podczyszczoną wodę deszczową. Eksperci oszacowali, że z powierzchni placu oraz dachu Teatru Wielkiego można zebrać rocznie nawet do 26 tys. m³ deszczówki.

Dziś zieleń stanowi nieco ponad 3% powierzchni placu. Po zmianie zieleń i powierzchnie przepuszczalne stanowiłyby od 30 do 50% – wylicza Maciej Mycielski z pracowni MAU. Plac Teatralny może stać się salonem Warszawy, w którym zabytkowe budynki zyskują godną oprawę, a teatr czy muzyka wychodzi w przestrzeń miasta. Może być też miejską oazą: miejscem, gdzie przyjemnie jest odpocząć wśród zieleni i gdzie zebrana woda deszczowa zasilająca fontannę i strumienie w posadzce daje wytchnienie w upalne dni – informuje biuro na swoim profilu na Facebooku.

Koncepcja funkcjonalno-przestrzenna przebudowy placu Teatralnego

i

Autor: serwis prasowy proj. MAU Mycielski Architecture & Urbanism

Parking na placu Teatralnym tylko pod ziemią

Nie oznacza to jednak, że w planach zupełnie pominięto zmotoryzowanych mieszkańców Warszawy. Eksperci przewidują, że w zachodniej części placu mógłby powstać parking podziemny. Obiekt zaplanowano po stronie Teatru Narodowego, z rampą zjazdową od strony ul. Wierzbowej. Jak informuje ratusz, koncepcja zostanie teraz zweryfikowana. Już w trakcie prac odbywały się wstępne rozmowy z instytucjami, które znajdują się w najbliższym sąsiedztwie placu Teatralnego oraz z ekspertami z dziedziny komunikacji i mobilności, zieleni, dziedzictwa kulturowego i ochrony zabytków. W warsztatach brał udział także przedstawiciel Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Czytaj też: W 2024 roku Warszawa zyska nowy plac – tzw. plac Centralny. Budowa właśnie się rozpoczęła |